PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Gandrīz trešdaļa demences gadījumu saistīta ar audiometrijā mērītu dzirdes zudumu

Doctus
Gandrīz trešdaļa demences gadījumu saistīta ar audiometrijā mērītu dzirdes zudumu
Freepik.com
Audiometrijā mērīts dzirdes zudums vecāka gadagājuma cilvēkiem pētījumā veidoja līdz pat 32 % no jauniem demences gadījumiem astoņu gadu laikā, kas ir ievērojami vairāk nekā iepriekš ziņotie rādītāji. Pētnieki atklāja lielāku demences izplatību cilvēkiem vecumā no 75 gadiem, sievietēm un baltādainajiem, savukārt pašu ziņots dzirdes zudums netika saistīts ar paaugstinātu demences risku.

Šajā prospektīvajā kohortas pētījumā tika iekļauti gandrīz 3000 dalībnieku no ARIC neirokognitīvā pētījuma, kuriem sākotnēji nebija demences un kuri 6. sekošanas vizītē veica dzirdes pārbaudi (vidējais vecums – 75 gadi; 59 % sievietes; 78 % baltādainie).
Dzirdes zudumu novērtēja objektīvi, izmantojot audiometriju, un subjektīvi – ar pašu ziņojumiem.
Audiometriski dzirdes zudums kopumā tika definēts kā vidējais tīro toņu slieksnis ≥ 26 dB labāk dzirdošajā ausī; viegls dzirdes zudums – 26–40 dB, bet vidējs vai smagāks – > 40 dB.
Galvenais iznākums bija populācijai piedēvējamās daļas (PAF) aprēķins, kas nozīmē maksimālo demences gadījumu proporciju, kuru populācijā varētu piedēvēt dzirdes zudumam.
Aptuveni 66 % dalībnieku bija audiometriski pierādīts dzirdes zudums, savukārt 37 % ziņoja par dzirdes zudumu paši. Kopējais sekošanas periods bija 8 gadi (2011–2019).

PAF rādītājs jauniem demences gadījumiem jebkāda līmeņa audiometriskam dzirdes zudumam bija 32 % (95 % TI, 11 %–47 %). Salīdzinājumam – iepriekšējie ASV pētījumi norādījuši uz 2 %–19 % demences gadījumu saistītu ar dzirdes zudumu.
Rādītāji bija līdzīgi dažādos smaguma līmeņos: PAF bija 16,2 % vieglam dzirdes zudumam un 16,6 % vidējam vai smagākam dzirdes zudumam.
Lielāka demences gadījumu proporcija, kas piedēvēta dzirdes zudumam, tika novērota:

cilvēkiem vecumā ≥ 75 gadi – salīdzinājumā ar jaunākiem (31 % vs 22 %),

sievietēm – salīdzinājumā ar vīriešiem (31 % vs 24 %),

baltādainajiem – salīdzinājumā ar tumšādainajiem (28 % vs 23 %).
Pašu ziņotais dzirdes zudums nebija saistīts ar būtisku demences riska pieaugumu.

"Šis kohortas pētījums liecina, ka dzirdes zuduma ārstēšana varētu aizkavēt demenci ievērojamam skaitam vecāka gadagājuma cilvēku. Sabiedrības veselības iniciatīvām, kas vērstas uz klīniski nozīmīgu audiometrisko dzirdes zudumu, varētu būt plašs potenciāls demences profilaksē," raksta pētnieki.

Viņi piebilst, ka nākotnes pētījumos būtu jāņem vērā, ka "pašu ziņotie dati var nenovērtēt dzirdes zuduma saistību ar demences risku."

AVOTS: Ishak E, Burg EA, Russell Pike J, et al. Population Attributable Fraction of Incident Dementia Associated With Hearing Loss. JAMA Otolaryngol Head Neck Surg. Published online April 17, 2025