PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Starptautiskā konferencē aicina valdību steidzami pievērsties kolorektālā vēža samilzušajai problemātikai

Zarnu vēža pacientu biedrības "EuropaColon Latvija“
Starptautiskā konferencē aicina valdību steidzami pievērsties kolorektālā  vēža samilzušajai problemātikai
Vakar, 15. maijā, Rīgā bija pulcējušies pacientu organizāciju pārstāvji un mediķi no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas, lai starptautiskā konferencē diskutētu par dramatisko saslimstības ar kolorektālo (zarnu) vēzi pieaugumu Latvijā un iespējamajiem risinājumiem.

Jau iepriekš tika ziņots, ka 2012. gadā Latvijā strauji pieaugusi saslimstība ar kolorektālo (zarnu) vēzi, kas apsteidzis saslimšanas ar krūšu vēzi gadījumus, kļūstot par visizplatītāko ļaundabīgo audzēju Latvijā.

Zarnu vēža īpatnība ir tāda, ka tā sākotnējās stadijās, kad ir vislielākā pilnīgas izārstēšanās iespējamība, slimnieks nejūt nekādas audzēja klātesamības pazīmes. Tāpēc parasti šī slimība tiek atklāta novēlotā fāzē, kad ārstēšanai nepieciešami dārgi medikamenti, un izārstēšanās iespējamība ir ievērojami mazāka. Rezultātā Latvijā ik gadu tiek atklāti vairāk nekā 1200 saslimšanas gadījumi, un vairāk nekā 700 cilvēki mirst no kolorektālā jeb zarnu vēža izraisītajām veselības komplikācijām. Tai pat laikā Latvijā valsts vispār nekompensē pacientiem kolorektālā vēža ārstēšanai nepieciešamos bioloģiskos medikamentus, kā tas notiek citās ES valstīs, tajā skaitā Lietuvā (kopš 2006. gada) un Igaunijā (kopš 2007. gada).

"Valsts atbalstītas, visaptverošas informējošas kampaņas, kas izglīto cilvēkus un aicina savlaicīgi veikt diagnostiku, ir vislabākais veids kā atklāt saslimšanas gadījumus pēc iespējas ātrāk, tādējādi gan glābjot daudzas dzīvības, gan arī samazinot ārstēšanai nepieciešamos izdevumus kā pacientiem, tā valstij, kas kompensē medikamentus", konferencē ar pieredzi dalījās Zorana Moraviča (Zorana Moravic), Eiropas kolorektālā vēža pacientu jumta organizācijas Europa Colon Centrālās un Austrumeiropas koordinatore.

Ja savlaicīga diagnostika un kolorektālā vēža atklāšana agrīnā stadijā ir veiksmīgi un salīdzinoši vienkārši izārstējama vairāk nekā 82% gadījumu, tad vienam pacientam ar ielaistu slimību nepieciešamo pretvēža medikamentu izmaksas pārsniedz 2000 Ls mēnesī.

Ja līdz šim tika uzskatīts, ka kolorektālā vēža primārā riska grupa ir cilvēki virs 50 gadiem, tad jau šobrīd Rietumeiropas valstīs tiek ieteikts īpašu uzmanību šai problēmai pievērst cilvēkiem vecuma grupā no 40 gadiem, jo mūsdienu dzīvesveids un uztura īpatnības vairo zarnu vēža iespējamību arvien jaunākās vecuma grupās. 

Konferencē, stāstot par diagnostikas un ārstēšanas iespējām, LR Veselības ministrijas Parlamentārā sekretāre Liene Cipule uzsvēra pacientu un to organizāciju nozīmīgo lomu sabiedrības uzmanības pievēršanā kolorektālā vēža problēmai, norādot uz šādu konferenču un citu izzinoši informatīvu pasākumu nepieciešamību.

Konferences noslēgumā pasākuma dalībnieki pieņēma memorandu iesniegšanai Latvijas Republikas Veselības ministrijai, aicinot steidzami rast risinājumus iedzīvotāju informēšanai par kolorektālo vēzi kā vienu no galvenajiem veselības draudiem lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju, kā arī respektēt Latvijas pacientu tiesības uz dzīvību tā, kā tas notiek citās ES valstīs un kā to nosaka Eiropas Savienības līmeņa vienošanās, kurām pievienojusies arī Latvija.