PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Ieguvumi no agrīnas veselības aprūpes darbinieku vakcinācijas

Doctus
Pixabay
Vakcinējot veselības aprūpes darbiniekus, darbinieku vidū nekavējoties un ievērojami samazinājās pozitīvo Covid-19 gadījumu skaits, samazinot nepieciešamo izolāciju un karantīnu skaitu par vairāk nekā 90 procentiem, liecina UT Dienvidrietumu medicīnas centra dati, kas publicēti New England Journal of Medicine.

Veselības aprūpes darbinieki bija vieni no pirmajām grupām, kas bija tiesīgi saņemt vakcīnas pret Covid-19.

Reālā pieredze ar SARS-CoV-2 vakcināciju UT Dienvidrietumu medicīnas centrā parādīja ievērojamu infekcijas gadījumu skaita samazināšanos darbinieku vidū, saglabājot darbaspēku, kad tas bija visvairāk nepieciešams.

Pirmajās 31 dienās, kad vakcīna kļuva pieejama, UT Dienvidrietumu medicīnas centrā pirmo vakcīnas devu saņēma 59 procentu no aptuveni 23 000 darbiniekiem, savukārt 30 procenti šajā laika posmā varēja saņemt pilnu vakcinācijas kursu. Galvenie secinājumi:

• šajā laikā inficējās 1,5 % darbinieku;

• augstāks inficēšanās līmenis bija starp nevakcinētajiem darbiniekiem (2,6 %);

• starp pilnu vakcinācijas kursu saņēmušajiem inficēšanās tika konstatēta 0,05 %.

Pētnieki novēroja ieguvumus arī attiecībā uz tiem, kuri bija saņēmuši tikai pirmo vakcīnas, pēc vakcinācijas uzsākšanas inficēto darbinieku īpatsvars bija ievērojami zemāks nekā tika prognozēts iepriekš.

Dati arī uzrāda, ka jānovērš vakcinācijas vilcināšanās, UT Dienvidrietumu medicīnas centrā vakcinēti 70 % no visiem darbiniekiem.

"Ņemot vērā šo reālo pieredzi, kas skaidri parāda imunizācijas efektivitāti, turpmāka izpratne par atsevišķu personu atturību, izmantot vakcināciju, ir vēl svarīgāka," saka pirmais autors Viljams Daniels, MD, viceprezidents un kvalitātes vadītājs UT Dienvidrietumu medicīnas centrā.

Pētnieki norāda, ka svarīgi ir izglītot darbiniekus un sabiedrību kopumā par vakcīnu drošumu un efektivitāti.

AVOTS: Daniel W, Nivet M, Warner J, Podolsky DK. Early Evidence of the Effect of SARS-CoV-2 Vaccine at One Medical Center. New England Journal of Medicine, 2021.

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Mazkustīgums saistīts ar smagāku Covid-19 norisi un pat nāvi

Mazkustīgums ir saistīts ar smagāku Covid-19 gaitu un paaugstinātu nāves risku, secināts lielā ASV veiktā pētījumā. Pētījuma mērķis bija salīdzināt hospitalizācijas, uzņemšanas intensīvās terapijas nodaļā biežumu un mirstību Covid-19 pacientiem, kuri bija mazkustīgi, kuri bija nedaudz aktīvi vai kuri bija aktīvi atbilstoši fizisko aktivitāšu vadlīnijām

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus