PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Regulāra kafijas dzeršana pēc grūtniecības var samazināt 2. tipa cukura diabēta risku sievietēm ar gestācijas diabētu

Doctus
Regulāra kafijas dzeršana pēc grūtniecības var samazināt 2. tipa cukura diabēta risku sievietēm ar gestācijas diabētu
Freepik.com
Regulāra kafijas dzeršana var novērst 2. tipa cukura diabētu sievietēm, kurām grūtniecības laikā bija diabēts. Mākslīgi saldinātu un ar cukuru saldinātu dzērienu aizstāšana ar kofeīnu saturošu kafiju arī samazina risku — par 10 % tasei mākslīgi saldināta dzēriena un par 17 % tasei ar cukuru saldināta dzēriena.

Viena no augsta riska cukura diabēta grupām ir sievietes, kurām grūtniecības laikā ir bijis diabēts, ko parasti sauc par gestācijas diabētu. Salīdzinot ar vispārējo veselo sieviešu populāciju, šīm sievietēm var būt desmit reizes lielāks risks saslimt ar 2. tipa cukura diabētu. Pašreizējie zināmie pētījumi ir atklājuši, ka mākslīgi un ar cukuru saldinātu dzērienu vietā, izdzerot divas līdz piecas tases kafijas ar kofeīnu vai bez kofeīna dienā, iespējams, ir veselīgāks aizstājējs, aizkavējot 2. tipa cukura diabēta rašanos vai novēršot to. Iespējams, tas ir saistīts ar kafijā esošajiem bioaktīvajiem komponentiem, piemēram, polifenoliem, kas ir dabā sastopami augu mikroelementi. Bioaktīvie komponenti ir ķīmisko vielu veidi, kas nelielos daudzumos atrodami augos un noteiktos pārtikas produktos, piemēram, augļos, dārzeņos, riekstos, eļļās un veselos graudos, un tās var veicināt labu veselību. Ir pierādīts, ka šis izplatītais un populārais dzēriens samazina 2. tipa cukura diabēta risku vispārējā populācijā. Tomēr joprojām nav zināms, vai tas var būt noderīgs sievietēm, kurām bija gestācijas diabēts. Lai to noskaidrotu, tika pētīta ilgstošas kafijas patēriņa loma 2. tipa cukura diabēta attīstībā sievietēm ar gestācijas diabētu anamnēzē.

Pētnieki vairāk nekā 25 gadus sekoja vairāk nekā 4500 dalībniecēm, kurām anamnēzē bija gestācijas diabēts, un pētīja ilgtermiņa kafijas patēriņa saistību ar sekojošu 2. tipa cukura diabēta risku.

Tika atklāts, ka kofeīnu saturošas kafijas patēriņam sieviešu vidū pēc grūtniecības ir lineāra apgriezta saistība ar 2. tipa cukura diabēta risku. Salīdzinot ar tām, kuras vispār nedzēra kafiju ar kofeīnu, starp tām, kuras izdzēra vienu vai mazāk kafijas tasi ar kofeīnu, divas līdz trīs tases, kā arī četras un vairāk tasītes dienā, 2. tipa cukura diabēta risks samazinājās attiecīgi par 10 %, 17 % un 53 %.

Interesanti, ka pētījumā atklāja, ka kafija bez kofeīna nebija saistīta ar 2. tipa cukura diabēta risku. Tomēr šis konstatējums varētu būt saistīts ar salīdzinoši nelielu sieviešu skaitu, kuras patērēja kafiju bez kofeīna, tāpēc pētījums nevarēja atklāt nozīmīgu saistību.

Vēl svarīgāk ir tas, ka mākslīgi saldinātu un ar cukuru saldinātu dzērienu aizstāšana ar kofeīnu saturošu kafiju arī samazina risku — par 10 % tasei mākslīgi saldināta dzēriena un par 17 % tasei ar cukuru saldinātu dzērienu.

Līdz šim vispārējie atklājumi liecina, ka kafija ar kofeīnu, ja to patērē pareizi (divas līdz piecas tases dienā, bez cukura un pilntauku/augsta tauku satura piena produktiem), var tikt iekļauta veselīgā dzīvesveidā.

AVOTS: Yang J, Tobias DK, Li Sh, et al. Habitual coffee consumption and subsequent risk of type 2 diabetes in individuals with a history of gestational diabetes – a prospective study. The American Journal of Clinical Nutrition, 2022