PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Hipoglikēmijas gadījumi paaugstina demences risku pacientiem ar 2.tipa cukura diabētu

Doctus
Pacientiem ar 2.tipa cukura diabētu, kuri piedzīvo hipoglikēmijas epizodes sliktas glikozes kontroles dēļ, ir paaugstināts visu cēloņu demences, Alcheimera demences un vaskulāras demences risks, pētījuma rezultāti prezentēti 21. Eiropas endokrinoloģijas kongresā.

2.tipa cukura diabēta pacientiem, kuriem ir bijušas hipoglikēmijas epizodes, ir par 25 % augstāks visu cēloņu demences risks, salīdzinot ar pacientiem bez hipoglikēmijas epizodēm.  Šiem pacientiem ir arī par 26 % augstāks Alcheimera demences un par 28 % augstāks vaskulāras demences risks.

Līdz šim bija zināms, ka 2.tipa cukura diabēts ir saistīts ar paaugstinātu demences risku, bet pierādījumi par hipoglikēmijas efektu uz demenci bija atšķirīgi.  Tādēļ šajā pētījumā centās noskaidrot, vai hipoglikēmijas epizodes paaugstina demences risku senioriem ar 2.tipa cukura diabētu. Pētījumā iekļāva 7752 2.tipa cukura diabēta pacientus, kuriem bija bijušas hipoglikēmijas epizodes, un tāda paša lieluma kontroles grupu bez hipoglikēmijas epizodēm. Rezultāti tika samēroti pēc 48 iespējamiem jaucējfaktoriem, tai skaitā, vecuma, sociālekonomiskā stāvokļa, medikamentu lietošanas un blakus saslimšanām, kas var ietekmēt demences attīstību.

Pētnieki secināja, ka pacientiem ar hipoglikēmijas epizodēm anamnēzē ir augstāks demences attīstības risks. Šī saistība tika novērota arī attiecībā uz Alcheimera un vaskulāru demenci.

AVOTS: Hypoglycemia and Dementia Risk in Older Patients With Type 2 Diabetes: a Propensity-Score Matched Analysis of a Population-Based Cohort Study. Abstract GP45