PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Kā runāt ar vakcīnu skeptiķiem: pieci ieteikumi

Doctus
Kā runāt ar vakcīnu skeptiķiem: pieci ieteikumi
Pixabay.com
Vakcīnas bērniem un pusaudžiem ir drošas un efektīvas, novēršot apmēram 146 miljonus nāves gadījumu bērniem zem piecu gadu vecuma visā pasaulē. Tomēr daudzi klīnicisti joprojām ikdienas praksē saskaras ar vecāku šaubām un grūtībām atbildēt uz pausto skepsi.

Nesen publicētā JAMA Insights rakstā prof. Sean T.O’Leary, pediatrs un infektologs no Kolorado, ASV, postulējis piecas stratēģijas, kā palīdzēt ārstam veidot uzticēšanos un atbalstīt informētus lēmumus par vakcināciju.

  • Ieklausīties un izprast. Lielākā daļa personu, kas apšauba vakcināciju, nevēlas radīt kādu apdraudējumu. Izpratne par šaubām veicina cieņpilnu pamatu turpmākajai sarunai. Piemēram, “mēs abi vēlamies to, kas būtu labākais jūsu bērnam – būt veselam un pasargātam”.
  • Efektīvas komunikācijas stratēģijas. Pacientiem, kam potenciāli ir kādas šaubas par vakcināciju, klīnicista pasniegtās informācijas veids var veidot tās iznākumu. Frāze kā “Šodien ir Maijas vakcinācijas diena” normalizē vakcināciju kā rutīnas praksi, kamēr jautājums “Ko jūs domājat par vakcināciju šodien?” rada ilūziju, ka vakcinācija nav obligāta un potenciāli rada šaubas.
  • Uz vērtībām balstītas ziņas. Daļa vecāku, kas šaubās par vakcināciju novērtē dabisku pieeju veselības un personīgajai autonomijai. Tāpēc vakcīnas nevajag norādīt kā kaut ko pretēju šīm vērtībām, bet uzsvērt to, ka imunizācija var atbalstīt bērna dabiskos aizsargmehānismus un pasargāt no nopietnas slimības. Sarunai par vakcināciju jābūt atkārtotai, arī ja pirmajā reizē vecāki ir atteikušies. Vecāki var pārdomāt, dzirdot ieteikumu atkārtoti no klīnicista, kam tie uzticas.
  • Proaktīvi cīnāmies ar dezinformāciju. Kļūdaina informācija tiek skaidrota vēl pirms vecāki paspēj par to ierunāties. Piemēram, klīnicists var teikt, ka “ir pieejamas daudz nepatiesas un neprecīzas informācijas par šo vakcīnu un tas var radīt bažas par tās drošību. Bet man ir pieejami labi un uzticami avoti, kur var iegūt atbildes uz jums interesējošiem jautājumiem”!
  • Motivējoša intervija. Nevis vienkārši apgalvojot, ka vakcīnas ir drošas, klīnicisti var stiprināt pārliecību, izmantojot motivējošas interviju tehnikas, lai izskaidrotu vakcīnu drošuma pārbaužu procesu un robusto uzraudzības sistēmu blakņu izvēretēšanai. Frāze “esmu dzirdējis bažas un tāpēc esmu analizējis informāciju, - vai varu ar to dalīties ar jums?” var veicināt vecāku uzņēmību pret faktuālu informāciju.

Avots: How To Talk Vaccines With Skeptics: 5 Tips From a Doctor - Medscape - July 15, 2025