PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Lietotnes, kuras varētu būtu noderīgas ikvienam

Doctus
2012.gadā Medscape bija apkopojuši viedtālruņu lietotnes, kuras būtu noderīgas ārstiem, laiks ir pagājis un ir veikta aktualizācija par noderīgākajām lietotnēm, kuras lielākoties palīdz ietaupīt laiku, uzlabot darba organizatoro pusi un palielināt produktivitāti.

Uzdevumu pārvaldība

Efektīva uzdevumu pārvaldības sistēma ir viens no darba ražīguma stūrakmeņiem. Ir pieejamas daudz un dažādas lietotnes, katrs var izvēlēties sev pieņemamāko, raksta autors iesaka lietot ToDo®. Pamatprasības labai uzdevumu pārvaldības lietotnei ir:

  • iespēja veidot sarakstus, uzdevumus, apakšuzdevumus un  birkas („tagus");
  • iespēja uzdevumiem piešķirt prioritātes;
  • atgādinājuma funkcija;
  • funkcija, ka no e-pasta var pārsūtīt uzdevumus uz lietotni, kas palīdz iztīrīt ienākošo e-pastu pastkastīti;
  • viegli veikt jaunus ierakstus.

ToDo e-pasta un Siri analīze ir funkcijas, kas ļauj ietaupīt laiku, uzdevumiem ļoti ātri un viegli var uzlikt izpildes datumu, prioritāti un kontekstu. Ir, protams, pieejamas arī citas lietotnes: Remember the Milk, Astrid, Wunderlist, OmniFocus, Clear un Any do. Galvenais pirms sākat lietot lietotni, pārliecinieties, ka tā tiek atbalstīta no Jūsu izvelētās operētājsistēmas. Tāpat jāņem vērā, ka daļa lietotņu ir bez maksas, par daļu jāmaksā reizi mēnesī vai reizi gadā.

Medicīnas ziņas

Diemžēl daudzu izmantotais ziņu lasītājs (Google reader) ir beidzis pastāvēt un diemžēl citas lietotnes, kas atbalstītu RSS lasītāju nav guvušas popularitāti, jo nav lietotājiem draudzīgas. Raksta autors iesaka izmantot Twitter un tviterim līdzīgas lietotnes, kas ļauj sekot medicīnas ziņām. Lielākā daļa medicīnas žurnālu un ziņu portālu izmanto tviteri, autors lieto TweetDeck uz datora ekrāna, lai sekotu jaunākajām ziņām.

Universāla glabātava

Autors iesaka lietot Evernote®, kur var uzglabāt gandrīz visu, piemēram:

  • Nevajag glabāt papīru kalnus - ieskanē receptes, rēķinus un citus dokumentus un glabā tos Evernote. Papīra dokumenti var pazust, savukārt viss, kas ir saglabāts Evernote nekur nepazūd.
  • Var glabāt tiešsaistes pirkumu apstiprinājumus, e-biļetes, viesnīcas rezervējumus un citus dokumentus;
  • Var saglabāt un organizēt medicīnas rakstus un ziņas, kas var vēlāk noderēt. Autors iesaka Evernote neglabāt ļoti sensitīvus un privātus dokumentus, lai gan Evernote garantē privātumu, tomēr jāatceras, kas tas viss glabājas tīmeklī.

Evernote alternatīvas ir Springpad, Quip, OneNote®un SkyDrive®, Google Drive un iCloud®.

Lasīt vēlāk

Autors iesaka izmantot Instapaper®. Lai gan Evernote arī ļauj pielikt atzīmi „lasīt vēlāk", Instapaper piedāvā vieglāku un pārskatāmāku skatu un ērtāku lasīšanu. Piemēram, var izvēlēties burtu lielumu, rindu atstarpes, fona krāsu. Ir pat iespēja virzīt tekstu, nepieskaroties tālruņa ekrānam tikai pavirzot tālruni.

Alternatīvas: Pocket, Readability un Reading List Safari operētājsistēmā.

Sinhronizēt failus

Dropbox ļauj veidot datu mapes datorā un glabāt tās mākoņserverī. Viss, kas ir ievietots Dropbox mapēs ir pieejams arī citos datoros un viedtālruņos, izmantojot Dropbox lietotni. Autors atzīst, ka lielāko daļu dokumentu glabā Dropbox, izņemot ļoti sensitīvus dokumentus.

Alternatīvas: SugarSync®, Box, iCloud, SkyDrive un Google Drive.

Paroļu pārvaldība

Parasti tas ir neiespējami atcerēties visas paroles. Izmantojot LastPass, Jums ir jāatceras tikai viena parole, lai piekļūtu LastPass. Šī lietotne aizpildīs paroli ikvienā mājaslapā, kur tas būs nepieciešams. LastPass ir pieejams arī mobilajiem tālruņiem, tā lietošana atvieglo sarežģīto procesu mazajā tālruņa ekrānā ievadīt nepieciešamās paroles, ja tas ir nepieciešams. LastPass pats var nejaušināti ģenerēt paroles, kas ir drošas.

Alternatīvas: 1Password, RoboForm®un KeePass.

Pārlūkprogrammas grāmatzīmju sinhronizēšana

Grāmatzīmju organizēšana un sinhronizēšana dažādos datoros un mobilajās ierīcēs var palīdzēt lieliski ietaupīt laiku. Autors izmanto Xmarks. Tas ir pieejams lielākajai daļai pārlūkprogrammu (Safari, Chrome un Internet Explorer). Ikvienā datorā vai viedtālrunī, kurā Jums būs instalēts Xmarks, Jums būs pieejamas visas Jūsu grāmatzīmes.

Alternatīvas: iCloude un Google Chrome Sync.

Lietotnes, kas var palīdzēt ārsta ikdienas darbā

Medscape

Autors izmanto Medscape lietotni, kas ļauj:

  • Pārbaudīt informāciju par medikamentiem, tai skaitā, devu, blakus parādības, mijiedarbības, formulārus un grūtniecības riskus;
  • Izlasīt par slimībām - kopsavilkumus ir rakstījuši speciālisti un tie ir sadalīti vairākās sadaļās: kopsavilkums, klīniskā prezentācija, diferenciāldiagnostika, ārstēšana un pārvaldība un novērošana;
  • Procedūru apraksti iekļauj indikācijas, kontraindikācijas, anestēziju, nepieciešamo aprīkojumu, pacienta pozīciju, tehniku un komplikācijas;
  • Izmantot medicīniskus kalkulatorus;
  • Lasīt medicīnas ziņas.

Diferenciāldiagnostika

Autors kā reimatologs bieži domā par diferenciāldiagnozēm. Viņš vispirms pats veic diferenciāldiagnostiku un tad izmanto diferenciāldiagnostikas lietotni, lai pārbaudītu, vai nav kaut ko piemirsis. Lietotne Diagnosaurus® ir lielisks diferenciāļdiagnožu rīks. Var izmantot arī Medscape lietotni. Tāpat lielisks rīks ir arī LabGear, kas ģenerē differenciāldiagnozes no laboratorijas rezultātiem.

Kodēšana

Lai datorā glabātu sensitīvus failus, piemēram, pases kopijas, vīzas, dzimšanas apliecību, laulības apliecību, tos var pārkodēt un neglabāt tos tiešsaistē. Šim mērķim var izmantot TrueCrypt®. Pēc tā instalēšanas datorā būs jāveic vairāki soļi, lai izveidotu failus un paroles. Automātiski ģenerētā parole ir sarežģīta un sastāv no vismaz 20 simboliem, kas iekļauj gan lielos, gan mazos burtus un simbolus.

Alternatīvas: AxCrypt, 7-Zip, AES Crypt.

Ekrāna kopijas un piezīmes uz tām

Reizēm ir nepieciešams uzņemt ekrānšāviņus no Jūsu datora ekrāna. Lielākoties tas ir nepieciešams situācijās, kad ir kāda problēma ar datoru. Skitch var veikt šo darbu ļoti vienkārši. Programma ļoti vienkārši ļauj papildināt bildi ar tekstu, pievienot bultas, apļus un tā tālāk. Tomēr jāatceras par to, ka šie ekrāmšāviņi var saturēt pacientu informāciju, pievērsiet uzmanību, lai bildes nesaturētu personu raksturojošu informāciju.

Teksta automatizēšana

Automātiska teksta vai teikumu uzrakstīšana, ko Jūs bieži rakstāt, var ietaupīt daudz laika. Vispirms ir jāsaraksta īsas frāzes, kas var aizvietot garus teikumus. Pēc šo īso vārdu saglabāšanas, Jums atliek tikai izvēlēties taustiņus, kuri atbildīs šiem teikumiem. Nākamreiz Jums nāksies tikai uzspiest izvēlēto taustiņu un automātiski uzrakstīsies garais teikums. Šādam mērķim var izmantot TextExpander®.

Alternatīvas: PhraseExpress (Windows), Texter (Windows) un OS X built-in text.

Pilnu rakstu lasiet Medscape mājaslapā.