PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Februāris 2017

Jurģis Siliņš, farmaceits, BENU aptieka

PAR FEBRUĀRA NUMURU

«Farmaceitiem ne pārāk bieži uztic godu rakstīt ievadvārdus žurnālam. Rakstos, aplūkotas aktuālas problēmas mūsu sabiedrībā.»

«Viena no svarīgākajām problēmām medicīnā ne tikai Latvijā, bet arī pasaulē — sirds slimības, šajā numurā plašāk par hipertensijas riskiem. Arī dažādu veidu sāpes sastopam ļoti bieži — terapijas taktika balsta un kustību aparāta sāpju gadījumā izklāstīta Dr. Iļķēna rakstā. Kā farmaceits, saprotams, pamanīju it kā zināmu, tomēr bieži noliegtu ibuprofēna (NSLP) un paracetamola kombināciju, kas, izrādās, atzīta arī pētījumos. Biežāk uzsver iespēju vienu vai otru kombinēt ar tramadolu. Svarīgākā problēma gan pagājušā gada beigās, gan šogad ir e–veselība, ko, cerams, veiksmīgi ieviesīs. Problēmas, kas šo procesu kavē, diezgan vispusīgi aplūkotas rakstā. Mani, protams, vairāk interesē e–recepte, un ceru, ka ārstiem būs vieglāk aprūpēt hroniski slimos pacientus. Būtu labi, ja programma atgādinātu ārstam noteiktā datumā par nepieciešamību izrakstīt zāles, lai šie pacienti turpmāk netraucēti varētu saņemt nepieciešamās receptes.»

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Hipertensija. Vai jāārstē visi pacienti?

Hipertensijas terapijā būtiskas ir pārmaiņas dzīvesveidā, taču ne mazāk svarīgi izvērtēt, vai pie konkrētā asinsspiediena pacientam jāsāk arī antihipertensīvā terapija. Rakstā aplūkosim pierādījumus par labu dažādu pakāpju hipertensijas ārstēšanai.

I. Stoma, I. Jasinkeviča

Sarkopēnija. D vitamīna loma ārstēšanā

Viena no iepriekš aktualizētām problēmām, ko konstatē gados vecāku pacientu grupā, ir osteoporoze ar tās būtiskām sekām — kaulu lūzumiem. Taču pēdējos gados zinātnieki pievērsušies vēl vienai problēmai, kas raksturīga šai pacientu grupai — sarkopēnijai jeb muskuļu masas zudumam.

I. Rasa, M. Mukāne

ILZE KREICBERGA: Par cilvēku visvairāk runā darbs

ILZE KREICBERGA neonatoloģijai veltījusi vairāk nekā 30 gadu. Pievērsties šai medicīnas jomai viņu mudinājis kāds personīgs notikums, bet, kad pēc obligātās sadales viņa, dzimusi rīdziniece, nonāca Dobeles slimnīcā, bija skaidrs: mazpilsētā viņa noteikti nepaliks.

M. Lapsa