PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Veselības aprūpes darbinieku psihiskā veselība un Covid-19 pandēmija

Doctus
Veselības aprūpes darbinieku psihiskā veselība un Covid-19 pandēmija
Pixabay
Pētījumā, kurā iekļāva 65 pētījumus, kas aptvēra 97 333 veselības aprūpes darbiniekus visā pasaulē, atklāja, ka katrs piektais veselības aprūpes darbinieks ir piedzīvojis depresiju, trauksmi un/ vai posttraumatiskā stresa sindromu (PTSS) Covid-91 pandēmijas laikā.

Covid-19 pandēmija ir radījusi ievērojamas problēmas veselības aprūpes darbiniekiem, jo ​​daudzi baidās par savu drošību, vienlaikus saskaroties ar lielu darba slodzi un ierobežotu psiholoģisko atbalstu. Iepriekšēja vairāku pētījumu datu analīze ir parādījusi augstu depresijas, trauksmes un PTSS līmeni pandēmijas laikā starp veselības aprūpes darbiniekiem. Tomēr šajos pārskatos netika pienācīgi apskatīti daudzi attiecīgie pētījumi, kas veikti Ķīnā, kur notika pirmais Covid-19 uzliesmojums.

Lai novērstu šo plaisu, Li, Šerers un kolēģi sistemātiski meklēja pētījumus gan angļu, gan ķīniešu valodā, kuri tika veikti no 2019. gada decembra līdz 2020. gada augustam un kuros tika aplūkota psihisko traucējumu izplatība veselības aprūpes darbinieku populācijā. Pētnieki identificēja 65 piemērotus pētījumus no 21 valsts, iesaistot kopumā 97 333 veselības aprūpes darbiniekus.

Apkopojot un statistiski analizējot visu 65 pētījumu datus, pētnieki aprēķināja, ka 21,7 % no pētījumos iesaistītajiem veselības aprūpes darbiniekiem pandēmijas laikā ir piedzīvojuši depresiju,
22,1 % trauksmi un 21,5 % PTSS.

Tuvajos Austrumos veiktie pētījumi parādīja augstāku depresijas (34,6 %) un trauksmes (28,9 %) līmeni.

Šie atklājumi liecina, ka Covid-19 pandēmija ir būtiski ietekmējusi veselības aprūpes darbinieku psihisko veselību. Salīdzinājumam – Pasaules Veselības organizācija lēš, ka 4,4 % no visiem pasaules iedzīvotājiem piedzīvo depresiju, bet 3,6 % ar trauksmi saistītus traucējumiem, tai skaitā PTSS. Tomēr šīs aplēses tika noteiktas, izmantojot dažādas metodes un pirms Covid-19 pandēmijas.

Autori norāda, ka jaunie atklājumi norāda uz steidzamām izmaiņām esošajās politiskajās stratēģijās un iniciatīvās, nepieciešams steidzami sniegt psiholoģisko atbalstu veselības aprūpes darbiniekiem.

Šis sistemātiskais pārskats un meta-analīze sniedz līdz šim visaptverošāko depresijas, trauksmes un PTSS izplatības analīzi veselības aprūpes darbinieku vidū Covid-19 pandēmijas laikā, unikāli iekļaujot publikācijas gan angļu, gan ķīniešu valodā.

AVOTS:  Li Y, Scherer N, Felix L, Kuper H. Prevalence of depression, anxiety and post-traumatic stress disorder in health care workers during the COVID-19 pandemic: A systematic review and meta-analysis. PLOS ONE, 2021; 16 (3): e0246454