PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Vai antihipertensīvie medikamenti var samazināt demences risku?

Doctus
Cilvēkiem, kuri asinsspiediena samazināšanai lieto beta blokatorus, ir mazākas izredzes, ka attīstīsies smadzeņu izmaiņas un parādīsies Alcheimera slimības vai citu demenču pazīmes, secināts pētījumā, kurš tiks presentēts Amerikas Neirologu akadēmijas 65.ikgadējā kongresā 2013.gada martā.

Pētījumā tika izmantoti dati par 774 vīriešiem, kuriem pēc nāves tika veikta autopsija. No 774 vīriešiem 610 bija augsts asinsspiediens vai augstais asinsspiediens tika ārstēts ar medikamentiem. Starp tiem vīriešiem, kuri lietoja medikamentus augsta asinsspiediena samazināšanai (apmēram 350), 15% lietoja tikai beta blokatorus, 18% lietoja beta blokatorus + vienu vai citus mediakmentus, pārējie dalībnieki lietoja citus asinsspiedienu pazeminojušus medikamentus.

Pētījumā tika atklāts, ka visi augsta asinsspiediena ārstēšanas medikamenti ir labāki nekā ja pacients nesaņem nekādu ārstēšanu. Tomēr, vīriešiem, kuri lietoja beta blokatorus kā vienīgos medikamentus pret augstu asinsspiedienu, retāk novēroja izmaiņas smadzenēs, salīdzinot ar tiem, kuri nesaņēma medikamentus pret paaugstināto asinsspiedienu. Dalībniekiem, kuri lietoja beta blokatorus plus citus medikamentus, novēroja nelielas izmaiņas smadzenēs. Šie bojājumi bija divu viedu: vieni, kuri norāda uz Alcheimera slimību un otri, tā saucamie, mikroinfarkti.  

Pētījuma dalībniekiem, kuri lietoja beta blokatorus monoterapijā vai kombinācijā ar citiem asinsspiedienu pazeminošiem medikamentiem, tika novēroti statistiski ticami mazāk smadzeņu bojājumi, salīdzinot ar tiem, kuri terapijā nesaņēma beta blokatorus.

Pētnieki atzīst, ka ņemot vērā populācijas novecošanos pacientu skaits ar Alcheimera slimību arvien pieaugs, tādēļ ļoti būtiski ir atklāt faktorus, kas var aizkavēt vai novērst šīs slimības attīstību. Šī pētījuma rezultāti ir daudzsološi, īpaši ņemot vērā, ka beta blokatori ir visbiežāk izmantotie medikamenti augsta asinsspiediena āstēšanā. Jau iepriekš veiktos pētījumos ir pierādīts, ka augsts asinsspiediens pusmūža gados ir nozīmīgs demences attīstības riska faktors.

 

Pirmavots: American Academy of Neurology (AAN) (2013, January 7). Can blood pressure drugs reduce the risk of dementia?. ScienceDaily