PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Veselības aprūpes darbinieku psihiskā veselība un Covid-19 pandēmija

Doctus
Pixabay
Pētījumā, kurā iekļāva 65 pētījumus, kas aptvēra 97 333 veselības aprūpes darbiniekus visā pasaulē, atklāja, ka katrs piektais veselības aprūpes darbinieks ir piedzīvojis depresiju, trauksmi un/ vai posttraumatiskā stresa sindromu (PTSS) Covid-91 pandēmijas laikā.

Covid-19 pandēmija ir radījusi ievērojamas problēmas veselības aprūpes darbiniekiem, jo ​​daudzi baidās par savu drošību, vienlaikus saskaroties ar lielu darba slodzi un ierobežotu psiholoģisko atbalstu. Iepriekšēja vairāku pētījumu datu analīze ir parādījusi augstu depresijas, trauksmes un PTSS līmeni pandēmijas laikā starp veselības aprūpes darbiniekiem. Tomēr šajos pārskatos netika pienācīgi apskatīti daudzi attiecīgie pētījumi, kas veikti Ķīnā, kur notika pirmais Covid-19 uzliesmojums.

Lai novērstu šo plaisu, Li, Šerers un kolēģi sistemātiski meklēja pētījumus gan angļu, gan ķīniešu valodā, kuri tika veikti no 2019. gada decembra līdz 2020. gada augustam un kuros tika aplūkota psihisko traucējumu izplatība veselības aprūpes darbinieku populācijā. Pētnieki identificēja 65 piemērotus pētījumus no 21 valsts, iesaistot kopumā 97 333 veselības aprūpes darbiniekus.

Apkopojot un statistiski analizējot visu 65 pētījumu datus, pētnieki aprēķināja, ka 21,7 % no pētījumos iesaistītajiem veselības aprūpes darbiniekiem pandēmijas laikā ir piedzīvojuši depresiju,
22,1 % trauksmi un 21,5 % PTSS.

Tuvajos Austrumos veiktie pētījumi parādīja augstāku depresijas (34,6 %) un trauksmes (28,9 %) līmeni.

Šie atklājumi liecina, ka Covid-19 pandēmija ir būtiski ietekmējusi veselības aprūpes darbinieku psihisko veselību. Salīdzinājumam – Pasaules Veselības organizācija lēš, ka 4,4 % no visiem pasaules iedzīvotājiem piedzīvo depresiju, bet 3,6 % ar trauksmi saistītus traucējumiem, tai skaitā PTSS. Tomēr šīs aplēses tika noteiktas, izmantojot dažādas metodes un pirms Covid-19 pandēmijas.

Autori norāda, ka jaunie atklājumi norāda uz steidzamām izmaiņām esošajās politiskajās stratēģijās un iniciatīvās, nepieciešams steidzami sniegt psiholoģisko atbalstu veselības aprūpes darbiniekiem.

Šis sistemātiskais pārskats un meta-analīze sniedz līdz šim visaptverošāko depresijas, trauksmes un PTSS izplatības analīzi veselības aprūpes darbinieku vidū Covid-19 pandēmijas laikā, unikāli iekļaujot publikācijas gan angļu, gan ķīniešu valodā.

AVOTS:  Li Y, Scherer N, Felix L, Kuper H. Prevalence of depression, anxiety and post-traumatic stress disorder in health care workers during the COVID-19 pandemic: A systematic review and meta-analysis. PLOS ONE, 2021; 16 (3): e0246454

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Mazkustīgums saistīts ar smagāku Covid-19 norisi un pat nāvi

Mazkustīgums ir saistīts ar smagāku Covid-19 gaitu un paaugstinātu nāves risku, secināts lielā ASV veiktā pētījumā. Pētījuma mērķis bija salīdzināt hospitalizācijas, uzņemšanas intensīvās terapijas nodaļā biežumu un mirstību Covid-19 pacientiem, kuri bija mazkustīgi, kuri bija nedaudz aktīvi vai kuri bija aktīvi atbilstoši fizisko aktivitāšu vadlīnijām

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus