PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Saistība starp statīnu lietošanu un zemāku mirstību stacionētajiem pacientiem ar Covid-19

Doctus
Freepik
Cilvēkiem, kuri lieto statīnus holesterīna pazemināšanai ir par apmēram 50 % zemāka iespējamība nomirt stacionārā no Covid-19, salīdzinot ar tiem, kuri statīnus nelieto.

Covid-19 var rezultēties hiperiekaisuma stāvoklī, kas savukārt var izraisīt akūta elpošanas distresa sindromu (ARDS), miokarda ievainojumus un trombotiskas komplikācijas. Statīni, kuriem, kā zināms, ir pretiekaisuma un antitrombotiskas īpašības, ir pētīti citu vīrusu infekciju fona apstākļos, taču to ieguvums nav novērtēts saistībā ar Covid-19. Šī bija retrospektīva pacientu, kuri tika hospitalizēti ar Covid-19 diagnozi, datu analīze. Iepriekšēja statīnu lietošana tika novērtēta, izmantojot informāciju par lietotajiem medikamentiem, kas pieejama elektroniskajā zāļu reģistrā. Tika izveidots daudzfaktoru loģistiskās regresijas modelis, lai noskaidrotu statīnu lietošanas saistību ar Covid-19 iznākumu. Primārais pētījuma iznākums bija mirstība stacionārā 30 dienu laikā pēc hospitalizācijas. Pētījuma periodā stacionārā kopumā tika uzņemti 2626 pacienti, no kuriem 951 (36,2%) iepriekš bija lietojuši statīnus. Analīzes modelim tika izvēlēti 1296 pacienti (648 statīnu lietotāji un 648 statīnu nelietotāji), modelis uzrādīja, ka statīna lietošana ir saistīta ar zemāku mirstību (OR=0,47; 95 % TI [0,36 – 0,62]; p<0,001).  

Pētnieki secina, ka statīnu lietošana pirms saslimšanas ar Covid-19 ir saistīta ar zemākiem mirstības rādītājiem stacionārā.

AVOTS: Gupta A, Madhavan MV, Poterucha TJ, et al. Association between antecedent statin use and decreased mortality in hospitalized patients with COVID-19. Nature Communications, 2021; 12 (1)

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Mazkustīgums saistīts ar smagāku Covid-19 norisi un pat nāvi

Mazkustīgums ir saistīts ar smagāku Covid-19 gaitu un paaugstinātu nāves risku, secināts lielā ASV veiktā pētījumā. Pētījuma mērķis bija salīdzināt hospitalizācijas, uzņemšanas intensīvās terapijas nodaļā biežumu un mirstību Covid-19 pacientiem, kuri bija mazkustīgi, kuri bija nedaudz aktīvi vai kuri bija aktīvi atbilstoši fizisko aktivitāšu vadlīnijām

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus