PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Dabas vielas slimību ārstēšanā. Vai ir efektīvas?

D. Misiņa, I. Stoma
Dabas vielas var būtiski iedarboties ne tikai profilakses līmenī, bet būt efektīvas arī slimību ārstēšanā, paātrinot izveseļošanās procesu. Rakstā aplūkojam dažādu dabas vielu ietekmi pacienta veselības stāvokļa saglabāšanā un uzlabošanā.

Smiltsērkšķi un iekaisums

AVOTS: Olas B. Sea buckthorn as a source of important bioactive compounds in cardiovascular diseases. Food Chem Toxicol, 2016 Nov; 97: 199–204. doi: 10.1016/j.fct.2016.09.008. Epub 2016 Sep 9.

Smiltsērkšķiem ir daudz pozitīvu īpašību, kas iespaido cilvēka veselību. Tiem piemīt būtiska kardioprotektīva aktivitāte un dziedējoša iedarbība kardiovaskulārajā sistēmā, piemēram, trombocītu aktivācijas inhibēšana (īpaši trombocītu agregācija), holesterīna līmeņa pazemināšana, asinsspiediena pazemināšana, kā arī antioksidantu īpašības. Turklāt izpētīts, ka smiltsērkšķiem ir arī antibakteriālas un pretvīrusu īpašības. Smiltsērkšķa lapas un ogas, kā arī eļļa ir vairāku bioloģiski aktīvu vielu avots; tajās ir, piemēram, A, C, E vitamīns, nepiesātinātās taukskābes, fenoli, flavonoīdi, fitosteroli, — visām šīm vielām ir nozīme cilvēka organisma veselības uzturēšanā.

Pētījums

Pētījuma mērķis bija noskaidrot smiltsērkšķa ogu ietekmi uz saaukstēšanās biežumu un ilgumu, tā dalībnieki (254 veseli pieaugušie) lietoja vai nu smilts-ērkšķa ogas, vai placebo, līdz beigām pētījumā piedalījās 233 dalībnieki. Pētnieku grupa novērtēja smiltsērkšķa ogu efektivitāti saaukstēšanās gadījumā, novēroja to ietekmi gremošanas sistēmā un urīnceļu infekciju mazināšanā, kā arī C reaktīvā olbaltuma (CRO) līmeni pētījuma gaitā.

Rezultāti

Nenovēroja būtiskas atšķirības saaukstēšanās vai gremošanas trakta infekciju ilgumā grupā, kas lietoja smiltsērkšķus, un grupā, kas lietoja placebo. Relatīvais risks (smiltsērkšķi pret placebo) saaukstēšanās ilgumam un biežumam bija 1,5, bet gremošanas trakta infekciju biežumam — 1,05. Smiltsērkšķa grupā, salīdzinot pret placebo, novēroja būtisku CRO līmeņa pazemināšanos (vidēji par 0,058 mg/l, p = 0,039). Urīnceļu infekciju skaits pētījuma laikā bija par mazu, lai iegūtu vērā ņemamus secinājumus.

Secinājumi

Smiltsērkšķa ogas netika pierādītas kā efektīvs līdzeklis pret saaukstēšanos vai gremošanas trakta infekcijām. Tomēr novērots labs efekts uz iekaisuma marķiera CRO līmeni, to pazeminot.

Dr. D. Misiņa: “Dabas vielas ir Latvijas lielā bagātība, tāpēc būtu ārkārtīgi derīgi tās izmantot un mācīties par to lietojumu gan no mūsu vecmāmiņām, gan citiem zinošiem cilvēkiem. Decembra beigās Tezē tikšanās ietvaros piedalījos pirmās palīdzības sniegšanā kopā ar medmāsu no Indijas, kurai šīs senču zināšanas ir milzīgas: sniedzot pirmo palīdzību gan saaukstēšanās, gan traumas gadījumā, viņa izmanto daudzus augu preparātus. Kad parādās pirmie saaukstēšanās simptomi, var lietot citronzāli (pie mums gan tā ir grūtāk sagādājama).

Atveseļošanās periodā sintētisko vitamīnu vietā iesaku smiltsērkšķi, kā arī citas Latvijas ogas, piemēram, avenes, upenes. Vislabāk tās uzglabāt saldētā veidā, pirms lietošanas atlaidināt un sagatavot pēc patikas.

Augstākminētais pētījums būtu jāatkārto ar citu pētījuma protokolu: “Vai smiltsērkšķa ogas saīsina darbnespējas vai astenizācijas ilgumu atveseļošanās posmā pēc saaukstēšanās vai gremošanas trakta infekcijām” vai “Primārās profilakses efektivitāte, lietojot smiltsērkšķa ogas saaukstēšanās vai gremošanas trakta infekciju gadījumā”. Arī C vitamīns saīsina saaukstēšanās ilgumu, taču devas ir no 200 mg līdz pat 3 g/diennaktī, proti, iespējams, ka ārstēšanās posmā mēs smiltsērkšķu ogas nelietojam tik ļoti lielā daudzumā (un vai to spētu panest gremošanas trakts?!). Kā papildu profilaktiskos un ārstēšanās līdzekļus saaukstēšanās laikā parasti iesaku gan kumelīti, gan ķiploku, gan iepriekšminētās ogas, taču esmu priecīga, ka mani pacienti joprojām zina tautas metodes un reti kuram tās ir jaunums.”

Smiltsērkšķi un acu sausums

AVOTS: Larmo PS, Järvinen RL, Setälä NL, Yang B, Viitanen MH, Engblom JR, Tahvonen RL, Kallio HP. Oral sea buckthorn oil attenuates tear film osmolarity and symptoms in individuals with dry eye. J Nutr.2016 Aug; 140(8): 1462–1468. doi: 10.3945/jn.109.118901.

Acs sausums ir biežs stāvoklis, kas būtiski ietekmē dzīves kvalitāti, tāpēc pētījumā skaidrota smiltsērkšķa eļļas (satur n–3 un n–6 taukskābes, antioksidantus) ietekme uz acs sausumu.

Pētījumam (divkārt maskēts, nejaušināts) atlasīti 20—75 gadus veci pacienti, kam bija sausās acs sindroma pazīmes. Pētījuma gaitā trīs mēnešus rudens—ziemas sezonā viņi ik dienas saņēma vai nu 2 g smilts-ērkšķa eļļas, vai placebo. Pētījumam atlasīja 100 pacientus, bet līdz beigām ārstēšanas režīmu izpildīja 86 pacienti.

Pirms un pēc pētījuma veica klīniskus acs sausuma noteikšanas testus, simptomus regulāri novērtēja arī pētījuma laikā.

Sausās acs sindroma gadījumā būtisks lokāls faktors ir asaru plēvītes hiperosmolaritāte — pētījumā novēroja būtisku osmolaritātes pieaugumu, salīdzinot pacientu stāvokli pētījuma sākumā un beigās. Novēroja, ka pacientiem, kas lietoja smiltsērkšķa eļļu, bija mazāk izteikti acs apsārtuma simptomi un subjektīvā dedzināšanas sajūta acī. Placebo grupā uzlabošanos novēroja vien attiecībā uz dedzināšanu, bet ne acs apsārtumu.

Secināts, ka smiltsērkšķa eļļa, to lietojot aukstajā gadalaikā, ļoti pozitīvi ietekmē acs sausuma simptomus, tos mazinot un būtiski uzlabojot sausās acs sindroma pacientu dzīves kvalitāti.

Smiltsērkšķi un apdeguma brūces

AVOTS: Edraki M, Akbarzadeh A, Hosseinzadeh M, Tanideh N, Salehi A, Koohi-Hosseinabadi O. Healing effect of sea buckthorn, olive oil, and their mixture on full-thickness burn wounds. Adv Skin Wound Care, 2016 Jul; 27(7): 317–323.

Pasaules literatūrā par brūču kopšanu ir ne mazums ziņu par smiltsērkšķa eļļas iedarbīgumu brūču ārstēšanā. Lai šo apgalvojumu pierādītu, pētījumā salīdzināta sudraba sulfadiazīna, smiltsērkšķa eļļas, olīveļļas un 5 % smiltsērkšķu—olīveļļas maisījuma ietekme uz apdeguma brūcēm — novērtētas gan pārmaiņas brūču vizuālajā skatā, gan izmaiņas histopatoloģiskā līmenī.

Pētījuma laikā kopa 60 brūces, attiecīgi iedalot grupās: smiltsērkšķa eļļas grupa, olīveļļas grupa, eļļu maisījuma grupa, sudraba sulfadiazīna grupa un kontroles grupa, kur brūces apstrādāja ar fizioloģisko šķīdumu. Brūces novēroja 28 dienas un detalizēti vērtēja izmaiņas.

Brūces ātrāk savilkās grupās, kur lietoja smiltsērkšķa eļļu, olīveļļu un eļļu maisījumu, nekā sudraba sulfadiazīna un kontroles grupā. Labāka eksudāta kontrole izdevās, brūci apstrādājot ar eļļu maisījumu. Kontroles grupā novēroja pūžņošanu — citās grupās brūces inficēšanās pazīmes nenovēroja. Interesanti, ka eļļu maisījuma grupā novēroja labāku reepitelizāciju, labāk veidojās granulācijas audi, toties sudraba sulfadiazīna grupā brūcēs novēroja izčūlošanu, nekrozi un nepilnīgu granulācijas procesu. Šie rezultāti rāda, ka gan smiltsērkšķa eļļa, gan olīveļļa ir efektīvas apdeguma brūču ārstēšanā, turklāt efekts ir sinerģisks, ja tās lieto maisījumā.

Smiltsērkšķa eļļas un olīveļļas maisījumu var apsvērt kā alternatīvu metodi apdeguma brūču ārstēšanai, jo tam ir īpašības, kas veicina brūces dziedēšanu, kā arī antibakteriālas īpašības.

Dr. D. Misiņa: “Pacientiem kā dezinficējošu fitoterapiju biežāk rekomendēju tējaskoka eļļu, kā arī alveju epitelizācijas veicināšanai. Bet vienmēr varam apgūt jaunas zināšanas — paldies žurnālam Doctus!”

Vai augļu mizām ir antibakteriālas īpašības?

AVOTS: Rakholiya K, Kaneria M, Chanda S. Inhibition of microbial pathogens using fruit and vegetable peel extracts. Int J Food Sci Nutr, 2016 Sep; 65(6):733–739. doi: 10.3109/09637486.2014.908167.

Lai apstiprinātu uzskatu, ka augļu un dārzeņu mizām ir antibakteriālas īpašības, eksperimenta gaitā no dažādu augļu un dārzeņu mizām sagatavoja ekstraktus (ar šķīdinātājiem, kas palielina polaritāti: Hexane, etilacetātu, acetonu, metanolu). Antibakteriālo efektivitāti noteica, ar ekstraktu pārklājot agara barotnes, kur uzsētas Grama pozitīvas, Grama negatīvas baktērijas un sēnītes. Visi pētītie mizu ekstrakti pierādīti efektīvi baktēriju, sēnīšu augšanas mazināšanā, bet būtiski atšķīrās to antibakteriālais efekts. Vislabākais antibakteriālais efekts mizu ekstraktiem novērots uz Grama negatīvām baktērijām.

No pētītajiem ekstraktiem īpaši efektīvi bija citrusa, sapodillas un papaijas mizu ekstrakts, kas norāda uz to potenciālu kā dabisku antibiotiku avotu. Eksperimenta rezultāti apstiprina uzskatu, ka augļu mizām ir antibakteriālas īpašības.

Dr. D. Misiņa: “Jau minēju, ka lokāli kā dezinficējošu līdzekli vairāk izmantoju kliņģerīti, kumelīti, kā arī tējaskoku un kurkumu, kas gan nav vietējie augi, bet kam arī ir dezinficējoša, baktericīda darbība. Kurkumai un tējaskokam ir arī pretsēnīšu iedarbība.”

Kliņģerīte — antioksidants, baktericīds, antikancerogēns

AVOTS: Abudunia AM, Marmouzi I, Faouzi ME, Ramli Y, Taoufik J, El Madani N, Essassi EM, Salama A, Khedid K, Ansar M, Ibrahimi A. Anticandidal, antibacterial, cytotoxic and antioxidant activities of Calendula arvensis flowers. J Mycol Med, 2016 Dec 20. pii: S1156-5233(16)30135-4.

Kliņģerīte(Calendula arvensis)ir viens no tradicionālajā medicīnā biežāk lietotajiem augiem. Pētījumā novērtēja tās antibakteriālās, antioksidanta un pretkandidas īpašības, kā arī kliņģerītes auga ekstrakta ietekmi uz mieloīdu audzēja šūnu augšanu.

Pētījumā izdalīja kliņģerīšu ekstraktu un ar četrām metodēm noteica tā antioksidanta īpašības, fenolu un flavonoīdu daudzumu ekstraktā. Nosakot ekstrakta antibakteriālo efektivitāti, novēroja tā ietekmi uz mikroorganismu (baktēriju, sēnīšu) augšanu agarā.

Fotoķīmiskā analīze parādīja, ka ekstraktā ir daudz fenolu un flavonoīdu, turklāt tas darbojas kā antioksidants. Ekstrakts uz visām baktērijām agara barotnē bija baktericīds vai bakteriostatisks (ekstrakta pagatavošanas metodes dēļ atšķīrās arī tā īpašības). Pretkandidu efektivitāte pierādīta tikai pret divām kandidas sugām — Candida tropicalis un Candida famata. Daži no ekstraktiem izrādīja arī antimieloīdu aktivitāti.

Pētījumā secināts, ka kliņģerītes ekstrakts ir daudzsološs antioksidants, pretmikrobu un citotoksisks līdzeklis.

Dr. D. Misiņa: “Ikdienā kliņģerīti pacientiem vairāk iesaku kā lokālu pretiekaisuma līdzekli stomatīta, faringīta, laringīta gadījumā.”

Kliņģerīte un kāju čūlas

AVOTS: Buzzi M, de Freitas F, de Barros Winter M. Therapeutic effectiveness of a Calendula officinalis extract in venous leg ulcer healing. J Wound Care, 2016 Dec 2; 25(12): 732–739.

Nedzīstošas kāju čūlas ļoti negatīvi ietekmē pacientu dzīves kvalitāti un būtiski palielina veselības aprūpes sistēmas izdevumus. Pētījumā novērtēta kliņģerītes (Calendula officinalis) ekstrakta iedarbība nedzīstošu un slikti dzīstošu kāju čūlu ārstēšanā.

Pētījumā 38 pacientus ārstēja ar kliņģerītes ekstraktu, 19 pacientus kontroles grupā ar placebo. Pacientu stāvokli 30 nedēļas novērtēja ik pēc 2 nedēļām (vai līdz čūlu sadzīšanai, ja tas notika ātrāk). Regulāri novērtēja čūlas izmēru, infekcijas un citus čūlas klīniskos parametrus, noteica iknedēļas dzīšanas ātrumu.

Ārstēto pacientu proporcija, kam izdevās pilnīga čūlas epitelizācija, bija 72 % kliņģerītes ekstrakta un 32 % kontroles grupā. Vidējais dzīšanas laiks bija apmēram 12 nedēļas kliņģerītes ekstrakta grupā un divreiz ilgāks (25 nedēļas) kontroles grupā. Pacientiem, kam čūlas aprūpēja ar kliņģerītes ekstraktu, čūlas sadzija četrreiz ātrāk (7,4 % pret 1,7 % kontroles grupā). Būtiski, ka pētījuma laikā kliņģerītes ekstrakta grupā nenovēroja nekādas blakusparādības.

Secināts, ka kliņģerītes ekstrakts ir efektīvs līdzeklis nedzīstošu un slikti dzīstošu brūču ārstēšanā.

Kliņģerīte ginekoloģijā

AVOTS: Saffari E, Mohammad-Alizadeh-Charandabi S, Adibpour M, Mirghafourvand M, Javadzadeh Y. Comparing the effects of Calendula officinalis and clotrimazole on vaginal Candidiasis: A randomized controlled trial. Women Health, 2016 Nov 23: 1–16.

Trīskārt maskētā pētījumā pētīta kliņģerītes (Calendula officinalis) vaginālā krēma efektivitāte vaginālās kandidozes ārstēšanā, kā arī tā ietekme uz seksuālo funkciju.

Pētījumā piedalījās 18—45 gadus vecas sievietes ar vaginālo kandidozi, 150 dalībnieces iedalīja divās grupās: kliņģerītes un klotrimazola, vienu nedēļu viņām ik nakti bija jālieto 5 g vaginālā krēma. 10.—15. dienā un 30.—35. dienā pēc līdzekļa lietošanas veica klīniskus un laboratoriskus izmeklējumus, otrajā novērošanas reizē noteica arī seksuālās funkcijas indeksu.

Sešas pacientes novērošanas laikā vizītes neapmeklēja, tāpēc no pētījuma izslēgtas. Novērojot pacientes pirmajā apskates reizē, kandidoze negatīva bija mazākam skaitam pacienšu kliņģerītes grupā nekā klotrimazola grupā (49 % iepretī 74 %), taču vairāk otrajā novērošanas reizē (77 % iepretī 24 %). Lielākā simptomu un pazīmju daļa bija līdzīgas abās grupās pirmajā novērošanas reizē, bet būtiski mazāk to bija otrajā novērošanās reizē pacientēm, kas lietoja kliņģerīti saturošo krēmu. Seksuālā funkcija būtiski uzlabojās abās grupās.

Tātad kliņģerīti saturošs vagināls krēms ir efektīvs vaginālas kandidozes ārstēšanā; tam ir lēnāks, bet noturīgāks efekts ilgtermiņā, salīdzinot ar klotrimazolu.

Piparmētra un nieze

AVOTS: Elsaie LT, El Mohsen AM, Ibrahim IM, Mohey-Eddin MH, Elsaie ML. Effectiveness of topical peppermint oil on symptomatic treatment of chronic pruritus. Clin Cosmet Investig Dermatol, 2016 Oct 11; 9: 333–338.

Nieze ir viena no biežākajām sūdzībām par ādas stāvokli. Ir dati, ka ādas niezi palīdz mazināt piparmētru eļļa. Lai to apstiprinātu, pētījumā vērtēta lokāli uzklāta piparmētru eļļa un tās efektivitāte hroniskas niezes mazināšanā.

Pētījumā piedalījās 50 pacienti ar hronisku niezi, kuras iemesls pamatā bija aknu, nieru slimības vai cukura diabēts; pacientus detalizēti izmeklēja un pēcāk iedalīja divās grupās. Pirmās grupas pacientiem norādīja mitrināt ādu un tad ādai uzklāt piparmētru eļļu, otrās grupas pacienti lietoja petrolatum. Šo procedūru pacienti niezes skartajās vietās divreiz dienā veica divas nedēļas. Niezes smagumu novērtēja pirms un pēc pētījuma, izmantojot speciālu niezes skalu 5D–IS.

Būtisku uzlabošanos (niezes mazināšanos pēc visiem 5D–IS kritērijiem) novēroja visiem pētījuma dalībniekiem, kas lietoja piparmētru eļļu; petrolatum grupā šādu niezes mazināšanos nenovēroja. Lokāla piparmētru eļļas lietošana ir efektīva, vienkārša, droša, lēta un pacientiem ļoti pieņemama metode niezes mazināšanai, salīdzinot ar citiem līdzekļiem, kas var būt kairinoši, specifiskām pacientu grupām (hronisku aknu, nieru slimību pacientiem) kontrindicēti vai radīt blakusparādības.

Dr. D. Misiņa: “Jā, piparmētru eļļa ir lielisks līdzeklis gan niezes mazināšanai, gan gremošanas orgānu darbības veicināšanai, šķebināšanas mazināšanai, kā arī nomierinošs līdzeklis. Arī daudzos gatavos lokālos pretniezes krēmos ir piparmētru sastāvdaļa mentols.”

Lavanda un nieru kolikas

AVOTS: Irmak Sapmaz H, Uysal M, Taş U, Esen M, Barut M, Somuk BT, Alatlı T, Ayan S. The Effect of Lavender Oil in Patients with Renal Colic: A Prospective Controlled Study Using Objective and Subjective Outcome Measurements. J Altern Complement Med, 2015 Oct; 21(10): 617–622.

Pētījumā analizēta lavandas eļļa kā papildu metode nierakmeņu radītām sāpēm 19—64 gadus veciem pacientiem, kam diagnosticētas nieru kolikas. Vienu pacientu grupu (n = 50) ārstēja ar standarta metodi (diklofenaks 75 mg intramuskulāri), otrai grupai (n = 50) kā papildinājums standarta ārstēšanai bija arī aromterapija ar lavandas eļļu. Abās grupās sāpes novērtēja no 0 līdz 10, izmantojot vizuālo analogu skalu (VAS).

VAS vērtības pētījuma laikā parādītas tabulā. Lai arī nebija būtisku atšķirību sāpju izteiktībā sākumā un pēc 10 minūtēm abās grupās, tomēr pēc 30 minūtēm sāpes aromterapijas grupā bija statistiski nozīmīgi mazākas.

VAS vērtības pētījuma laikā VAS vērtības pētījuma laikā
Tabula
VAS vērtības pētījuma laikā

Tātad aromterapija, kas ir nefarmakoloģiska ārstēšanas metode, kā papildinājums standarta ārstēšanas metodēm palīdz mazināt sāpes, īpaši sievietēm.

Dr. D. Misiņa: “Augu terapiju akūtām sāpēm praksē neesmu izmantojusi, jo parasti tās ir akūtas vai neatliekamas situācijas, kad reti pie rokas ir aromātiskās eļļas. Šeit parasti tomēr izlīdzos ar analgētiskiem injicējamiem līdzekļiem un atsevišķos gadījumos arī ar akupunktūru, siltu vannu.”