PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Rīgas Austrumu slimnīcas invazīvie radiologi ievieš Latvijā jaunu metodi asinsvadu izmeklējumiem

Rīgas Austrumu Klīniskā universitātes slimnīca
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Rīgas Austrumu slimnīcas) Diagnostiskās radioloģijas centra Invazīvās radioloģijas nodaļas speciālisti apguvuši un uzsākuši pielietot Latvijā jaunu metodi - angiogrāfijas izmeklējumos kā kontrastviela tiek izmantota gāze. Šī ir alternatīva tradicionālajai kontrastvielai un ir īpaši nozīmīga tiem pacientiem, kuriem ir nieru bojājumi un pacientiem ar aknu cirozi.

Kā stāsta Invazīvās radioloģijas nodaļas vadītāja dr. Svetlana Rudņicka, vairākām pacientu grupām tradicionāli izmantotā kontrastviela, kas satur joda preparātus, nav piemērota. Tie ir pacienti ar nefropātiju, ko izraisa nieru funkciju traucējumi, diabēts, iekaisumi. Lai veiktu angiogrāfiju, šiem pacientiem ir jāveic īpaša sagatavošana, tai skaitā arī hemodialīze, kas prasa laiku un resursus.

Tāpat pacienti, kuriem ir asinsvadu asiņošana un ir problemātiski noteikt precīzu asiņošanas vietu, kā arī veicot portālas hipertensijas korekciju pie aknu cirozes (transjugulāru intrahepatisku portosistēmisku šuntēšanu) pacientiem ar aknu cirozi un atkārtotām asiņošanām no barības vada vai kuņģa vēnām, rekomendē kā kontrastvielu izmantot gāzi, jo tā nodrošina labāku izšķirtspēju un ļauj precīzāk veikt operāciju.

Angiogrāfiju, kuras veikšanai kā kontrastvielu izmanto gāzi, plaši pielieto ārvalstu klīnikās, bet Latvijā šāda metode līdz šim vēl nebija apgūta. Tā kā Rīgas Austrumu slimnīca ir specializējusies diabēta pacientu ārstēšanā un aprūpē, attīstījusi asinsvadu ķirurģiju un nodrošina palīdzības sniegšanu pacientiem ar nieru slimībām, speciālisti aktīvi apgūst inovatīvas diagnostikas un ārstniecības metodes, ieviešot to pielietojumu klīniskajā praksē.

Jaunās metodes ieviešanā būtiski ieguldījumi nebija nepieciešami. Kā kontrastviela tiek izmantota ogļskābā gāze, bija jāiegādājas tikai gāzes spiedienu regulējoša ierīce un speciālus sterilus vienreizlietojamus savienotājus.

Uzsākot jaunās metodes pielietošanu, asinsvadu izmeklējumi veikti jau pieciem pacientiem. Invazīvās radioloģijas nodaļa prognozē, ka angiogrāfija ar konstrastvielu gāzi mēnesī varētu tikt veikta aptuveni septiņiem pacientiem. Vidēji mēnesī nodaļā angiogrāfijas tiek veiktas aptuveni 150 pacientiem.

RAKUS publicitātes foto

Lasītākais Doctus.lv
Ārsts ar... sievietes seju

Ārsta seja mainās. Tā kļūst vecāka — teju katrs trešais ārsts Eiropas reģionā ir vecāks par 55 gadiem. Šī seja kļūst arī sievišķīgāka. Sievietes veido 52 % no ārstu skaita, pēdējos desmit gados sieviešu īpatsvars palielinājies par 4 %. [1]

D. Ričika
Psihiskās veselības ietekme uz psoriāzes pacienta izpratni par slimības smaguma pakāpi

Lai veiksmīgi ārstētu psoriāzi, nepieciešams rūpīgi uzraudzīt slimības gaitu un atbildreakciju uz ārstēšanu. Dermatologu ikdienas praksē lietotie slimības smaguma pakāpi novērtējošie rīki neuzrāda to, kā pacients uztver savu slimību. Veiktie pētījumi uzrāda, ka ir vērā ņemama atšķirība starp psoriāzes smaguma pakāpes novērtējumu pacienta un ārsta skatījumā. Izprotot faktorus, kas ietekmē pacienta pašnovērtējumu, ir iespējams uzlabot terapeitisko iznākumu un pacienta apmierinātību ar ārstēšanu.

Doctus
Xerosis cutis jeb sausa āda Gandrīz 100 % astoņdesmitgadnieku

Sausums, zvīņošanās, plaisas, raupja tekstūra un nieze — tā ir daļa no tipiskajiem xerosis cutis jeb sausas ādas simptomiem. Tās iemesli ir traucēta ādas aizsargbarjeras funkcija un nepietiekams mitruma līmenis ādā. Biežāk kserozi novērojam senioriem, bet tā var būt pavadonis daudzām blakusslimībām un izpausties arī jauniem cilvēkiem, ja netiek ievēroti standarta profilaktiskie pasākumi ādas veselības uzturēšanai.

S. Paudere–Logina, A. Zavorins
Izgulējumi. Profilakses nozīme

Izgulējumi jeb spiediena čūlas rodas, ja ilgstoši ir traucēta mobilitāte un asins piegāde ādai un zemādas audiem lokālās apasiņošanas mehāniskas saspiešanas dēļ, kam seko hipoksija un audu nekroze. Izgulējumu risks ir pacientiem, kam traucēta mobilitāte.

A. Kušpelo
Ārsts ar cīnītāja garu. Ģimenes ārsts ANDRIS BAUMANIS

Ģimenes ārsts ANDRIS BAUMANIS viens no pirmajiem Latvijā izveidoja savu ārsta praksi. Dr. Baumanis ne vien rūpējas par savu pacientu veselību, bet arī aktīvi iestājas par to, lai valstī būtu sakārtota veselības aprūpes sistēma. Vēršoties pret dažādām birokrātijas nejēdzībām, cenšas sakārtot darba vidi sev un kolēģiem, nebaidoties izsaukt uguni uz sevi.

M. Lapsa
Rekurenta nekomplicēta urīnceļu infekcija multidisciplināras komandas skatījumā

Rekurenta nekomplicēta urīnceļu infekcija (UCI) visbiežāk ir jaunām, seksuāli aktīvām sievietēm, un lielāko šo infekciju daļu pārstāv cistīts. Pētījumi Eiropā un ASV liecina, ka viena no piecām pieaugušām sievietēm kādā savas dzīves posmā piedzīvo vismaz vienu UCI epizodi, kas pierāda, ka tā ir bieža slimība visā pasaulē. [1]

V. Plūme, H. Čerņevskis, E. Brūklene, I. Tikmere