PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Februāris 2020

Dr. Daiga Baranovska, ginekoloģe—dzemdību speciāliste

Globālā sasilšana ir ne tikai aktuāls politisko spēlīšu ierocis uz pasaules kartes, bet skarba realitāte arī mūsu pašu dzīvē — ar zaļu zāli balta sniega vietā slēpošanas trasēs, ar sakuras ziediem Uzvaras parkā decembrī un rožu pumpuriem piemājas dārzā janvārī. Mēs domājam par ledus kušanu Grenlandē un krūmu ugunsgrēkiem Austrālijā, par elektromobiļiem, atkritumu šķirošanu un veģetāru uzturu. Bet neiedomājamies, ka vides izmaiņas reāli ietekmē arī veselību, it īpaši bērniem (skat. 52. lpp.).

Mūsdienās kā nekad agrāk katram ir ne tikai iespēja paskatīties spogulī uz sevi vai pavērties apkārt uz līdzcilvēkiem, bet globālajā tīmeklī novērtēt miljardiem citu — skaistu, koptu, ideālu personu. Jā, daudzas bildes uzlabotas ar Photoshop, pie daudzām kvalitātēm piestrādājuši estētiskās medicīnas un anti–age speciālisti. Ja ar savu atspulgu spogulī neesi apmierināts, globalizācija situāciju neatvieglo, toties dermatologi komandā ar dažādiem citiem speciālistiem var brīnišķīgi “atdot” zūdošo, lai kas tas arī būtu: krunkas uz sejas, pastiprināti izkrītoši mati vai pārāk trausli nagi (lasiet 32. lpp.).

Jauni laboratorijas testi, ultramodernas vizuālās diagnostikas metodes, minimāli invazīvas ķirurģijas tehnikas brīžiem tiktāl pārņem medicīnas ikdienu, ka gan ārstiem, gan pacientiem šķiet — jāārstē datortomogrāfijas bilde vai asins analīžu atbilde. Bet vissvarīgākais medicīnā ir un paliek pacients — viņa sūdzības, sajūtas un vēlmes. Sarunāties un ieklausīties savā pacientā, jo tikai sarunā mēs atrodam īsto problēmu.

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

“Šķelta dvēsele”

Šizofrēnija ir plaši izplatīta slimība visā pasaulē. Pasaules literatūras dati liecina, ka gadā ar šizofrēniju saslimst apmēram 1,5 miljoni cilvēku. [17] Slimības gadījumu sastopamība pasaulē pieaugušajiem variē no 1 līdz 17 uz 1000 cilvēkiem. [12] Citi dati vēsta, ka šizofrēnija sastopama apmēram 1 % pasaules iedzīvotāju. [10]

J. Līce, J. Līcis

Punktuāla un strukturēta. ELGA SIDHOMA, dermatoloģe, veneroloģe

Tie, kas daudz dara, daudz arī pagūst, intervijas laikā atzīst Dr. med. ELGA SIDHOMA, sertificēta dermatoloģe un veneroloģe. Viņa ir lielisks piemērs teiktajam, jo spēj sekmīgi apvienot ārstes pienākumus vairākās ārstniecības iestādēs ar docētājas un katedras vadītājas pienākumu izpildītājas pienākumiem Rīgas Stradiņa universitātē.

M. Lapsa

Aizbraukt, lai atgrieztos. DR. MĀRA MELDERE

To, ka ar savām zināšanām un pasaules redzējumu reiz palīdzēs pacientiem Latvijā, MĀRA MELDERE zināja jau pirms deviņiem gadiem, dodoties uz rezidentūru Vācijā. Pērn tieši Līgo naktī viņa atgriezās mājās un jau septembrī pārņēma ģimenes ārsta praksi Rojā.

S. Liepiņa