PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Paaugstināts sirds ritms miera stāvoklī saistīts ar paaugstinātu demences risku

Doctus
Paaugstināts sirds ritms miera stāvoklī saistīts ar paaugstinātu demences risku
Freepik.com
Paaugstināts sirdsdarbības ātrums miera stāvoklī vecumdienās var būt neatkarīgs demences riska faktors, liecina jauns pētījums. Tā kā sirdsdarbības ātrumu miera stāvoklī ir viegli izmērīt un to var pazemināt, izmantojot vingrinājumus vai medicīnisku ārstēšanu, pētnieki uzskata, ka tas var palīdzēt identificēt cilvēkus ar lielāku demences risku un uzsākt agrīnu terapiju.

Šajā populācijā balstītā kohorta pētījumā tika iekļauti 2147 dalībnieki (vecums ≥60), kuriem nebija demences un kuri regulāri tika novēroti no 2001. līdz 2004. gadam līdz 2013. līdz 2016. gadam. Sirds ritms miera stāvoklī tika novērtēts ar elektrokardiogrammu. Demence tika diagnosticēta saskaņā ar psihisko traucējumu diagnostikas un statistikas rokasgrāmatas 4. versijas kritērijiem. Globālā kognitīvā funkcija tika novērtēta, izmantojot Mini-Mental State Examination (MMSE). Dati tika analizēti, izmantojot Koksa un lineārās regresijas modeļus.

Sirds ritms miera stāvoklī ≥80 (salīdzinājumā ar 60–69) sitieniem minūtē bija saistīta ar augstāku demences risku (RR=1,55; 95% ticamības intervāls [1,06 – 2,27]). Saistība saglabājās arī pēc tam, kad no modeļa tika izslēgti dalībnieki ar sirds un asinsvadu slimībām. Līdzīgi, sirds ritms miera stāvoklī  ≥ 80 sitieni minūtē bija saistīts arī ar MMSE rādītājiem (β koeficients –0,13; 95 % TI [–0,21 līdz –0,04]).

Augstāks sirds ritms miera stāvoklī ir saistīts ar paaugstinātu demences risku un ātrāku kognitīvo spēju samazināšanos neatkarīgi no sirds un asinsvadu slimību esamības vispārējā vecāka gadagājuma cilvēku populācijā.

AVOTS: Imahori Y, Vetrano DL, Xia X, et al. Association of resting heart rate with cognitive decline and dementia in older adults: A population‐based cohort study. Alzheimer's & Dementia, 2021