PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Latvijas ārsti Indijā. Ājurvēdas pieredzē un praksē

S. Bukolovska, R. Bukolovskis
Latvijas ārsti Indijā. Ājurvēdas pieredzē un praksē
Kopš 2015. gada februāra Latvijas Universitātes Komplementārās medicīnas centrā ārstiem ir iespēja apgūt ājurvēdas medicīnas studiju programmu. Pirmais izlaidums nosvinēts, un pirmā ārstu grupa augustā bija devusies uz Indiju, lai šo vairākus tūkstošus gadu seno medicīnas zinātni ieraudzītu praksē un mācītos.

Latviešu ājurvēdas  medicīnas studiju programmas  absolventi Indijā, Koimbatorā Latviešu ājurvēdas  medicīnas studiju programmas  absolventi Indijā, Koimbatorā
Latviešu ājurvēdas medicīnas studiju programmas absolventi Indijā, Koimbatorā
Ko māca ājurvēda?

Ājurvēda ir zinātne par cilvēka dzīves un veselības izpratni kopumā, skatot šo veselumu vēl pirms bērna ieņemšanas, — faktoriem, kas ietekmēs nākamo dzīvību. Un šie faktori ir vairāki: kā ēst, dzīvot, domāt un būt harmonijā ar sevi un apkārtējiem, tas ir dzīvesveids un aktivitātes, kas dara mūs veselus un laimīgus. Tas nozīmē, ka visu slimību pamats ir nepareizas pārtikas un nesaderīgu produktu lietošana (piemēram, karstais un aukstais ēdiens kopā), ēšana nepareizā laikā (piemēram, vakarā pirms došanās gulēt), neievērojot diennakts ritmu (atsakoties no brokastīm vai pusdienām), ignorējot gadalaiku un ķermeņa vajadzības (piemēram, neremdēt slāpes vai ēst, kad negribas), kā arī cilvēka prāta stāvoklis. Jo tieši psihiskais, garīgais līdzsvars veido pamatu emocionālajam un garīgajam apmierinājumam ar dzīvi. Ājurvēdas ārstam jābūt garīgi harmoniskam un apmierinātam ar dzīvi, jāspēj pašam ievērot dienas, dzīves, ēšanas paradumus saistībā ar veselīgu režīmu, jāorientējas veselības, ārstniecības, mūzikas, mākslas, deju, svešvalodu un garīgo prakšu jomās, kā arī jābūt gatavam nepārtraukti mācīties, būt mierīgam, sirsnīgam un iejūtīgam pret pacientiem un tuvākajiem. Tā ir ājurvēdas būtība, zināšanas un prakse 5000 gadu garumā — skolotāji šīs zināšanas nodevuši paaudžu paaudzēs. Tā ir teorija, dzīvesveids un filozofija par dzīves un veselības jēgpilnu piepildījumu fiziskā un garīgā līmenī.

Praktiskās nodarbības tradicionālajās ārstēšanas  un izmeklēšanas metodēs Praktiskās nodarbības tradicionālajās ārstēšanas  un izmeklēšanas metodēs
Praktiskās nodarbības tradicionālajās ārstēšanas un izmeklēšanas metodēs
Latvijas ārstu iespaidi

Ājurvēdas teorētiskā kursa absolventus bija aizrāvušas Dr. Somita Kumara lekcijas, augustā viņi devās uz Indiju, ājurvēdas dzimteni, lai mēnesi dzīvotu 1979. gadā dibinātajā Arya Vaidya Pharmacy (AVP) klīnikas un mācību bāzē Koimbatorā, Mangarajā, autentiskā, dabiskā vidē — džungļos un praksē izjustu, mācītos gan veselīgi dzīvot, ēst, gan gatavot veselīgu ēdienu un ājurvēdas preparātus, gan AVP slimnīcā un poliklīnikā novērotu pacientus, ko ārstē ar ājurvēdas metodēm, kā arī klausītos lekcijas, apmeklētu ājurvēdas medikamentu ražotni, Botānisko dārzu ar ārstniecības augiem un koledžu, kur mācās ājurvēdas speciālisti.

Profesors Valdis Pīrāgs, endokrinologs: Tā ir unikāla iespēja Latvijas ārstiem redzēt, kā reālajā dzīvē notiek ājurvēdiskā ārstēšana, būt autentiskā un tīrā vidē, džungļos, kur reizēm ciemojas savvaļas ziloņi un kur skaidri redzams, ka ārstēt var arī citādi, nekā tradicionāli to saprotam. Laba iespēja paplašināt redzesloku. Tāpēc mīļi lūgti Indijā!

Sintija Sauša, ārste: Šeit var iegūt ājurvēdas pieredzi vidē, kur ārstēšanas tradīcijas neizmainītas saglabājušās gadu tūkstošiem!

Dita Baumane–Auza, ginekoloģe un mākslas terapeite: Priecājos par iekšējo mieru, ceļojot no Eiropas atšķirīgā vidē, kas ir Indijas dabiska sastāvdaļa. Ikviena lekcija vai praktiskā nodarbība ir ļoti apjomīga un rosina paplašināt uztveres un domāšanas robežas, vienlaikus uzmanību pievēršot visam, kas notiek ar cilvēku, jo tas ir svarīgi viņa veselības uzturēšanā un ārstēšanā. Praksē klīnikā mani fascinēja ājurvēdas ārsta uzmanība ne tikai pret pacienta fizisko stāvokli un slimības izpausmēm, bet arī psihi, jo tieši prāta un garīgais stāvoklis veido veselības pamatu. Praksē redzēju, kā veiksmīgi ārstē neauglību, cik individuāli pacientam pielāgo terapiju — tā ir kā šaha spēle, pacientu regulāri uzrauga un ārstēšanu maina pēc nepieciešamības. Pamēģināju sev dēļu terapiju, attīrīšanās procedūras, veselīgu un sabalansētu veģetāru uzturu un jūtos viegla un vesela.

Dzīve džungļos ir neaizmirstams piedzīvojums: dzirdēt aiz muguras tumsā it kā rēcam tīģeri, dabā tikties ar ziloni, ķirzaku, zirnekli, pāvu, burunduku vai termītiem. Mežonīga daba, garš pārgājiens džungļos ar peldi ūdenskritumā ir balva par izaicinājumu apgūt un ieraudzīt jaunas zināšanas.

Lāsma Kalnbērza, dermatoloģe: Pacienti te ir ļoti atsaucīgi un labprāt dalās pieredzē. Redzu, ka ir labi rezultāti, ka ājurvēda var būt ļoti noderīga lielākajā daļā hronisku slimību. Izbaudīju dažādas ājurvēdas procedūras un ikdienas rituālus: celšanos pirms saullēkta, rīta vingrošanu — jogu, sejas un ķermeņa procedūras, masāžas, kā arī izjūtu dzīvi Indijā. Svarīgi ir gan tas, ko cilvēks ēd, gan tas, ko domā, gan tas, kā izturas pret savu ķermeni.

Raivis Bukolovskis, ārsts: No iespaidu jūras gribu izcelt tikšanos ar bioloģijas un botānikas profesoru Vāsudēvanu, kurš vadīja praktisko nodarbību AVP zāļu ražotnes ārstniecības augu dārzā. 82 gadus vecā profesora vārdā nosaukti trīs augi, ko viņš atklājis pirms vairākiem gadu desmitiem. Katrs viņa vārds bija kā pērle, ko paturēt uz mūžiem. Profesionāli interesanta bija lekcija par marmas punktu terapiju, kurā no lekcijas tulka lomas kļuvu par “pacientu” piemēru demonstrēšanai. Kā neaizmirstami spilgtu notikumu ilgi atcerēšos ziloņu bara apciemojumu mācību centra teritorijā agri pirms saullēkta, kad mani pamodināja ziloņu taurēšana, un centra darbinieku mēģinājums ziloņus aizbaidīt ar troksni no mestajām petardēm. Protams, tad neizpalika ziloņu bara “medīšana” ar videokameru, izdevās nofilmēt neparastus kadrus no ziloņu ciemošanās mūsu centrā. Starp citu, tulkojumā šī vieta nozīmē “Ziloņu māja”.

Izmēģināju ājurvēdisko diētu un brīnījos, cik maz cilvēkam vajag ēdiena, lai justu sātu, būtu ar skaidru prātu un atvadītos no liekajiem kilogramiem.

Sigita Bukolovska, ginekoloģe: Šajā centrā mērenās, mūsu prātam, sajūtām un komforta līmenim saprotamās devās saņēmām: bariņu mazu un lielu skudru istabās, pa kādam milzu tarakānam krūzē, smalkas ķirzaciņas uz sienām, katram neliela odu deva rīta jogas laikā... Mazliet tīrības un netīrības vienlaikus, cilvēku nevainojamā stāja, ieturētās emocijas, klusie, nesteidzīgie soļi, vēlme palīdzēt un sirsnīgie solījumi katras tavas problēmas risināšanā... Maģiskais tomorrow, kas var nozīmēt vismaz trīs dienas. Tas sākumā izbrīna, satrauc, bet pēcāk pieradina un apbur, ka var būt arī tā — citādi. Indijas pieredzi rekomendētu tiem, kas jau prot nebūt perfekti visā, un tiem, kas to vēl mācās. Katrs solis šeit — mantra (lūgšana) pirms lekcijas, ār-stēšanas procedūras un ēdienreizes, pat pliki rīsi mācību centra suņu bļodās — māca būt pieticīgākiem un pateicīgākiem. Esmu pateicīga ķirurgam Dr. Sethu par iespēju viņa lekcijas praktiskajā daļā iemēģināt roku hirudoterapijā, darbojoties ar mums zināmiem, bet ne ļoti simpātiskiem darbarīkiem — dēlēm.

Aizraujoša  un citāda pieredze Aizraujoša  un citāda pieredze
Aizraujoša un citāda pieredze
Solveiga Jakošenoka, ģimenes ārste: Gribu izcelt Dr. Indulala aizraujošo lekciju par ājurvēdas un citu vēdisko zinātņu simbiozi un viņa filozofisko skatu uz dzīvi un medicīnu. Piesakot lekciju, kolēģi minēja, ka viņa zināšanas tik plašas ir tāpēc, ka Dr. Indulals katru dienu izlasa pa grāmatai. Uz Latviju ņemšu līdzi zināšanas par dzīvesveidu, lai to integrētu savā un tuvinieku dzīvē, bet pacientiem ieteikšu dienas ritma un ēšanas korekcijas. Pati sev par lielu brīnumu ļoti labi jūtos, lietojot tikai veģetāru ēdienu.

Inta Krēsliņa, ģimenes ārste: Indijā pārsteidza haoss, kas ir sistematizēts. Patika Dr. Krishna Prasad lekcija par Agni, diētu, uzturu un dzīvesveidu, kā arī praktiskie psihosomatisko slimību piemēri. Pārsteigums par Indijas veģetāro virtuvi, kas ar vienkāršību spēj dot sāta sajūtu.

Indra Vinogradova, farmaceite: Pacienti šeit ir zinoši par savu slimību. Uz vizīti nāk kopā vīrs ar sievu, jo viņa ir ģimenes maltītes gatavotāja. Indijā jūtams, ka pacienti pret ārstu izturas ar cieņu, klausa un uzticas viņam. Ir patīkami, ka vietējais personāls ļoti rūpējas par mūsu labklājību mācību centrā.

Latviešu ārsti  mācījās un  centās saprast Indijas cilvēku  domāšanas  procesu Latviešu ārsti  mācījās un  centās saprast Indijas cilvēku  domāšanas  procesu
Latviešu ārsti mācījās un centās saprast Indijas cilvēku domāšanas procesu
Mirdza Brazovska, ārste: Ājurvēda ārstē cilvēku, nevis slimību, un tai ir milzīgas iespējas hronisku slimību (diabēta, reimatoīdā artrīta, psoriāzes un citu) ārstēšanā. Pacienti līdztekus ājurvēdas preparātiem lieto konvencionālās medicīnas medikamentus. Šī kombinēšana slimību ārstē labāk, mazina komplikācijas. Mani izbrīnīja cilvēku iespēju robežas. Tas, kas vienam liekas svarīgs un nozīmīgs, citam šķiet pavisam nesvarīgs. Pārsteidza viena no medikamentu ražotnēm, kur dabiskos apstākļos tiek nodrošināta to autentiska sagatavošana un nemainīga efektivitāte. AVP klīnikai ir arī mūsdienīga ražotne, kam piešķirts GMP (labas ražošanas prakses) kvalitātes sertifikāts un kur top patentēti medikamenti.

Rita Pedāne, fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste, ājurvēdas speciāliste: Jau 10 gadus regulāri braucu uz klīnikām Indijā, un man ir skaidrs, ka šai terapijai ir rezultāti. Pacienti pat ar smagām hroniskām slimībām ir priecīgi, apmierināti, pateicīgi un gadiem ilgi ārstējas pie sava ājurvēdas ārsta. Mēs varētu mācīties, kā bez milzu pārguruma dienā pieņemt 25—27 pacientus, ja iestāde ir nodrošināta ar datorsistēmu, kas, lieki netērējot ārsta laiku, efektīvi apstrādā pacienta anamnēzes, izmeklējumu un ārstēšanas datus, reizē tos arī sistematizējot un apstrādājot statistikai.

Pilnu raksta versiju lasiet žurnāla Doctus septembra numurā!

Foto: no LU ājurvēdas medicīnas studiju programmas absolventu arhīva