PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Novembris 2015

Alinta Hegmane, onkoloģe ķīmijterapeite, RAKUS klīnika Latvijas Onkoloģijas centrs, asociētā profesore Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātē

PAR NOVEMBRA NUMURU

Klāt novembris... Pārdomu laiks. Vēl tikai gaidām pirmo balto sniegu, vēl nav sācies pirmssvētku skrējiens. Vakari ir gari un tumši, tie tā vien vedina ātrāk atgriezties mājās, ieritināties ērtā krēslā ar siltas tējas krūzi vienā rokā un jauno žurnāla numuru otrā.

Manu uzmanību šajā numurā vispirms piesaistīja Dr. Keišas–Ķirses atbildes uz reāliem jautājumiem par pacientiem ar onkoloģisku slimību, ar ko saskaras ģimenes ārsts. Manuprāt, šāda rubrika ir vērtīga, jo bieži sadarbība un komunikācija starp speciālistiem un ģimenes ārstiem ir nepietiekama. Saistošs ir arī literatūras apskats par saaukstēšanos, tās profilaksi un ārstēšanu un Dr. Sumeragas komentāri. Tas patiešām ir temats, par kuru var teikt — cik cilvēku (proti, ārstu), tik viedokļu. Rakstā analizēts, kuru metožu un medikamentu efektivitāte ir zinātniski apstiprināta, bet kuru — ne. Iesaku izlasīt! Vairāku rakstu tapšanā piedalījušies jaunie kolēģi — gan rezidenti, gan studenti, par to īpašs gandarījums.

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Saaukstēšanās. Kā atvieglot simptomus?

Saaukstēšanās ir akūta, pašlimitējoša vīrusa infekcija augšējos elpceļos, kas visbiežāk skar degunu, blakusdobumus, rīkli un balseni. Biežākie simptomi ir sāpes kaklā, rinīts, iesnas, klepus un vājums, maksimumu tie sasniedz saaukstēšanās 1.—3. dienā un parasti ilgst 7—10 dienas. Simptomu izteiktība ik pacientam atšķiras.

I. Stoma, G. Sumeraga

Pēcoperācijas hipoparatireoze

Pēcoperācijas hipoparatireoze attīstās pēc operācijām kakla zonā, kad traucēta epitēlijķermenīšu asinsapgāde vai traumēti/rezecēti pašu dziedzeru audi. Pēcoperācijas hipoparatireoze biežāk attīstās pēc totālas tireoīdektomijas, paratireoīdektomijas, radikālas kakla ķirurģijas.

N. Kapļa, N. Fokina

Hipertrofisku kardiomiopātiju ārstēšana

Kardiomiopātiju gadījumā sirds muskulis ir funkcionāli vai strukturāli izmainīts. Hipertrofiskā kardiomiopātija ir miokarda slimība, ko raksturo neizskaidrojama kreisā kambara hipertrofija. To konstatē pacientiem bez miokarda pārslodzes ar spiedienu vai vārstuļu kaiti.

O. Kalējs, D. Poliņš

Vesta sindroms — bērnu neirologu bieds?

Klīniskā gadījuma demonstrācijas mērķis — aktualizēt retu neiroloģisku sindromu, raksturot terapijas iespējas un efektivitāti un parādīt Latvijā veiktā pētījumā iegūtus datus par sindroma biežumu, klīnisko ainu, agrīnas diagnostikas un ārstēšanas nozīmi.

L. Liepiņa, J. Strautmanis

Zem “lietussarga”. KITIJA BLUMFELDE, farmaceite

Latvijas Farmaceitu biedrības prezidente KITIJA BLUMFELDE ir pārliecināta, ka izvēlējusies brīnišķīgu profesiju. Tā esot ļoti piemērota sievietei, viņa uzskata. Jo farmaceits, pirmkārt, sniedz palīdzību cilvēkiem — un palīdzēt ir sievietes misija. Otrkārt, darba apstākļi nav fiziski smagi, nav jāstrādā naktīs (izņemot dežurējošo aptieku). Un, treškārt, darbs ir radošs.

M. Lapsa

Izmērīt kvalitāti

Jau trešo gadu decembrī tiks pasniegta Latvijas ārstniecības iestāžu Kvalitātes balva. Par to, kāpēc tā ir būtiska Latvijas medicīnai un kāda ir situācija kvalitātes vadības jomā mūsu ārstniecības iestādēs, stāsta Kvalitātes balvas organizatori.

G. Skrebele

Akromegālijas vadlīnijas (2014)

Pēc ASV Endokrinologu biedrības datiem akromegālijas prevalence ir no 40 līdz 125 gadījumi uz 1 miljonu iedzīvotāju, bet incidence ir 3 līdz 4 jaunatklāti gadījumi uz 1 miljonu iedzīvotāju gadā. Akromegālija ir vieglāk atpazīstama, kad slimība progresē un parādās fenotipiskas pārmaiņas, un pacientiem jau ir attīstījušās multiplas komplikācijas un blakus slimības. Savlaicīgi un agrīni diagnosticējot un ārstējot akromegāliju pēc jaunākajām klīniskajām vadlīnijām, iespējams uzlabot šo pacientu dzīves kvalitāti un samazināt agrīnas mirstības risku.

I. Rasa, L. Jurševica