Osteoporozes medikamentu lietošana saistīta ar zemāku priekšlaicīgas nāves risku
Divos pētījumos apstiprināts, ka nitrogēna – bisfosfonātu, medikamenti, kurus bieži izraksta osteoporozes terapijā, lietošana saistīta ar 34 % zemāku priekšlaicīgas nāves risku. Mirstības samazinājums skaidrojams ar samazinātu kaulaudu zudumu.
Pēc 50 gadu vecuma 40 % sieviešu un 25 % vīriešu novēro lūzumus saistītus ar osteoporozi. Tomēr šobrīd mazāk kā 30 % sieviešu un 20 % vīriešu, kuriem ir lūzumu risks, lieto osteoporozes medikamentus. Bieži pastāv mīts, ka osteoporoze skar tikai sievietes un daudzi cilvēki izvēlas nelietot medikamentus. Pētījuma autori atgādina, ka osteoporozes lūzumi nav labdabīgi. Osteoporozes medikamenti ne tikai mazina lūzumu risku, bet arī var mazināt priekšlaicīgu nāvi.
Pētījumā iekļāva 6120 dalībniekus, kuri bija vecāki par 50 gadiem. Statistikas analīzes uzrādīja, ka dalībniekiem, kuri lietoja nitrogēna-bisfosfonātus (alendronātu vai risedronātu), 15 novērošanas gadu laikā bija par 34 % zemāks mirstības risks, salīdzinot ar dalībniekiem, kuri terapiju nesaņēma.
Otrā pētījumā iekļāva 1735 sievietes no pirmā pētījuma. Šajā pētījumā secināja, ka 39 % gadījumu priekšlaicīgas mirstības risks bija samazināts, jo bija mazāks kaulaudu zudums.
Pētnieki arī tieši salīdzināja nitrogēna-bisfosfonātus ar vājākiem nenitrogēna-bisfosfonātiem un atklāja līdzīgu priekšlaicīgas nāves riska samazinājumu.
Pētījuma rezultāti sniedz pierādījumus, ka ir papildus ieguvumi no osteoporozes terapijas. Pētnieki cer, ka šie rezultāti veicinās aktīvāku osteoporozes terapijas lietošanu.
AVOTS: Bliuc D, Tran T, Geel T, et al. Reduced Bone Loss Is Associated With Reduced Mortality Risk in Subjects Exposed to Nitrogen Bisphosphonates: A Mediation Analysis. Journal of Bone and Mineral Research, 2019.
-
ZVA skaidro Covid-19 vakcīnu atšķirības
Līdz šim Eiropas Savienībā, tostarp Latvijā, ar nosacījumiem reģistrētas divu ražotāju (“Pfizer” un “BioNTech” un “Moderna”) vakcīnas pret Covid-19. Kas tām kopīgs, kas atšķirīgs? Lasīt visu
-
Smēķēšana saistīta ar paaugstinātu Covid-19 simptomu un smagākas slimības gaitas risku
Smēķēšana ir saistīta ar paaugstinātu Covid-19 simptomu risku, un smēķētājiem var būt smagāka slimības gaita un biežāk ir nepieciešama hospitalizācija, liecina Thorax publicētais pētījums Lasīt visu
-
Par kādām Covid-19 blaknēm ZVA saņēmusi ziņojumus?
Līdz 12. janvārim bija vakcinēti vakcinēti 9899 cilvēki, un Zāļu valsts aģentūra saņēmusi 11 ziņojumus par Covid-19 vakcīnu blaknēm jeb par blaknēm ziņojis mazāk nekā 1% vakcinēto. Visbiežāk saņemtajos ziņojumos norādītās blaknes ir sāpes vakcīnas ievadīšanas vietā, apsārtums, tūska, limfmezglu jutīgums, kā arī vispārējas sūdzības par nogurumu, paaugstinātu temperatūru, drudzi, galvassāpēm, locītavu un muskuļu sāpēm un miegainību. Lasīt visu