PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Aicina pievērst uzmanību tuberkulozes simptomiem

Rīgas Austrumu Klīniskā universitātes slimnīca
Šodien Pasaules Tuberkulozes dienā Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra „Tuberkulozes un plaušu slimību centrs" mediķi vēlas vērst uzmanību uz tuberkulozes agrīnu atklāšanu.

Latvija joprojām ir trešā valsts Eiropas Savienībā, pēc Rumānijas un Lietuvas, kurā reģistrēti visvairāk tuberkulozes saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju. Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra datiem tie ir 776 jauni tuberkulozes gadījumi 2013.gadā, no kuriem 45 gadījumi bija reģistrēti bērniem.

Pasaules Veselības organizācijas dati liecina, ka trešā daļa visas pasaules populācijas ir inficēta ar tuberkulozi, tomēr saslimst tikai viens no desmit inficētajiem. Viens no riska faktoriem saslimšanai ar tuberkulozi ir novājināta imunitāte, kas saistīta ar blakus saslimšanām un vienlīdz arī ar cilvēka dzīvesveidu, fiziskajām aktivitātēm, uzturu, ilgstošu stresu un dzīves apstākļiem.

Tuberkulozes un plaušu slimību centra ārsti atzīst - aizvien biežāk cilvēki ar ilgstošiem tuberkulozes simptomiem medicīnas iestādē vēršas novēloti, tas diemžēl sarežģī ārstēšanu un var novest pie daudz smagākām tuberkulozes formām. Klepus ilgāk par 2 nedēļām, svīšana naktīs, paaugstināta ķermeņa temperatūra un krišanās svarā ir četri biežākie tuberkulozes simptomi. Tomēr gadās novērot, ka vienīgie izteiktie simptomi ir ilgstošs nogurums un nespēks, kuriem cilvēki nemēdz pievērst vajadzīgo uzmanību.

Pasaules Veselības organizācijas STOP TB (apturi tuberkulozi) koalīcija šogad aicina: „Sasniedz trīs miljonus! Atrast. Ārstēt. Izārstēt.". Šī uzsaukuma mērķis ir sasniegt cilvēkus, kuri nesaņem nepieciešamo ārstēšanu un darīt pieejamu tuberkulozes diagnostiku un aprūpi ikvienam.

Visā Latvijā darbojas 23 tuberkulozes kabineti, kuros pieejama valsts apmaksāta diagnostika un ārstēšana. Vienlaikus, joprojām aktuāla problēma ir pašvaldību atbalsts tuberkulozes pacientiem un viņu piederīgajiem, piemēram, Rīgas Domes Labklājības departaments tuberkulozes pacientiem sniedz nozīmīgu palīdzību, nodrošinot transporta kompensācijas nokļūšanai uz zāļu saņemšanas vietām, kā arī pārtikas talonus par katru zāļu izdzeršanas reizi. Ņemot vērā slimības komplicēto raksturu, ilgstošo ārstēšanos, zāļu dzeršanu tiešā medicīnas darbinieka uzraudzībā un dažādus blakus sociālos un psiholoģiskos apstākļus, kas var rasties slimības ietekmē, pašvaldības, nevalstiskās organizācijas un sociālie darbinieki tiek aicināti atbalstīt tuberkulozes slimniekus, lai palīdzētu veiksmīgi pārvarēt slimību un atlabt.

 Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra „Tuberkulozes un plaušu slimību centrs" ārsti aicina rūpēties un saudzēt savu veselību un simptomu gadījumā savlaicīgi vērsties medicīnas iestādē, lai veiktu tuberkulozes pārbaudes.

 

Lasītākais Doctus.lv
Ārsts ar... sievietes seju

Ārsta seja mainās. Tā kļūst vecāka — teju katrs trešais ārsts Eiropas reģionā ir vecāks par 55 gadiem. Šī seja kļūst arī sievišķīgāka. Sievietes veido 52 % no ārstu skaita, pēdējos desmit gados sieviešu īpatsvars palielinājies par 4 %. [1]

D. Ričika
Psihiskās veselības ietekme uz psoriāzes pacienta izpratni par slimības smaguma pakāpi

Lai veiksmīgi ārstētu psoriāzi, nepieciešams rūpīgi uzraudzīt slimības gaitu un atbildreakciju uz ārstēšanu. Dermatologu ikdienas praksē lietotie slimības smaguma pakāpi novērtējošie rīki neuzrāda to, kā pacients uztver savu slimību. Veiktie pētījumi uzrāda, ka ir vērā ņemama atšķirība starp psoriāzes smaguma pakāpes novērtējumu pacienta un ārsta skatījumā. Izprotot faktorus, kas ietekmē pacienta pašnovērtējumu, ir iespējams uzlabot terapeitisko iznākumu un pacienta apmierinātību ar ārstēšanu.

Doctus
Xerosis cutis jeb sausa āda Gandrīz 100 % astoņdesmitgadnieku

Sausums, zvīņošanās, plaisas, raupja tekstūra un nieze — tā ir daļa no tipiskajiem xerosis cutis jeb sausas ādas simptomiem. Tās iemesli ir traucēta ādas aizsargbarjeras funkcija un nepietiekams mitruma līmenis ādā. Biežāk kserozi novērojam senioriem, bet tā var būt pavadonis daudzām blakusslimībām un izpausties arī jauniem cilvēkiem, ja netiek ievēroti standarta profilaktiskie pasākumi ādas veselības uzturēšanai.

S. Paudere–Logina, A. Zavorins
Izgulējumi. Profilakses nozīme

Izgulējumi jeb spiediena čūlas rodas, ja ilgstoši ir traucēta mobilitāte un asins piegāde ādai un zemādas audiem lokālās apasiņošanas mehāniskas saspiešanas dēļ, kam seko hipoksija un audu nekroze. Izgulējumu risks ir pacientiem, kam traucēta mobilitāte.

A. Kušpelo
Ārsts ar cīnītāja garu. Ģimenes ārsts ANDRIS BAUMANIS

Ģimenes ārsts ANDRIS BAUMANIS viens no pirmajiem Latvijā izveidoja savu ārsta praksi. Dr. Baumanis ne vien rūpējas par savu pacientu veselību, bet arī aktīvi iestājas par to, lai valstī būtu sakārtota veselības aprūpes sistēma. Vēršoties pret dažādām birokrātijas nejēdzībām, cenšas sakārtot darba vidi sev un kolēģiem, nebaidoties izsaukt uguni uz sevi.

M. Lapsa
Rekurenta nekomplicēta urīnceļu infekcija multidisciplināras komandas skatījumā

Rekurenta nekomplicēta urīnceļu infekcija (UCI) visbiežāk ir jaunām, seksuāli aktīvām sievietēm, un lielāko šo infekciju daļu pārstāv cistīts. Pētījumi Eiropā un ASV liecina, ka viena no piecām pieaugušām sievietēm kādā savas dzīves posmā piedzīvo vismaz vienu UCI epizodi, kas pierāda, ka tā ir bieža slimība visā pasaulē. [1]

V. Plūme, H. Čerņevskis, E. Brūklene, I. Tikmere