PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Erasmus+ apmaiņas piezīmes Slovēnijā

A. Ričika
Ar Dr. Klemen Grabljevec, nodaļas vadītāju un European Society of Physical & Rehabilitation Medicine prezidentu
Ar Dr. Klemen Grabljevec, nodaļas vadītāju un European Society of Physical & Rehabilitation Medicine prezidentu
Ierodoties University Rehabilitation Institute Ļubļanā, Slovēnijā, pirmais, ko ievēroju, — institūts labprāt uzņem gan studentus, gan rezidentus no citām valstīm: man jau sagatavots slimnīcas čips, mape, skapītis. Slovēnijā Erasmus+ projekta ietvaros pavadīju divarpus mēnešus un uzturēšanās laikā satiku ergoterapijas un māszinību studentus, kas ieradušies apmaiņā arī no citām valstīm.

Ārsti specializējas 

Ar mentori Dr. Urška Zupanc, kura strādā  rehabilitācijas nodaļā ar pacientiem pēc ekstremitāšu amputācijām Ar mentori Dr. Urška Zupanc, kura strādā  rehabilitācijas nodaļā ar pacientiem pēc ekstremitāšu amputācijām
Ar mentori Dr. Urška Zupanc, kura strādā rehabilitācijas nodaļā ar pacientiem pēc ekstremitāšu amputācijām

Darba diena sākās plkst. 7.00, plkst. 7.30 bija rīta piecminūte ar kafijas dzeršanas pauzi, pēc kuras ārsti turpināja darbus nodaļā, ambulatorās pieņemšanas. 

Slovēnijā iedzīvotājiem ir obligātā veselības apdrošināšana, kas ļauj izmantot veselības aprūpes dienestus un saņemt valsts apmaksātus pakalpojumus. Ir atšķirības rezidentūras procesā — ja fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta specialitātes rezidentūras ilgums Latvijā ir četri gadi, tad Slovēnijā pieci gadi, rezidentiem ir cikli muskuloskeletālajā ultrasonogrāfijā, elektromiogrāfijā.

University Rehabilitation Institute ir vadošā rehabilitācijas iestāde Slovēnijā, kuras darbības pirmsākumi datējami pagājušā gadsimta vidū. Gultu skaits stacionārā 220, gadā uzņemto pacientu skaits 2500, vidējais pacienta uzturēšanās laiks ārstniecības iestādē 29 dienas, ambulatorās konsultācijas 24 000 (2020. gada dati).

Savas Erasmus+ prakses laikā biju četrās dažādās nodaļās: spinālo pacientu rehabilitācijā, rehabilitācijā pacientiem pēc traumatiskiem smadzeņu bojājumiem, pacientiem ar multiplo sklerozi un citām neirodeģeneratīvām slimībām, bērnu rehabilitācijā un rehabilitācijā pēc ekstremitāšu amputācijām. Daudzējādā ziņā darba organizācija līdzīga kā pie mums Latvijā: multiprofesionālā komandā sadarbojas ārsti un funkcionālie speciālisti, tiek organizētas regulāras komandas sapulces, tiek izmantotas arī robottehnoloģijas. Arī problēmas līdzīgas kā Latvijā, piemēram, ne vienmēr pacients laicīgi saņem rehabilitācijas pakalpojumus, aprūpes iestādes ir ļoti noslogotas un ārsti saskaras ar izaicinājumu izrakstīt pacientus, kuriem ir smagi funkcionēšanas traucējumi.

Atrodoties dažādās nodaļās, ārsti un arī citi rezidenti nereti man jautāja, kur vēlos specializēties.

Daudzi turienes fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsti paralēli darbam nodaļā specializējas un veic diagnostiskās un ārstnieciskās manipulācijas: muskuloskeletālo ultrasonogrāfiju, blokādes ultrasonogrāfijas kontrolē (sāpju novēršanai), botulīna toksīna injekcijas ultrasonogrāfijas kontrolē un intratekāla baklofēna sūkņu uzpildīšanu spastiskuma mazināšanai, arī urodinamiskos izmeklējumus, elektromiogrāfiju. 

Pieredze intratekālo baklofēna sūkņu izmantošanā 

Intratekālais baklofēna (ITB) sūknis — ķirurģiski implantējama ierīce, kas baklofēnu izdala tieši cerebrospinālajā šķidrumā, — Slovēnijā pirmoreiz tika implantēts 2001. gadā. University Rehabilitation Institute ir vienīgā iestāde Slovēnijā, kur veic manipulācijas ar ITB sūkni.

Intratekālais baklofēna sūknis Intratekālais baklofēna sūknis
Intratekālais baklofēna sūknis

Interesanti bija piedalīties baklofēna sūkņa uzpildīšanas ambulatorajās pieņemšanās. Baklofēna sūkni pacientam implantē neiroķirurgs subkutāni vai subfasciāli vēdera priekšējā sienā, no sūkņa iziet katetrs, kas medikamentu izdala intratekālajā telpā. Baklofēna sūknis tiek implantēts pacientiem ar neiroloģiskām slimībām, piemēram, multiplo sklerozi, pēc cerebrāla infarkta, pacientiem ar cerebrālo trieku, spinālajiem pacientiem, kuriem ir ģeneralizēts spastiskums, spēcīgas un biežas muskuļu spazmas, ko nevar pietiekami mazināt ar medikamentiem per os. Par sūkņa uzpildīšanu, devu un izdales režīma (vienmērīga, ar bolusiem) pielāgošanu atbild fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts, sūkni uzpilda ne retāk kā reizi sešos mēnešos, pats sūknis jāmaina reizi septiņos gados. Jāpiemin, ka ļoti svarīgi ir arī stiepšanas vingrinājumi, pareiza pozicionēšana. Spastiskuma mazināšana ir būtiska, jo mazina risku kontraktūru attīstībai un sāpes pacientam, atvieglo aprūpētāja darbu.

Elpošanas fizioterapeits, braukšanas laboratorija un suns–asistents

Braukšanas simulators Braukšanas simulators
Braukšanas simulators

Erasmus+ programmas laikā sadarbojos ar funkcionālajiem speciālistiem — fizioterapeitiem, ergoterapeitiem un audiologopēdiem. University Rehabilitation Institute strādā arī elpošanas fizioterapeiti — tas ir speciālists, kurš specializējies respiratoro funkciju novērtēšanā, uzturēšanā un uzlabošanā.

Nereti pacientiem rehabilitācijas kursa laikā rodas jautājums, vai viņi drīkstēs turpmāk vadīt transportlīdzekli. Šajā institūtā redzēju, kā pacienti pēc rehabilitācijas veic braukšanas novērtējumu. Pacientu novērtē arod­ārsts un tehniskais darbinieks, braukšanas simulatorā tiek novērtētas pacienta uztveres spējas, reakcijas ātrums un spēja lietot stūri, pedāļus. Atsevišķos gadījumos vajag padziļinātu klīniskā psihologa novērtējumu, oftalmologa, neirologa slēdzienu. Erasmus+ prakses laikā bija iespēja kopā ar instruktoru piedalīties pacientes ar muguras smadzeņu bojājumu pirmajā braucienā vadīšanai ar roku pielāgotā auto.

Pilnu raksta versiju lasiet Doctus jūlija numurā.

Foto: no Dr. A. Ričikas albuma