PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Apstiprināta saistība starp rinītu un depresiju pieaugušajiem

Doctus
Arvien pieaug pierādījumu līmenis par saistību starp alerģiskiem stāvokļiem un depresiju, bet līdz šim pieejamajos pētījumos ir bijuši konfliktējoši viedokļi par saistību starp rinītu un depresiju, turklāt trūka plašu populācijā balstīju pētījumu.

Šī pētījuma mērķis bija izvērtēt saistību starp depresiju un rinītu reprezentatīvā ASV iedzīvotāju kohortā.

Tika veikts šķērsgriezuma pētījums ar 4320 dalībniekiem. Rinīts tika definēts kā pašu dalībnieku ziņots siena drudzis un/ vai deguna simptomi pēdējo 12 mēnešu laikā. Tālāk rinītu iedalīja alerģiskā rinītā (AR), ja dalībniekiem bija pozitīvs seruma IgE, vai nealerģiskā rinītā (NAR), ja dalībniekiem nebija pozitīvs seruma IgE uz nevienu gaisā sastopamo alergēnu. Galvenais pētījuma iznākums bija depresija, definēta kā 10 un vairāk punkti 9. pacientu veselības aptaujā.

Dalībniekiem ar rinītu bija par 42 % augstākas izredzes, ka attīstīsies depresija, nekā dalībniekiem bez rinīta (OR=1,42; 95 % TI [1,03 – 1,95]; p=0,04). Dalībniekiem ar NAR depresijas attīstības iespējas bija divas reizes augstākas nekā dalībniekiem bez rinīta (OR=1,99; 95 % TI [1,34 – 2,96]; p=0,002). Dalībniekiem ar NAR bija par 64 % augstākas izredzes, ka attīstīsies viegla depresija (OR=1,64; 95 % TI [1,32 – 2,02]; p<0,001) un 2,4 reizes augstākas izredzes, ka būs vidēji smaga depresija (OR=2,43; 95 % TI [1,39 – 4,26]; p=0,004), salīdzinot ar dalībniekiem bez rinīta.

Pētnieki secināja, ka rinīts ir saistīts ar depresiju un pacientiem ar NAR var būt pat augstāks depresijas risks nekā pacientiem ar AR. Ārstiem būtu jāpievērš uzmanība pacientiem ar rinītu (gan alreģisku, gan nealreģisku), lai piemeklētu atbilstošāko terapiju rinīta mazināšanai, tādejādi ne tikai atvieglojot rinīta simptomus un uzlabojot pacientu dzīves kvalitāti, bet arī pasargājot no depresijas attīstības.

AVOTS: Roxbury CR, Qui M, Shargorodsky J, et al. Association Between Rhinitis and Depression in United States Adults. The Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Practice. Available online 8 March 2019.