Pētījumu meta-analīzē pierādīts, ka CRO ir objektīvs diabētiskās retinopātijas biomarķieris

Doctus . | 2015. gada 7. decembris

Diabētiskās retinopātijas attīstības pamatā ir vairāki procesi – izmainīts metabolisms, oksidatīvs stress, subklīnisks iekaisums. Dažas ārstēšanas metodes, kas samazina iekaisumu, pierādījušas savu efektivitāti diabētiskās retinopātijas attīstības aizkavēšanā, līdz ar to jādomā, ka iekaisums ir būtisks retinopātijas attīstības komponents.

Šobrīd viens no biežāk izmantotajiem iekaisuma marķieriem ir C reaktīvais olbaltums (CRO). Tā līmenis pieaug mikrobu infekcijas un audu bojājumu gadījumā. Tomēr CRO loma diabētiskās retinopātijas patoģenēzē nav zināma. Tā pētīta vairākos pētījumos, bet diemžēl secinājumi ir dažādi atšķirīgos pētījumos. Lai veiktos pētījumus analizētu un saprastu, kāda tieši saistība ir CRO un retinopātijai, veikta pētījumu meta-analīze, kurā izmantoti dati no vairākām datu bāzēm – PubMed, Embase un citām.

Atladītajos pētījumos par pētāmajā grupā iekļauti pacienti ar diabētisko retinopātiju, bet kontroles grupā – diabēta pacienti bez retinopātijas un veseli pieaugušie.

Kopā apskatīti dati pat 3679 cilvēkiem. Izskaitļots, ka pacientiem ar diabētisko retinopātiju ir augstāks CRO līmenis nekā kontroles grupā, tāpat CRO bija augstāks tiem, kuriem bija proliferatīva retinopātija, nekā tiem, kam tā bija neproliferatīva.

Pētījuma rezultāti parāda, ka CRO var izmantot par diabētiskās retinopātijas norises smaguma biomarķieri.

AVOTS: Song J et al. Relationship between C-Reactive Protein Level and Diabetic Retinopathy: A Systematic Review and Meta-Analysis. PLoS One. 2015 Dec 4;10(12):e0144406.

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

  • Diabētiskā retinopātija un VEGF

    Diabētiskā retinopātija ir ilgstoša un slikti kontrolēta cukura diabēta komplikācija, kas izpaužas ar stipru redzes asuma zudumu un aklumu. Diabētiskā retinopātija skar aptuveni 150 miljonus cilvēku visā pasaulē, Pasaules Veselības organizācijas dati liecina, ka līdz 2025. gadam pacientu skaits divkāršosies. Lasīt visu

  • Diabētiskā retinopātija un redzes funkcijas

    Cukura diabēts (CD) XXI gadsimtā kļūst par epidēmiju, un tiek prognozēts, ka tuvākajos gados tīklenes speciālistu lielāko darba daļu veidos diabētiskā retinopātija (DR). Cukura diabēta incidences palielināšanos nosaka iedzīvotāju novecošanās, urbanizācijas procesi, dzīvesveida un diētas izmaiņas, kas veicina aptaukošanos un fizisko aktivitāšu samazināšanos. Aprēķināts, ka laikposmā no 2007. līdz 2025. gadam saslimstība ar cukura diabētu palielināsies 2,7 reizes, turklāt iedzīvotāju skaits šajā laikā pieaugs par 19,4%, bet saslimušo skaits ar CD – par 54%, sasniedzot 380 miljonus līdzšinējo 246 miljonu vietā. Lasīt visu