PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Fiziskās aktivitātes ir saistītas ar mazāku Alcheimera slimības risku

Doctus
Fiziskās aktivitātes ir saistītas ar mazāku Alcheimera slimības risku
Freepik.com
Cilvēkiem, kuri ir fiziski labāk sagatavoti, ir mazāka iespēja saslimt ar Alcheimera slimību nekā cilvēkiem, kuri ir mazaktīvāki.

Viens no šī pētījuma atklājumiem bija tas, ka, uzlabojoties cilvēku fiziskajai sagatavotībai, viņu risks saslimt ar Alcheimera slimību samazinājās. Tātad cilvēki var strādāt, lai veiktu pakāpeniskas izmaiņas un uzlabotu savu fizisko sagatavotību, un cerams, ka tas būs saistīts ar saistītu Alcheimera riska samazināšanos vairākus gadus vēlāk.

Pētījumā piedalījās 649 605 militārie veterāni, kuru vidējais vecums bija 61 gads un kuri tika novēroti vidēji deviņus gadus. Pētījuma sākumā viņiem nebija Alcheimera slimības.

Pētnieki noteica dalībnieku kardiorespiratoro sagatavotību. Kardiorespiratorā sagatavotība ir mērījums, kas parāda, cik labi ķermenis transportē skābekli uz muskuļiem un cik labi muskuļi spēj absorbēt skābekli slodzes laikā.

Dalībnieki tika sadalīti piecās grupās no mazkustīga līdz ļoti  fiziski attīstītam. Fitnesa līmeni noteica, cik labi dalībnieki veica skrejceliņa testu. Šis tests mēra, cik lielu fizisko slodzi cilvēks var izturēt.  Cilvēkiem, kuri ir pusmūžā un vecāki, augstāko fiziskās sagatavotības līmeni var sasniegt, ātri staigājot vismaz divarpus stundas vai vairāk nedēļā.

Grupai ar viszemāko fiziskās sagatavotības līmeni Alcheimera slimība attīstījās  9,5 gadījumos uz 1000 persongadiem, salīdzinot ar 6,4 gadījumiem uz 1000 persongadiem fiziski aktīvākajām grupā.  Persongados tiek ņemts vērā cilvēku skaits pētījumā, kā arī pētījumā pavadītais laiks. Gadījumu biežums samazinājās, palielinoties fiziskās sagatavotības līmenim, un rādītājs bija 8,5 otrajai vismazāk piemērotajai grupai, 7,4 vidējai grupai un 7,2 otrajai visvairāk piemērotajai grupai.

Kad pētnieki samēroja rezultātus pēc citiem faktoriem, kas varētu ietekmēt Alcheimera slimības risku, viņi atklāja, ka cilvēkiem ar labu fizisko sagatavotību bija par 33 % mazāka iespēja saslimt ar Alcheimera slimību nekā tiem, kas bija mazkustīgi. Otrajai grupai bija par 26 % mazāka iespēja saslimt ar slimību, savukārt vidējai grupai bija par 20 % mazāka iespēja, bet otrajā vismazāk piemērotajā grupā bija par 13 % mazāka iespēja saslimt ar slimību nekā tiem, kas bija mazkustīgi.

Ideja, ka jūs varat samazināt Alcheimera slimības risku, vienkārši palielinot savu aktivitāti, ir ļoti daudzsološa, jo īpaši tāpēc, ka nav piemērotas ārstēšanas, lai novērstu vai apturētu slimības progresēšanu. Pētnieki cer izstrādāt vienkāršu skalu, ko var individualizēt, lai cilvēki varētu redzēt priekšrocības, ko var sniegt pat pakāpeniska fiziskās slodzes palielināšana.

Pētījuma ierobežojums bija tas, ka dalībnieki galvenokārt bija baltās rases vīrieši, tāpēc rezultāti var nebūt vispārināmi attiecībā uz citām populācijām.

AVOTS: American Academy of Neurology. Physical fitness linked to lower risk of Alzheimer’s disease.ScienceDaily, 28 February 2022