PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Slikta mutes dobuma veselība saistīta ar sliktākiem izglītības rādītājiem

Doctus
Slikta mutes dobuma veselība, zobu slimības un zobusāpes bērniem var veicināt pasliktināt sekmes un būt iemesls skolas kavējumiem, secināts Ostrovas Stomatoloģijas skolas pētījumā.

Pētījumā, kurš tika publicēts American Journal of Public Health septembra numurā, tika analizēta informācija par 1500 sociāli nelabvēlīgiem bērniem Losandželosā, samērojot viņu mutes dobuma veselību ar viņu akadēmiskajām spējām un skolas apmeklējumu.

Bērniem mutes dobuma veselība saistīta ar sekmēm skolā Bērniem mutes dobuma veselība saistīta ar sekmēm skolā
Bērniem mutes dobuma veselība saistīta ar sekmēm skolā

Ostrovas Stomatoloģijas skolas pētnieki jau iepriekš tika noskaidrojuši, ka 73% bērnu no nelabvēlīgām ģimenēm ir zobu kariess. Šī pētījuma mērķis bija noskaidrot saistību starp mutes dobuma veselību un sekmēm skolā. Bērniem, kuriem nesen bijušas zobu sāpes, bija četras reizes lielāka iespējamība, ka būs sliktāka vidējā atzīme, salīdzinot ar bērniem bez zobu sāpēm.

Slikta mutes dobuma veselība ir saistīta ne tikai ar sliktākām skmēm skolā, bet arī ar sliktāku skolas apmeklējumu un biežākiem kavējumiem.

Vidēji pamatskolā skolēni kavē 6 dienas gadā, no tām 2,1 diena tiek kavēta zobu problēmu dēļ, un vidusskolā 2,6 dienas, no tām 2,3 dienas – zobu problēmu dēļ. Tas nozīmē, ka mutes dobuma veselība ir nozīmīgs faktors skolas kavējumiem. Turklāt bērnu mutes dobuma problēmas ir saistītas arī ar vecāku darba kavējumiem, tās ir vidēji 2,5 darba dienas gada laikā.

Būtisks faktors ir arī zobārsta pieejamība, jo 11% bērnu, kuriem bija ierobežota pieejamība zobārstu pakalpojumiem (apdrošināšanas trūkuma, transporta vai citu faktoru dēļ) biežāk kavēja skolu sliktas mutes veselības dēl, pretstatā 4% skolēnu, kuriem bija viegli nokļūt pie zobārsta.

Pētījuma dati liecina, ka bērniem no nelabvēlīgām ģimenēm ir sliktāki akadēmiskie sasniegumu zobu veselības stāvokļa dēļ. Pētījuma autori iesaka mutes dobuma veselības programmas integrēt veselības, izglītības un sociālajās programmās, īpaši tajās, kas tiek realizētas izglītības iestādēs. Turklāt pētnieki uzsver, ka ir nepieciešams veikts plašus pētījumus, lai novērtētu individuālo, sabiedrības un financiālo slogu, kuru cēlonis ir mutes dobuma slimības.

 

Pirmavots: Hazem Seirawan, Sharon Faust, Roseann Mulligan. The Impact of Oral Health on the Academic Performance of Disadvantaged Children. American Journal of Public Health, 2012; 102 (9): 1729