PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

No novembra valsts kompensē dzemdes miomas medikamentozu ārstēšanu

No novembra valsts kompensē  dzemdes miomas medikamentozu ārstēšanu
Freepik
Ar 2023.gada 2.novembri sievietēm ar vidēji smagu un smagu dzemdes miomu pieejama 100% kompensēta medikamentozā terapija dzemdes miomas simptomu ārstēšanai.

Mioma ir ļoti bieži sastopams labdabīgs dzemdes audzējs sievietēm reproduktīvajā vecumā, kas skar trešo daļu sieviešu pēc 35 gadiem. Miomu parasti var atklāt ultrasonogrāfijas laikā. Vidēji 40–70 % gadījumu mioma nav jāārstē - ja nav ar miomu saistītas sūdzības, tā jānovēro reizi gadā. Tomēr vismaz 30 % sieviešu ar miomu būs kāda no pazīmēm, kurai nepieciešama ārstēšana, piemēram, patoloģiska dzemdes asiņošana – pārmērīga, stipra, ilga, neregulāra asiņošana menstruāciju laikā, iespējama asiņošana arī menstruālā cikla vidū.

Veselības ministrijas radusi iespēju kompensēt medikamentozu dzemdes miomas ārstēšanu. Kā uzsver dr. Vija Veisa, liela loma šajā ir speciālistu komandai dr. Daces Matules vadībā, kas ieguldīja savu laiku un zināšanas gan dzemdes miomas ārstēšanas algoritma izveidošanā, gan pārstāvēja un aizstāvēja nepieciešamību medikamentozu miomas terapiju iekļaut valsts kompensācijā.

Dr. Dace Matule, ginekoloģe un dzemdību speciāliste: ”Ļoti daudzas sievietes, kurām ir simptomātiska dzemdes mioma, kad viņām ir menstruācijas, vispār neiziet no mājas. Viņas ņem darba nespējas lapu asiņošanas dēļ, sāpes ir tik stipras, ka viņas nespēj iet uz darbu, neplāno braukt nekur, ir piesaistītas pie higiēnas līdzekļiem un mājas, jo jūtas ļoti, ļoti slikti. Viņas nespēj to kontrolēt, un tas nav kontrolējams. Un vēl – simptomātiska mioma var būt iemesls sāpēm un diskomfortam dzimumdzīves laikā, kā arī var būt neauglības iemesls.

Ņemot vērā, ka mioma skar ne tikai sievietes pirms menopauzes laikā, bet arī jaunas sievietes, kuras vēl plāno ģimeni, medikamentozā terapija var sniegt ļoti būtiskus ieguvumus. Tā kā terapijas rezultātā mioma samazinās, ir lielākas iespējas, ka var iestāties grūtniecība. Gribu uzsvērt šos taustāmos labumus, ko saņemam no medikamentozās terapijas lietošanas – bērniņus.”

Dzemdes miomas ārstēšanas nepieciešamību izsver ārstējošais ginekologs, balstoties uz pacientes sūdzībām un objektīviem novērojumiem. Medikamentozās terapijas kompensāciju 100% apmērā ārsts ginekologs, kurš ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu, var izrakstīt vidēji smagu līdz smagu dzemdes miomas simptomu ārstēšanai pieaugušām sievietēm reproduktīvā vecumā. Valsts kompensē dzemdes miomas ārstēšanu, nepārsniedzot divu gadu periodu.