PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Herpes Simplex vīrusa nēsātājiem paaugstināts demences attīstības risks

Doctus
Herpes Simplex vīrusa nēsātājiem paaugstināts demences attīstības risks
Freepik.com
Cilvēkiem, kuriem kādā dzīves posmā bijis herpesvīruss, ir divreiz lielāka iespēja saslimt ar demenci nekā tiem, kuri nekad nav bijuši inficēti. Jauns pētījums apstiprina iepriekšējo pētījumu rezultātus par to, vai herpesvīruss var būt iespējamais demences riska faktors.

Pētnieki analizēja pēdējo 15 gadu datus par 1000 cilvēkiem (70 gadus veciem) no Upsalas un atklāja, ka cilvēkiem, kuri kādā dzīves posmā bija inficēti ar herpes simplex vīrusu, iespēja saslimt ar demenci ir divreiz lielāka nekā tiem, kuri nekad nav bijuši inficēti. Ar herpes simplex vīrusu Zviedrijā varētu būt inficēti 80 % pieaugušo. Šīs mūža infekcijas simptomi dažādos dzīves periodos var parādīties un izzust. Daudzi cilvēki nekad nejūt nekādus simptomus.

Konkrētā pētījuma priekšrocība — tā dalībnieku aptuveni vienādais vecums, kas rezultātus padara ticamākus, jo tos nevar sajaukt vecuma atšķirības, kas citādi saistītas ar demences attīstību.

Pasaulē no demences cieš 55 miljoni cilvēku. Liels vecums un apolipoproteīna ε4 riska gēna nēsāšana jau ir zināmi riska faktori. Iepriekš veikti pētījumi, lai noskaidrotu, vai herpes simplex varētu būt arī iespējamais demences riska faktors; tagad tas ir apstiprināts šajā pētījumā, kura autori norāda uz iegūto rezultātu nozīmību iepriekšējo pētījumu apstiprināšanā. Uzkrājas arvien vairāk pierādījumu, kas apliecina herpes simplex vīrusu kā demences riska faktoru.

Svarīgi secinājumi norāda nepieciešamību pētījumus turpināt, vai jau zināmās zāles pret herpes simplex vīrusu var samazināt demences risku, un radīt iespēju izstrādāt jaunas vakcīnas. Rezultāti var veicināt demences izpēti, lai ārstētu slimību agrīnā stadijā, izmantojot parastās pretherpes vīrusa zāles vai slimības profilaksi pirms tās parādīšanās.

AVOTS: Vestin E, Boström G, Olsson J, et al. Herpes Simplex Viral Infection Doubles the Risk of Dementia in a Contemporary Cohort of Older Adults: A Prospective Study. Journal of Alzheimer's Disease, 2024; 97 (4): 1841