PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Agrīnas demences globālā izplatība: sistemātisks pārskats un meta–analīze

Doctus
Agrīnas demences globālā izplatība: sistemātisks pārskats un meta–analīze
Pixabay.com
Līdz šim iztrūcis ticamu datu tam, cik bieži sastopama agrīna demence, kad kognitīvie traucējumi sākas pirms 65 gadu vecuma. Šāda informācija nepieciešama, lai valstiskā līmenī nodrošinātu atbilstīgu veselības aprūpi šai pacientu grupai.

Lai noteiktu agrīnas demences globālo izplatību, tika ievākti dati no tādām zinātniskajām datu bāzēm kā PubMed, Embase, CINAHL un PsicInfo, kas publicēti laikā no 1990.gada janvāra līdz 2020.gada martam. Pētījumi par agrīnu demenci pacientiem pirms 65 gadu vecuma tika atlasīti pēc iekļaušanas un izslēgšanas kritērijiem, lai veidotu sistemātisku pārskatu un meta–analīzi. Datu heterogenitāti noteica pēc apakšgrupu analīzes, ņemot vērā pētījuma dalībnieku dzimumu, demences apakštipu, pētījuma dizainu un citus faktorus.

Kopā sistemātiskajā pārskatā tika iekļauti 95 unikāli pētījumi, no kuriem 74 ar 2 760 379 pacientiem tika iekļauti piecu gadu vecuma grupas meta–analīzē. Lielākā daļa pētījumi notikuši Eiropā. Vecuma standartizētā izplatība pakāpeniski pieaug no 1,1 gadījuma uz 100 000 iedzīvotāju vecuma grupā no 30–34 gadiem līdz 77,4 gadījuiem uz 100 000 iedzīvotāju grupā 60–64 gadi. Pēc pieejamiem aprēķiniem var uzskatīt, ka pasaulē ir apmēram 3,9 miljoni cilvēku, kam ir agrīna demence vecumā no 30–64 gadiem. Apakšgrupu analīze rāda, ka izplatība starp dzimumiem ir līdzīga, kamēr novērojamas atšķirības starp izplatības rādītājiem, pēc valstu ienākumu līmeņa – jo augstāks ienākumu līmenis valstī, jo zemāki agrīnas demences rādītāji. Meta–regresijas analīze norādīja, ka vecuma atšķirības, pētījuma grupas izmērs un pētījuma metodoloģija ietekmēja šo datu heterogenitāti.

Šajā sistemātiskajā pārskatā ieguva datus, ka kopējā agrīnas demences prevalence vecuma grupā no 30–64 gadiem ir 119 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju pasaulē. Tomēr dati par jaunākajām vecuma grupām un zema ienākuma valstīm ir samērā trūcīgi.

Avots: Hendriks S, Peetoom K, Bakker C, et al. Global Prevalence of Young-Onset Dementia: A Systematic Review and Meta-analysis. JAMA Neurol. Published online July 19, 2021. doi:10.1001/jamaneurol.2021.2161