PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Teju katrs piektais Latvijas iedzīvotājs guļot krāc, bet problēmu nerisina

Doctus
Teju katrs piektais Latvijas iedzīvotājs guļot krāc, bet problēmu nerisina
Freepik
Krākšana biežāk sāk parādīties iedzīvotājiem pēc 35 gadu vecuma. Ja līdz 24 gadiem to novērojuši tikai 7 % iedzīvotāju un no 25 līdz 34 gadiem – 11 %, tad pēc 35 gadu vecuma krākšana guļot nomoka jau katru piekto iedzīvotāju (20 %). Tāpat tā ir izteiktāka cilvēkiem, kuri kopumā dzīvo neveselīgi (25 %). Šādus datus rāda Mana aptieka & Apotheka jaunākā Veselības indeksa pētījums, kas veikts sadarbībā ar SKDS.

Krākšanas iemesli – sejas skeleta īpatnības un dzīvesveids

“Krākšanu izraisa sašaurināti augšējie elpceļi, un to galvenokārt veicina četri pamata faktori. Vispirms tās var būt katra cilvēka sejas skeleta īpatnības, kas var būt gan iedzimtas, gan var tikt iegūtas augšanas procesā, piemēram, ir gadījumi, kad augšžoklis, apakšžoklis vai abi divi ir mazāka izmēra, nekā tas būtu normas variantā. Otrs faktors, kas diemžēl bieži pievienojas dzīves gaitā, ir liekais svars – tas viennozīmīgi ir biežākais faktors, kas veicina krākšanu un miega apnoju. Trešais faktors ir augšējo elpceļu mīksto audu īpatnības – visbiežāk tās ir palielinātas rīkles mandeles. Šī problēma vairāk raksturīga bērniem pirmsskolas vecumā. Ceturtais faktors, kas veicina krākšanu, ir vecums, jo novecojot audu tonuss un elastība pavājinās, nereti pievienojas arī liekais svars,” stāsta “Miega slimību centra” ārsts Juris Svaža.

Biežāk krāc vīrieši

Daudz izteiktāk krākšanas problēma piemeklē vīriešus.

Kamēr krākšana novērota katram ceturtajam aptaujātajam vīrietim (24 %), tā piemeklējusi tikai katru desmito sievieti (11 %).

Kā skaidro miega speciālists, vīrieši krāc biežāk, jo viņiem raksturīgāka aptaukošanās kakla rajonā, kamēr sievietēm tas novērojams daudz retāk. Tāpat vīriešiem vidēji ir nedaudz garāks elpceļa segments – mēles saknes līmenī, kur arī visbiežāk ir elpceļu šaurākā vieta, kā rezultātā rodas krākšanas troksnis.

Lai izvairītos no krākšanas, miega speciālists Juris Svaža iesaka dzīvot veselīgu dzīvesveidu un nepieņemties svarā. “Jaunībā var koriģēt sejas skeletu, ja ir indikācijas, ka tas nākotnē var radīt krākšanas problēmu. Tāpat ir ieteicams vērsties pie LOR speciālista, ja ir ievērojami palielinātas mandeles, vai saņemt miega speciālista konsultāciju, ja jau gados jaunam cilvēkam krākšana ir stipra un miegā novērojamas elpošanas apstāšanās epizodes.”