PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Šobrīd tik aktuāli – hipotermija

Doctus
Kad gaisa temperatūra pazeminās, hipotermija kļūst par draudu. Medscape slaidrādē ir apkopojuši hipotermijas cēloņus, efektus un simptomus, kā arī efektīvas ārstēšanas paņēmienus. Sniedzam nelielu atgādinājumu par hipotemiju, kā arī norādām avotu, kur atrast pilnu slaidrādi.

Hipotermijas gadījumā ir nepieciešama neatliekama palīdzība. Ķermenis zaudē siltumu ātrāk nekā tas spēj to ražot, kā rezultātā ķermeņa temperatūra samazinās zem 35C un pasliktinās orgānus sitēmu darbība. Ja ķermeņa temperatūra turpina kristies, orgānu sistēmas pārstāj darboties un var iestāties nāve. Daudzi pacienti ir izveseļojušies par no smagas hipotermijas, galvenais nosacījums ir agrīna hipotemijas atpazīšana un tūlītēja ārstēšanas uzsākšana.

Ar hipotermiju saistītu nāves gadījumu skaits pieaug līdz ar cilvēka vecumu, piemēram, ASV mirstība hipotermijas dēļ 10 - 19 gadu vecumā ir ~0,05 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem, savukārt pēc 90 gadu vecuma ~3,4 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem.

Hipotermija tiek dalīta apakškategorijās atkarībā no ķermeņa temperatūras: viegla (32 - 35C), vidēji smaga (28 - 32C) un smaga (<28C). Primāras hipotermijas cēlonis ir zema gaisa temperatūra, kas nomāc organisma kompensācijas mehānismus, lai uzturētu fizioloģisko temperatūru. Sekundārai hipotermijai ir vairāki cēloņi (tipiski metaboliski), tai skaitā, sepse, hipotiroīdisms, apdegumi un hipotalāmiski traucējumi.  

Hipotermijas klīniskās izpausmes ir atkarīgas no pacienta ķermeņa temperatūras. Vieglas hipotermijas gadījumos pacientam ir drebuļi, neskaidra runa, līdzsvara zudums un tahikardija. Drebuļi palielina vielmaiņas ātrumu un siltuma ražošanu. Vidēji smagas hipotermijas gadījumos pacients ir miegains, samazinās elpošanas ātrums un sirdsdarbība, drebuļi izzūd un samazinās vielmaiņas ātrums. Smagas hipotermijas gadījumos pacientam ir koma ar apnoju, mirdzēšana progresē līdz asistolijai, kā arī ir ierobežoti vai nav galvaskausa nervu refleksu. Vidējas vai smagas hipotermijas gadījumos ķermenis vairs neražo siltumu un ir nepieciešama aktīva sildīšana.

Hipotermija ietekmē orgāna sistēmu funkcijas. Centrālā nervu sistēma uz hipotermiju sākotnēji atbild kompensatorajos mehānismos iesaistot simpātisko aktivāciju. Tomēr hipotermijai progresējot, smadzeņu metabolisms samazinās par 6% uz katru temperatūras samazināšanos par 10C. Temperatūrai pazeminoties zem 30C parasti pasliktinās apziņa un ja temperatūra ir zem 25C tiek bojāta smadzeņu pašregulācijas spēja. Nieru hipotermijas sekas ir aukstuma diurēze.

Klīniskos gadījumus un pirmās palīdzības principus lūdzam skatīt rakstā Best Practices: Treating Hypothermic Patients.