PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Agrīna menopauze saistīta ar palielinātu 2.tipa cukura diabēta risku

Doctus
Sievietēm ar agrīnu vai normālu menopauzes sākumu ir augstāks 2.tipa cukura diabēta risks, nekā tām, kurām menopauze sākas vēlāk, secināts pētījumā, kura rezultāti publicēti žurnālā Diabetologia.

Pētījumā iekļāva 3639 sievietes pēc menopauzes vecumā. Vecums, kad sākusies menopauze, biju pašu sieviešu ziņots, to iedalīja vairākās grupās: pirms laika (pirms 40 gadu vecuma), agrīna (40 – 44 gadi), normāla (45 – 55 gadi), vēla (pēc 55 gadu vecuma). 2. tipa cukura diabēts tika konstatēts, izmantojot medicīnas ierakstus un glikozes līmeņa noteikšanu. Analīzei tika izmantots Koksa proporcionālo draudu modelis, vienā modelī pārbaudīja saistību samērotu pēc iespējamiem jaucējfaktoriem; cits modelis tika samērots pēc iespējamiem mediatoriem, tai skaitā, aptaukošanās, C reaktīvais olbaltums, glikoze un insulīns, kā arī kopējais estradiola un androgēnu līmenis.

9,2 novērošanas gadu laikā 348 pētījuma dalībniecēm konstatēja 2. tipa cukura diabētu. Pēc samērošanas ar iespējamiem jaucējfaktoriem 2.tipa cukura diabēta attīstības HR bija -  3,7 (95 % TI [1,8 – 7,5]) sievietēm ar priekšlaicīgu menopauzi, 2,4 (95 % TI [1,3 – 4,3) sievietēm ar agrīnu menopauzi un 1,6 (95 % TI [1,0 – 2,8]) sievietēm ar normālu menopauzi -  salīdzinot ar sievietēm ar vēlu menopauzi (p<0,001). Tālāka samērošana pēc ķermeņa masas indeksa, metaboliem riska faktoriem, C-reaktīvā olbaltuma, endogēniem dzimumhormoniem vai ģenētiskiem faktoriem, neietekmēja šo saistību.

Pētnieki secināja, ka agrīns dabiskās menopauzes sākšanās ir neatkarīgi saistīta ar 2.tipa cukura diabētu attīstību sievietēm pēc menopauzes.

AVOTS: Muka T,  Asllanaj E, Avazverdi N, et al.  Age at natural menopause and risk of type 2 diabetes: a prospective cohort study. Diabetologia, 2017.