PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Aspirīna lietošana saistīta ar zemāku nāves risku pacientiem, kuri hospitalizēti ar Covid-19

Doctus
Pacientiem, kuri hospitalizēti ar Covid-19 un lieto regulāri aspirīnu zemās devās pret sirds un asinsvadu slimībām, ir ievērojami zemāks komplikāciju un nāves risks, salīdzinot ar tiem, kuri nelieto aspirīnu.

Retrospektīvā, novērojumu pētījumā iekļāva pieaugušos, kuri tika hospitalizēti ar Covid-19 laika periodā 2020.gada marts – 2020.gada jūlijs. Primārais pētījuma iznākums bija mākslīgās elpināšanas nepieciešamība. Sekundārie iznākumi bija ievietošana intensīvās terapijas nodaļā un mirstība slimnīcā. Tika izmantots Cox proporcionālo draudu modelis, lai varētu salāgot efektus ar demogrāfiskiem faktoriem un blakus saslimšanām.

412 pacienti tika iekļauti pētījumā. 314 pacienti (76,3 %) nelietoja regulāri aspirīnu, 98 (23,7 %) lietoja aspirīnu vismaz 24 stundas pirms hospitalizācijas vai 7 dienas pirms hospitalizācijas. Aspirīna lietošana bija saistīta ar retāk nepieciešamu mākslīgo elpināšanu (35,7 % aspirīna lietotāju grupā pret 48,4 % aspirīna nelietotāju grupā; p<0,05) un retāku ievietošanu intensīvās terapijas nodaļā (38,8 % aspirīna grupā pret 51 % aspirīna nelietotāju grupā; p<0,05), bet netika novērota saistība attiecībā uz mirstību stacionārā (26,5 % aspirīna grupā pret 23,2 % aspirīna nelietotāju grupā; p>0,05). Samērojot modeli pēc 8 iespējamiem jaucējfaktoriem, aspirīna lietošana bija neatkarīgi saistīta ar zemāku mākslīgās elpināšanas risku (HR=0,56; 95 % TI [0,37 – 0,85]; p<0,05), uzņemšanas intensīvās terapijas nodaļā risku (HR=0,57; 95 % TI [0,38 – 0,85]; p<0,05) un zemāku stacionārās mirstības risku (HR=0,53; 95 % TI [0,31 – 0,85]; p<0,05). Netika novērotas atšķirības starp grupām smagu asiņošanu gadījumos (p>0,05) vai trombožu gadījumos (p>0,05).

Pētnieki secina, ka aspirīna lietošana ir saistīta ar labākiem iznākumiem pacientiem, kuri hospitalizēti Covid-19 dēļ. Tomēr vēl ir nepieciešami nejaušināta iedalījuma kontrolēti pētījumi, lai noskaidrotu cēlonisku saistību starp aspirīna lietošanu un samazinātu plaušu bojājumu un mirstības risku pacientiem ar diagnosticētu Covid-19.  

 

AVOTS: Chow JH, Khanna AK, Kethireddy S, et al. Aspirin Use is Associated with Decreased Mechanical Ventilation, ICU Admission, and In-Hospital Mortality in Hospitalized Patients with COVID-19. Anesthesia & Analgesia, 2020; Publish Ahead of Print

 

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Mazkustīgums saistīts ar smagāku Covid-19 norisi un pat nāvi

Mazkustīgums ir saistīts ar smagāku Covid-19 gaitu un paaugstinātu nāves risku, secināts lielā ASV veiktā pētījumā. Pētījuma mērķis bija salīdzināt hospitalizācijas, uzņemšanas intensīvās terapijas nodaļā biežumu un mirstību Covid-19 pacientiem, kuri bija mazkustīgi, kuri bija nedaudz aktīvi vai kuri bija aktīvi atbilstoši fizisko aktivitāšu vadlīnijām

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus