PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Pētījums palīdz identificēt medikamentus, kuru lietošana ir droša Covid-19 gadījumos

Doctus
Nesen veiktā pētījumā atklāts, ka nav pierādījumu, kas norādītu uz to, ka nedrīkst lietot nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus, piemēram, ibuprofēnu, pacientiem ar Covid-19.

Pētījumā, kurš tika veikts Londonā, atklāja, ka arī citi medikamenti, piemēram, TNF blokatori un JAK inhibitori ir droši lietošanai pacientiem ar Covid-19.

Pētījumā tika analizēti 89 pētījumi par citiem koronovīrusiem (MERS un SARS), kā arī daži pētījumi par Covid-19, lai noskaidrotu, vai atsevišķi pretsāpju medikamenti, steroīdi un citi medikamenti, kurus cilvēki lieto citu saslimšanu ārstēšanai ir droši, ja pacients saslimst ar Covid-19.

Pacientiem ar ļaundabīgiem audzējiem dod imūnsupresīvus medikamentus, kas nomāc imūnsistēmu, vai imūnstimulantus, kas uzlabo imunitāti. Ja šie pacienti saslimst ar Covid-19, ārstiem ir jāzina, vai pārtraukt šo medikamentu lietošanu.

Pētījuma autori uzsver, ka šī pandēmija ir izaicinoša lēmumu pieņemšanā attiecībā uz COVID-19 pacientu ārstēšanu, kuriem jau bija kritiski slikts stāvoklis. Paralēli ārsti vairākās specialitātēs pieņem klīnisku lēmumus par atbilstošu ārstēšanas turpināšanu pacientiem ar hroniskām slimībām, kurām nepieciešami imunitāti nomācoši medikamenti.

Ir izskanējuši viedokļi, ka nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi (NSPL), piemēram, ibuprofēns, dažiem COVID-19 pacientiem var pasliktināt veselības stāvokli, taču pētnieki neatrada pierādījumus, kas pamatotu šo apgalvojumu.

Tika atzīts, ka arī citi medikamentu veidi, piemēram, TNF blokatori un JAK inhibitori, kurus lieto artrīta vai cita veida iekaisuma ārstēšanai, ir droši lietojami. Tiek izmeklēta vēl viena medikamentu klase, kas pazīstama kā anti-interleikīna-6 līdzekļi, lai palīdzētu cīnīties ar COVID-19, lai gan vēl nav pārliecinošu pierādījumu.

Pētnieki atklāja, ka neliels prednizolona vai takrolīma daudzums var būt noderīgs COVID-19 ārstēšanā. Līdzautore, medicīnas onkoloģe un imunoloģe Dr Sofija Papa sacīja: "Pašreizējie pierādījumi liecina, ka iespējams zemas devas prednizolona un takrolīma terapijai varētu būt  labvēlīga ietekme uz koronavīrusa infekcijas gaitu. Tomēr ir nepieciešami turpmāki pētījumi".

Tā kā arvien vairāk cilvēku saslimst šo slimību, pētnieki turpinās izpētīt, kā tā mijiedarbojas ar parasti lietotiem medikamentiem, un sniegs turpmākus norādījumus par ieteikumiem.

AVOTS: Russell B, Moss Ch, Rigg A, Van Hemelrijck M. COVID-19 and treatment with NSAIDs and corticosteroids: should we be limiting their use in the clinical setting? ecancermedicalscience, 2020; 14