PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Augusts 2015

Inga Sīle, farmaceite, Apotheka aptieka Imantā

PAR AUGUSTA NUMURU

Svaigas idejas top vien tad, kad esam kārtīgi atpūtušies, tāpēc izmantojiet augustu, lai ievilktu elpu, ļautos vasarai un brīviem brīžiem kopā ar «Doctus», kas šomēnes parūpējies par interesantiem faktiem, notikumiem un stāstiem.

Aptiekā ik vasaru novēroju cilvēku pastiprināto vēlmi uzlabot ādas un nagu stāvokli. Kārpas, nagu sēnītes, varžacis un saules hiperpigmentācija ir biežas dermatoloģiskas problēmas. Par to cēloņiem un ārstēšanu raksta dermatologs Ingmārs Mikažāns.

Šovasar noteikti esat sajutuši, kā smaržo liepas, dārzā noplūktas zemenes un gaiss pēc lietusgāzēm. Deguns ir maņu orgāns, kas ļauj izbaudīt smaržu nokrāsas. Šajā numurā otolaringoloģe, otoneiroloģe Diāna Raumane stāsta par ožas zaudēšanas iemesliem.

Vēl šajā numurā aktuāls raksts par akūta koronārā sindroma sekundāro profilaksi, kuras gaitā neatsverama ir gan veselības aprūpes speciālistu, gan pacienta tuvinieku iesaiste, tāpat arī pacienta izpratne par slimību, medikamentozajām un nemedikamentozajām rekomendācijām.

Ko visu var izdarīt viens cilvēks?! Lasiet interesantu aprakstu par slaveno ķīmiķi un mikrobiologu Luiju Pastēru, kura sasniegumi atstājuši neizdzēšamas pēdas medicīnas attīstībā.

Nav laika, esam tik ļoti aizņemti... STOP! Jāatrod nodarbes, kas silda sirdi, atbrīvo prātu un rada prieku, ar kuru gribas dalīties. Iedvesmojieties no trīs ārstu stāstiem!

Sasniegt zinātnes augstienes, palīdzēt cilvēkiem, būt ar sirdi darbā un kopā ar ģimeni, nobraukt garu distanci ar riteni, uzkāpt augstu kalnos, laivot maratonā — to visu mēs varam! Esiet kustībā — to novēlu ikvienam Doctus lasītājam!

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Estētiskā dermatoloģija: kārpas, nagu sēnītes, varžacis un saules hiperpigmentācija

Vasarā hroniskās slimības nedaudz atkāpjas un cilvēki lielāku vērību pievērš ārējam izskatam. Priekšplānā izvirzās estētiskās dermatoloģijas problēmas: kārpas, nagu sēnītes, varžacis, bet vasaras nogalē uz ādas parādās saules izraisīti hiperpigmentācijas plankumi. Šajā rakstā esam apkopojuši jaunākās atziņas, kas varētu palīdzēt pacientam cīnīties ar šīm problēmām.

I. Mikažāns, S. Pildava, I. Stoma

Ožas traucējumi: cēloņi un diagnostika

Pasaulē ir miljoniem smaržu, ķīmisku aromātu kombināciju, ko gēnu, kultūras un pieredzes ietekmē cilvēki var uztvert dažādi, bet ir arī tādas, ko ikviens raksturotu kā jauku vai nepatīkamu.

D. Raumane

Trauksme un ar to saistītās slimības

Gandrīz katram cilvēkam kādreiz dzīvē bijušas kādas bailes, kādas fobijas, nedrošība vai trauksme. Vieni tās pārvar, aizmirst un vairs neatceras, citi izvairās un cenšas nenokļūt situācijās, kad nepatīkamās izjūtas varētu atkārtoties.

S. Pūce, A. Pūce, S. Pūce

Vairogdziedzera vēža riska novērtēšana

No endokrīniem audzējiem vairogdziedzera vēzis sastopams visbiežāk. Vairogdziedzera vēža sastopamība pēdējos četrdesmit gados palielinājusies gan visā pasaulē, gan arī Latvijā.

G. Erta

Fruktoze un tās saistība ar aptaukošanos un metabolo sindromu

Uzturā visbiežāk lietotie dabiskie saldinātāji ir fruktoze, glikoze un saharoze. Fruktoze un glikoze ir monosaharīdi, bet saharoze ir disaharīds, kas satur vienu glikozes un vienu fruktozes molekulu. Galvenais fruktozes avots ir saharoze, ko iegūst no cukurbietēm vai cukurniedrēm, kā arī no augstas koncentrācijas fruktozes kukurūzas sīrupa, augļiem un medus. [1]

I. Rasa, Z. Svikle, L. Stirāne

Latvijas gabaliņš Eiropas puzlē. Atziņas pēc Latvijas prezidentūras Eiropas Savienībā

Sešus mēnešus ilgā Latvijas prezidentūra Eiropas Savienībā noslēgusies — ar darba grupu sēdēm, konferenču priekšlasījumiem, formālām un neformālām ministru diskusijām. Kādas ir galvenās atziņas? Kā izskatāmies citu valstu fonā? Un cik daudz veselības aprūpes jomu var ietekmēt Eiropas Savienības līmenī un par ko nav jālolo ilūzijas, jo pašiem vien savs “sūnu ciems” būs jāsakārto?

G. Skrebele

Piedzīvojums bez komforta. Kalni, velo, laivošana: Janīna Romānova, Anžela Pavloviča,Linards Rēdmanis

Būt dabā, saplūst ar to, pieņemt tās noteikumus un pārbaudīt savus spēkus. Velo tūrisms, kalnos kāpšana un laivošana — trīs vaļasprieki, kas ļauj to darīt un lieliski parāda, cik pasaule ir nepieradināma un skaista. Un, ja vēl prieku par to var dalīt ar kādu, kas bijis blakus un atbalstījis brīdī, kad šķitis — savu spēju robeža sasniegusi augstāko punktu... Par to trīs dakteru stāsti.

B. Vahere