PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Specializēts epilepsijas pacientu ārstēšanas un aprūpes centrs

Rīgas Austrumu Klīniskā universitātes slimnīca
Apvienojot pieredzējušus speciālistus, Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (Rīgas Austrumu slimnīcā) izveidota speciālistu komanda jeb epilepsijas vienība, lai nodrošinātu augstas kvalitātes ārstēšanu un aprūpi epilepsijas pacientiem.

Patlaban Latvijā nav specializēta epilepsijas centra, tāpēc bieži vien pacienta aprūpes kvalitātes līmenis tiek ierobežots ar ārsta individuālajām zināšanām epilepsijas jomā. Rīgas Austrumu slimnīcas stacionārā „Gaiļezers” gadu gaitā ir iedibinātas labas epilepsijas pacientu aprūpes tradīcijas, tāpēc epilepsijas vienības izveide ir loģisks nākamais solis augsta līmeņa epilepsijas pacientu aprūpes nodrošināšanā.

Kā akcentē Rīgas Austrumu slimnīcas Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs prof. Egils Vītols, epilepsijas vienībā darbosies augsti kvalificēti speciālisti (neirologi, neirofiziologi, psihiatrs, psihologs, neiroķirurgs), kas varēs nodrošināt savlaicīgus ambulatoros un stacionāros pakalpojumus pacientiem. 

Egils Vītols Egils Vītols
Egils Vītols

Epilepsijas vienībā tiks veikta arī pacientu izglītošana, tai skaitā lēkmju dienasgrāmatu aizpildīšanas apmācība.

Ne mazāk svarīgi ir tas, ka turpmāk vispārējās prakses ārstiem un neirologiem būs iespēja konsultēties par sev neskaidriem pacientiem, lai nodrošinātu viņiem savlaicīgu un atbilstošu ārstēšanu.

Tāpat tiks veidots „Pirmās lēkmes kabinets”, kas nodrošinās ātru augsti kvalificētu konsultāciju pēc pirmajām epilepsijas pazīmēm, ar mērķi izslēgt vai apstiprināt diagnozi, tādējādi nodrošinot pacientam atbilstošu ārstēšanu un aprūpi. Nākotnē pacientiem, kuriem nepieciešama specifiska lēkmju diagnostika, būs pieejams arī video elektroencefalogrāfijas kabinets. Tajā nepārtrauktā speciālistu uzraudzībā pacientam tiks novērots lēkmju biežums un smadzeņu aktivitāte.

Epilepsija ir bieža saslimšana neirologa ikdienas praksē. Speciālisti lēš, ka Latvijā varētu būt ap 10 500 epilepsijas slimnieku, un ik gadu jaunu saslimšanas gadījumu skaits sasniedz tūkstoti. Strikti ievērojot ārstēšanās pasākumus, divas trešdaļas pacientu var atbrīvoties no lēkmēm.

Lasītākais Doctus.lv
Ārsts ar... sievietes seju

Ārsta seja mainās. Tā kļūst vecāka — teju katrs trešais ārsts Eiropas reģionā ir vecāks par 55 gadiem. Šī seja kļūst arī sievišķīgāka. Sievietes veido 52 % no ārstu skaita, pēdējos desmit gados sieviešu īpatsvars palielinājies par 4 %. [1]

D. Ričika
Psihiskās veselības ietekme uz psoriāzes pacienta izpratni par slimības smaguma pakāpi

Lai veiksmīgi ārstētu psoriāzi, nepieciešams rūpīgi uzraudzīt slimības gaitu un atbildreakciju uz ārstēšanu. Dermatologu ikdienas praksē lietotie slimības smaguma pakāpi novērtējošie rīki neuzrāda to, kā pacients uztver savu slimību. Veiktie pētījumi uzrāda, ka ir vērā ņemama atšķirība starp psoriāzes smaguma pakāpes novērtējumu pacienta un ārsta skatījumā. Izprotot faktorus, kas ietekmē pacienta pašnovērtējumu, ir iespējams uzlabot terapeitisko iznākumu un pacienta apmierinātību ar ārstēšanu.

Doctus
Xerosis cutis jeb sausa āda Gandrīz 100 % astoņdesmitgadnieku

Sausums, zvīņošanās, plaisas, raupja tekstūra un nieze — tā ir daļa no tipiskajiem xerosis cutis jeb sausas ādas simptomiem. Tās iemesli ir traucēta ādas aizsargbarjeras funkcija un nepietiekams mitruma līmenis ādā. Biežāk kserozi novērojam senioriem, bet tā var būt pavadonis daudzām blakusslimībām un izpausties arī jauniem cilvēkiem, ja netiek ievēroti standarta profilaktiskie pasākumi ādas veselības uzturēšanai.

S. Paudere–Logina, A. Zavorins
Izgulējumi. Profilakses nozīme

Izgulējumi jeb spiediena čūlas rodas, ja ilgstoši ir traucēta mobilitāte un asins piegāde ādai un zemādas audiem lokālās apasiņošanas mehāniskas saspiešanas dēļ, kam seko hipoksija un audu nekroze. Izgulējumu risks ir pacientiem, kam traucēta mobilitāte.

A. Kušpelo
Ārsts ar cīnītāja garu. Ģimenes ārsts ANDRIS BAUMANIS

Ģimenes ārsts ANDRIS BAUMANIS viens no pirmajiem Latvijā izveidoja savu ārsta praksi. Dr. Baumanis ne vien rūpējas par savu pacientu veselību, bet arī aktīvi iestājas par to, lai valstī būtu sakārtota veselības aprūpes sistēma. Vēršoties pret dažādām birokrātijas nejēdzībām, cenšas sakārtot darba vidi sev un kolēģiem, nebaidoties izsaukt uguni uz sevi.

M. Lapsa
Atvērta pieteikšanās starptautiskā konferenču maratonā – Zinātnes nedēļā

Šodien, 8. martā, RSU atvērusi pieteikšanos Zinātnes nedēļai (RSU Research Week), kas norisināsies no 22. līdz 26. martam tiešsaistē. Zinātnes nedēļa ir piecu starptautisku konferenču maratons ar vairāk nekā 1300 prezentācijām no 45 valstu zinātniekiem, aptverot pasaules tendences gan medicīnā un veselības aprūpē, gan sociālajās zinātnēs.

Rīgas Stradiņa universitāte