PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Covid-19 infekcija palielina sirds slimību risku līdz pat 1 gadam pēc pārslimošanas

Doctus
Covid-19 infekcija palielina sirds slimību risku līdz pat 1 gadam pēc pārslimošanas
Freepik.com
Padziļināta datu analīze, kas publicēta Nature Medicine, liecina, ka cilvēkiem, kuriem ir bijis Covid-19, ir paaugstināts kardiovaskulāru komplikāciju risks pirmā mēneša līdz 1 gada laikā pēc inficēšanās, pat starp veseliem cilvēkiem un personām ar vieglu Covid-19 gaitu.

Pētījumā pierādīja, ka pēc pirmajām 30 dienām pēc inficēšanās personām ar Covid-19 ir paaugstināts risks saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām, kas aptver vairākas kategorijas, tostarp cerebrovaskulārus traucējumus, aritmiju, išēmisku un ne-išēmisku sirds slimību, perikardītu, miokardītu, sirds mazspēju  un trombembolisku slimību. Šie riski un slogs bija acīmredzami pat tiem cilvēkiem, kuri netika hospitalizēti infekcijas akūtās fāzes laikā, un palielinājās pakāpeniski atbilstoši aprūpes apstākļiem akūtās fāzes laikā. Pētījuma rezultāti liecina, ka sirds un asinsvadu slimību risks pēc Covid-19 pārslimošanas ir ievērojams. Arī pēc Covid-19 akūtās fāzes ir jāpievērš uzmanība sirds un asinsvadu veselībai.

Pētnieki analizēja deidentificētus medicīniskos ierakstus datubāzē. Pētnieki izveidoja kontrolētu datu kopu, kurā bija iekļauta informācija par veselību 153 760 cilvēkiem, kuriem no 2020. gada 1. marta līdz 2021. gada 15. janvārim bija pozitīvs Covid-19 tests un kuri bija izdzīvojuši slimības pirmās 30 dienas. Ļoti maz cilvēku, kas piedalījās pētījumā, tika vakcinēti pirms Covid-19 attīstības, jo reģistrācijas brīdī vakcīnas vēl nebija plaši pieejamas.

Statistiskā modelēšana tika izmantota, lai salīdzinātu kardiovaskulāros rezultātus Covid-19 datu kopā ar 2 citām cilvēku grupām, kuras nav inficētas ar vīrusu: kontroles grupu, kurā bija vairāk nekā 5,6 miljoni pacientu, kuriem tajā pašā laika posmā nebija Covid-19, un kontroles grupu, kurā bija vairāk nekā 5,8 miljoni cilvēku, kuri bija pacienti no 2018. gada marta līdz 2019. gada janvārim, krietni pirms vīrusa izplatīšanās un pandēmijas iestāšanās. Pētījumā netika iekļauti dati par vīrusa delta un omikrona variantiem, kas sāka strauji izplatīties 2021.gada otrajā pusē.

Pētnieki analizēja sirds un asinsvadu veselību gada garumā. Sirds slimības, tostarp sirds mazspēja un nāve, tika novērota par 4 % biežāk tiem, kuri bija pārslimojuši Covid-19, salīdzinot ar tiem, kuri nebija slimojuši.

Salīdzinot ar kontroles grupām bez jebkādām infekcijām, cilvēkiem, kuri saslimuši ar Covid-19, bija par 72 % lielāka iespēja saslimt ar koronāro artēriju slimību, par 63 % biežāk saslimt ar miokarda infarktu un par 52 % biežāk piedzīvot insultu.

Kopumā tiem, kas bija inficēti ar SARS-CoV-2 vīrusu, bija par 5 5% lielāka iespēja ciest no nopietniem nevēlamiem kardiovaskulāriem notikumiem nekā tiem, kuriem nebija diagnosticēts Covid-19.

Pētnieki atzīst, ka Covid-19 var izraisīt nopietnas kardiovaskulāras komplikācijas un nāvi. Vissvarīgākais ir tas, ka cilvēkiem, kuriem nekad nav bijušas sirds problēmas un kuri tika uzskatīti par zema riska pacientiem, pēc Covid-19 pārslimošanas rodas arī sirds problēmas. Pētījuma dati liecina par paaugstinātu sirds bojājumu risku visām rasēm, jauniešiem un veciem cilvēkiem, vīriešiem un sievietēm, cilvēkiem ar aptaukošanos un cilvēkiem bez, cilvēkiem ar cukura diabētu un tiem, kuriem nav cukura diabēta, cilvēkiem ar iepriekšēju sirds slimību un bez sirds slimības, cilvēkiem ar vieglu Covid-19 infekciju un personas ar smagāku Covid-19 gaitu, kurām bija nepieciešama hospitalizācija.

AVOTS: Xie Y, Xu E, Bowe B, Al-Aly Z. Long-term cardiovascular outcomes of COVID-19. Nature Medicine, 2022