PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Rīgas Austrumu slimnīca attīsta aknu audzēja pacientu ārstēšanas metodes

Rīgas Austrumu Klīniskā universitātes slimnīca
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Rīgas Austrumu slimnīcas) speciālisti, attīstot onkoloģisko pacientu ārstēšanu, būtiski pilnveidojuši atsevišķu lokalizāciju audzēju ārstēšanas metodes. Izmantojot jaunāko tehnoloģiju iespējas, pacientiem tiek veikta ķīmijembolizācija, kas ļauj pa diametrā vismazākajiem asinsvadiem - kapilāriem - pie vēža audiem pievadīt medikamentus ļaundabīgā veidojuma iznīcināšanai.

Invazīvās radioloģijas nodaļas vadītāja dr. Svetlana Rudņicka, kas kādam 48 gadus vecam aknu audzēja pacientam veikusi šādu invazīvu procedūru, stāsta, ka atsevišķām audzēju lokalizācijām – aknu un resnās zarnas vēzim, var pielietot embolizāciju. Tā paredz pārtraukt asins plūsmu un barības vielu piegādi patoloģiskajam veidojumam, vienlaikus tajā nogādājot medikamentus, kas 4-8 nedēļu laikā pakāpeniski izdalās, radot audzēja audu nekrotizāciju jeb atmiršanu.

Rīgas Austrumu slimnīca ķīmijembolizācijas terapiju audzēja pacientu ārstēšanai uzsāka pirms četriem gadiem kā pirmā slimnīca Baltijas valstīs. Iepriekš šādas invazīvas procedūras veica, katetrus ievadot caur artērijām, bet tagad, strauji attīstoties tehnoloģijām, ir iespējams 40 mikronu lielās mikrosfēras ar medikamentiem audzēja skartajai vietai piegādāt pa kapilāriem – diametrā vismazākajiem asinsvadiem. Tas nodrošina, ka ķīmijterapijas medikamenti tiek nogādāti ļoti precīzi un tieši ļaundabīgajā veidojumā, neskarot veselos audus.

Rīgas Austrumu slimnīcas stacionāra „Latvijas Onkoloģijas centrs” Abdominālās un mīksto audu ķirurģijas nodaļas ķirurgs Armands Sīviņš akcentē, ka ne vienmēr pacientiem ar primāru aknu audzēju vai resnās zarnas audzēja metastāzēm iespējams veikt operāciju. Turklāt jāņem vērā, ka pacientiem, veicot aknu daļas rezekciju, ir jāsaglabā vismaz 30-40% no orgāna.

„Ja agrāk pacientiem pie plaša aknu audzēja nebija iespējams palīdzēt, tad tagad, attīstoties medicīnai un nemitīgi pilnveidojot mūsu slimnīcas speciālistu zināšanas un aprīkojumu, mēs varam pacientam būtiski uzlabot dzīvildzi un dzīves kvalitāti,” norāda ārsts A.Sīviņš, kurš ir specializējies aknu ķirurģiskā ārstēšanā.

Gadījumos, ja audzējs ir skāris plašu aknu daļu vai arī tā novietojums (piemēram, lielo artēriju tuvumā) nepieļauj ķirurģisku iejaukšanos, Rīgas Austrumu slimnīcas speciālisti pacienta ārstēšanai izmanto ķīmijembolizāciju. Turklāt „Latvijas Onkoloģijas centrā” ir Baltijas valstīs vienīgā stereotaktiskās staru terapijas iekārta, kas ļauj audzēja pacientiem veikt stereotaktiso staru terapiju – precīzi nosakot audzēja atrašanās vietu, mērķēt starus tieši uz to, neskarot apkārtējos audus.

Ik gadu Latvijā ļaundabīga audzēja diagnoze tiek uzstādīta vairāk nekā 10 tūkstošiem pacientu. Biežāk sastopamie ir krūts, kolorektālais un plaušu audzēji. 

Lasītākais Doctus.lv
Ārsts ar... sievietes seju

Ārsta seja mainās. Tā kļūst vecāka — teju katrs trešais ārsts Eiropas reģionā ir vecāks par 55 gadiem. Šī seja kļūst arī sievišķīgāka. Sievietes veido 52 % no ārstu skaita, pēdējos desmit gados sieviešu īpatsvars palielinājies par 4 %. [1]

D. Ričika
Psihiskās veselības ietekme uz psoriāzes pacienta izpratni par slimības smaguma pakāpi

Lai veiksmīgi ārstētu psoriāzi, nepieciešams rūpīgi uzraudzīt slimības gaitu un atbildreakciju uz ārstēšanu. Dermatologu ikdienas praksē lietotie slimības smaguma pakāpi novērtējošie rīki neuzrāda to, kā pacients uztver savu slimību. Veiktie pētījumi uzrāda, ka ir vērā ņemama atšķirība starp psoriāzes smaguma pakāpes novērtējumu pacienta un ārsta skatījumā. Izprotot faktorus, kas ietekmē pacienta pašnovērtējumu, ir iespējams uzlabot terapeitisko iznākumu un pacienta apmierinātību ar ārstēšanu.

Doctus
Xerosis cutis jeb sausa āda Gandrīz 100 % astoņdesmitgadnieku

Sausums, zvīņošanās, plaisas, raupja tekstūra un nieze — tā ir daļa no tipiskajiem xerosis cutis jeb sausas ādas simptomiem. Tās iemesli ir traucēta ādas aizsargbarjeras funkcija un nepietiekams mitruma līmenis ādā. Biežāk kserozi novērojam senioriem, bet tā var būt pavadonis daudzām blakusslimībām un izpausties arī jauniem cilvēkiem, ja netiek ievēroti standarta profilaktiskie pasākumi ādas veselības uzturēšanai.

S. Paudere–Logina, A. Zavorins
Izgulējumi. Profilakses nozīme

Izgulējumi jeb spiediena čūlas rodas, ja ilgstoši ir traucēta mobilitāte un asins piegāde ādai un zemādas audiem lokālās apasiņošanas mehāniskas saspiešanas dēļ, kam seko hipoksija un audu nekroze. Izgulējumu risks ir pacientiem, kam traucēta mobilitāte.

A. Kušpelo
Ārsts ar cīnītāja garu. Ģimenes ārsts ANDRIS BAUMANIS

Ģimenes ārsts ANDRIS BAUMANIS viens no pirmajiem Latvijā izveidoja savu ārsta praksi. Dr. Baumanis ne vien rūpējas par savu pacientu veselību, bet arī aktīvi iestājas par to, lai valstī būtu sakārtota veselības aprūpes sistēma. Vēršoties pret dažādām birokrātijas nejēdzībām, cenšas sakārtot darba vidi sev un kolēģiem, nebaidoties izsaukt uguni uz sevi.

M. Lapsa
Atvērta pieteikšanās starptautiskā konferenču maratonā – Zinātnes nedēļā

Šodien, 8. martā, RSU atvērusi pieteikšanos Zinātnes nedēļai (RSU Research Week), kas norisināsies no 22. līdz 26. martam tiešsaistē. Zinātnes nedēļa ir piecu starptautisku konferenču maratons ar vairāk nekā 1300 prezentācijām no 45 valstu zinātniekiem, aptverot pasaules tendences gan medicīnā un veselības aprūpē, gan sociālajās zinātnēs.

Rīgas Stradiņa universitāte