PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Pētījums atklāj jaunu ģenētisku saistību starp anorexia nervosa un agrīnu celšanos

Doctus
Pētījums atklāj jaunu ģenētisku saistību starp anorexia nervosa un agrīnu celšanos
Freepik.com
Jauna pētījuma rezultāti liecina, ka ēšanas traucējumi anorexia nervosa ir saistīti ar agrīnu celšanos, atšķirībā no daudziem citiem traucējumiem, kas parasti ir saistīti ar vakaru, piemēram, depresija, pārmērīga ēšana un šizofrēnija.

Novērošanas pētījumos ir analizēta saistība starp anorexia nervosa un diennakts ritmiem, tomēr cēloņsakarības virziens un psihosociālo blakusslimību pakāpe šajās saistībās nav zināma.

Pētījuma mērķis bija izpētīt saistību starp anorexia nervosa un diennakts un miega iezīmēm, izmantojot Mendeļa randomizāciju, un pārbaudīt saistību starp poligēnā riska rādītāju (PRS) anorexia nervosa un miega traucējumiem klīniskā biobankā.

Šajā ģenētiskās sasitības pētījumā tika izmantota divvirzienu 2 paraugu Mendeļa randomizācija ar kopsavilkuma līmeņa ģenētiskām sasitībām starp anorexia nervosa (no Psihiatriskās genomikas konsorcija) un hronotipa un miega iezīmēm (galvenokārt no Apvienotās Karalistes Biobankas). Papildus citām jutīguma pieejām tika izmantota apgrieztās dispersijas svērtā metode. No klīniskās Mass General Brigham (MGB) Biobank (n = 47082) katram pacientam tika aprēķināts PRS anorexia nervosa un tika pārbaudītas saistības ar izplatītiem miega traucējumiem, kas iegūti no elektroniskajiem veselības ierakstiem. Visas analīzes tika veiktas no 2023. gada februāra līdz augustam.

Ekspozīcija bija anorexia nervosa, hronotipa, dienas snaudas, dienas miegainības, bezmiega un miega ilguma ārstēšana.

Iznākumi bija hronotips, miega iezīmes, anorexia nervosa risks un miega traucējumi, kas iegūti no klīniskās biobankas.

Anorexia nervosa genoma mēroga saistības pētījumā tika iekļauti 16 992 gadījumi (87,7 – 97,4 % sieviešu) un 55 525 kontroles (49,6 – 63,4 % sieviešu). Ģenētiskā atbildība par anorexia nervosa bija saistīta ar lielāku rīta hronotipu (β = 0,039; 95 % TI [0,006 – 0,072]), un otrādi, ģenētiskā atbildība par rīta hronotipu bija saistīta ar paaugstinātu anorexia nervosa risku (β = 0,178; 95 % TI [0,042-0,315]). Saistības bija spēcīgas jutīguma un sekundārajās analīzēs. Ģenētiskā atbildība par bezmiegu bija saistīta ar paaugstinātu anorexia nervosa risku (β = 0,369; 95 % TI [0,073 – 0,666]); tomēr jutīguma analīzes norādīja uz novirzi horizontālās pleiotropijas dēļ. MGB Biobank analīzē tika iekļauti 47082 dalībnieki ar vidējo (SD) vecumu 60,4 (17,0) gadi un 25318 (53,8 %) bija sievietes. PRS anorexia nervosa tika saistīta ar organisku vai pastāvīgu bezmiegu MGB Biobank (OR= 1,10; 95 % TI [1,03 –  1,17]). Anorexia nervosa saistība ar citām miega iezīmēm nebija statistiski ticama.

Šī pētījuma rezultāti liecina, ka atšķirībā no citām metabo-psihiskām slimībām anorexia nervosa ir rīta ēšanas traucējumi un vēl vairāk apstiprina konstatējumus, kas norāda uz bezmiegu anorexia nervosa gadījumā. Ir nepieciešami turpmāki pētījumi ar dažādām populācijām un anorexia nervosa apakštipiem.

AVOTS: Wilcox H, Paz V, Saxena R, et al. The Role of Circadian Rhythms and Sleep in Anorexia Nervosa. JAMA Network Open, 2024; 7 (1): e2350358