PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Apmāca pašvaldību speciālistus darbā ar atkarību profilakses programmu jauniešiem

Doctus
Apmāca pašvaldību speciālistus darbā ar atkarību profilakses programmu jauniešiem
Freepik
“Bērnu un pusaudžu resursu centrs” sadarbībā ar Veselības ministriju izstrādājuši atkarību profilakses programmu 13 līdz 25 gadus veciem iedzīvotājiem, kuriem ir paaugstināts atkarību izraisošo vielu lietošanas radīto veselības traucējumu attīstības risks. Lai 2023. gadā varētu ar šo programmu strādāt, apmācīti 54 speciālisti no 39 pašvaldībām.

Tie ir jaunatnes lietu speciālisti, pašvaldības un Valsts policijas darbinieki, sociālie darbinieki, bāriņtiesu speciālisti, izglītības iestāžu sociālie pedagogi, speciālie pedagogi un skolu psihologi, Valsts probācijas dienesta darbinieki, NVO strādājošie un citi.

SPKC pētījums “Atkarību izraisošo vielu lietošanas izplatība iedzīvotāju vidū 2020. gadā” rāda, ka Latvijā neregulāri smēķētāji šajā vecuma grupā ir 12%, regulāri – 16%. Jaunieši ir arī lielākā elektronisko cigarešu lietotāju grupa.

Alkoholu reizi nedēļā 15-24 gadu vecuma grupā lieto 7%, reizi mēnesī vai biežāk – 30%.

Narkotikas šajā vecumā 11,5% izmēģinājuši vienu reizi un 7,9% dažas reizes.

Apmācību laikā pašvaldību speciālisti apguva nepieciešamās zināšanas un attīstīja prasmes, lai tālāk patstāvīgi spētu nodrošināt programmas īstenošanu, kas paredz individuālu un grupu darbu gan ar jauniešiem, gan viņu vecākiem. Topošajiem programmas vadītājiem tika sniegti praktiski ieteikumi, lai palīdzētu veicināt programmas dalībnieku vielu lietošanas pārtraukšanu vai lietošanas samazināšanu, izveidotu sadarbības struktūru savā pašvaldībā mērķa grupas identificēšanai un novirzīšanai pakalpojuma saņemšanai, kā arī nodrošinātu resursus, lai veicinātu programmas darbības uzsākšanu.

“Bērnu un pusaudžu resursu centrs” nodrošina psiholoģiskā atbalsta tālruni (+371 25737636) – klīnisko psihologu konsultācijas – pusaudžiem un viņu tuviniekiem. Tālruņa darba laiks: darba dienās no 12.00-19.00. Konsultācijas ir anonīmas un bez maksas. Sarunā ar speciālistu tiks izvērtēta situācija un, ja nepieciešams, piedāvātas papildu konsultācijas klātienē vai attālināti.