Rīgā atklāts Pozitronu emisijas tomogrāfijas un datortomogrāfijas centrs

Doctus . | 2016. gada 12. aprīlis

Pozitronu emisijas tomogrāfijas un datortomogrāfijas (PET/CT) tehnoloģijas līdz šim Latvijā bija iztrūkstošais posms onkoloģijas diagnostikā, nu šī metode ir pieejama – medicīnas centrā Medvision.

Medvision centra atklāšana

Līdz ar jaunā centra atklāšanu Latvijā ir pieejami izmeklējumi, kuriem onkoloģijas nozarē nav konkurentu laicīgi un precīzas audzēja stadijas noteikšanā, audzēja dinamikas novērtēšanā, iespējamo recidīvu diagnostikā un terapijas veidu efektivitātes noteikšanā.

Līdz šim vēža slimnieki šo izmeklējumu devās veikt uz ārvalstīm – pārsvarā Lietuvu, Igauniju un Vāciju.

Viens no projekta autoriem, Nukleārā centra Medvision vadītājs Vitālijs Skrīvelis stāsta, ka bez pozitronu emisijas tomogrāfa un datortomogrāfa centrā uzstādīts arī ciklotrons – iekārta, kas turpat centrā uz vietas ražos fluora radioizotopus, kas rada pozitronus ar ļoti īsu pussabrukšanas periodu.

Nukleārās medicīnas tehnoloģija balstās uz divām galvenajām iekārtām - ciklotronu, kas sintezē divas līdz 100 minūtes dzīvojošus izotopus, kā arī pozitronu emisijas tomogrāfu (PET), kas sapārots ar datortomogrāfu (DT). Iešļircinot cilvēkam izotopus, uz PET/DT skenera var redzēt, kuros viņa orgānos ir vēža metastāzes. Šī tehnoloģija pasaka, kā uzvedas cilvēka organisma šūnas, kāds ir tās metabolisms. Piemēram, datortomogrāfijā var iegūt tikai informāciju par to, kā izskatās orgāni. Jaunā tehnoloģija ļauj redzēt pilnīgi visas metastāzes, tādēļ ārsti var precīzāk noteikt ārstēšanas metodes. NMC ļaus arī izstrādāt jaunas zāles, jo nodrošina precīzu zālēs esošo vielu atrašanās vietas noteikšanu cilvēka organismā.

Medvision centra komanda

Viens no nukleārā centra dibinātājiem ir Rīgas Stradiņa universitāte; tās rektors prof. Jānis Gardovskis norāda, ka centrs dibināts kā RSU meitasuzņēmums un dos iespēju RSU zinātniekiem un studējošiem piedalīties zinātniskajos pētījumos. Sadarbībā ar jau vairākus gadus strādājošo RSU Onkoloģijas institūtu tā uzdevums būs nodrošināt vēža pētniecību, pretendējot uz starptautiski nozīmīgiem atklājumiem. Kopā ar RSU zinātniekiem projektā piedalās arī Latvijas Organiskās sintēzes institūts, kura kompetence ir medicīniskās ķīmijas un jaunu zāļu modelēšana un sintēze, kā arī farmakoloģiskie pētījumi. Savukārt uzņēmējus projektā pārstāv SIA RNML,SIA "PharmIdea" un "Norvik (Malta) Sicav" investīciju fonds.

Nukleārās medicīnas centra izveidei piesaistīts ERAF finansējums. Projekta kopējās izmaksas sastāda aputveni 8,54 miljonu eiro, to skaitā, 7,11 miljonu eiro kapitālieguldījumos.

Foto: no Medvision arhīva

 

Uz augšu ↑
 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu