PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Aptaukošanās veicina mazkustīgumu, pavājinot motorās spējas

Doctus
Cilvēkiem ar aptaukošanos ir vājas motorās spējas, tāpēc smalkas kustības tiem ir sarežģītāk veikt, ziņots Eiropas Endokrinoloģijas kongresā. Aptaukošanās cēlonis varētu būt nevis mazkustīgums, bet gan pavājinātas motorās spējas, kas saistītas ar aptaukošanos.

Motoro kustību vājums var radīt tādu ikdienas uzdevumu izpildes grūtības kā, piemēram, pogu aizpogāšana vai kurpju aizšņorēšana, tam ir liels iespaids uz dzīves kvalitāti un spēju iesaistīties fiziskās aktivitātēs.

Dublinas universitātē tika veikts pētījums, kur tika izvērtētas motorās spējas 44 cilvēkiem ar aptaukošanos un 44 cilvēkiem kontroles grupā. Tās tika izvērtētas, novērtējot spēju sinhroni vadīt roku kā tas tika attēlots uz datora ekrāna. Līdzīgs eksperiments tika veikts, izmantojot audio signālu, kas tika pārvietots no labās uz kreiso pusi.

Atklāts, ka cilvēki ar aptaukošanos nespēja sinhronizēt kustības ar video un audio signāliem tik precīzi kā cilvēki ar normālu svaru. Pētījuma vadošais zinātnieks Johann Issartel piedāvā izprast šo ar analoģiju par dejošanu – cilvēks ar aptaukošanos ir kāds, kas dejo tikai pie mūzikas ritma, ne visas kompozīcijas kopumā.

Rezultāti liek domāt, ka mazkustīgums ir ne tikai aptaukošanās sekas, bet arī motoro spēju samazināšanās sekas. Cilvēki bieži pieņem, ka cilvēki ar aptaukošanos ir mazkustīgi, jo ir pasīvi un slinki, tomēr šis pētījums parāda, ka tā gluži nav. Šis pētījums ir nozīmīgs, lai veicinātu sabiedrības izpratni un skatījumu uz cilvēkiem ar aptaukošanos. Nākošais pētījuma solis ir identificēt motoro spēju pavājināšanās cēloni, un pētījuma vadošais zinātnieks domā, ka cēlonis varētu būt saistīts ar iekaisumu smadzeņu audos. Kad tiks atklāts cēlonis, būs pamats uz kā attīstīt motorās spējas, ne tikai piedāvāt medikamentozu terapiju.

Avots: European Society of Endocrinology. "Obesity may exacerbate inactivity, due to poor motor skills." ScienceDaily. ScienceDaily, 18 May 2015.