PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Bīstamie kilogrami un ārsta loma

D. Ričika
Bīstamie kilogrami un ārsta loma
Freepik
Viena no veselības politikas veidotāju iniciatīvām ir izstrādāt plānu nākamajiem diviem gadiem, kā cīnīties ar aptaukošanās epidēmiju Latvijā. Pasaules Veselības organizācijas dati rāda: liekais svars un aptaukošanās Eiropas reģionā ir 60 % pieaugušo un gandrīz 30 % bērnu. Latvija izskatās slikti — mums ir 59,4 % pieaugušo un 20,8 % bērnu ar lieko svaru un aptaukošanos.

 

  • Kādas tad ir ieceres? Sasniegt noteiktus rādītājus: palielināt bērnu īpatsvaru (līdz 22 %), kuri brīvajā laikā ir vismaz 60 minūtes fiziski aktīvi katru dienu, un pieaugušo īpatsvaru (līdz 27 %), kuri brīvajā laikā vismaz divas trīs reizes nedēļā veiks vismaz 30 minūtes ilgus fiziskus vingrojumus līdz vieglam elpas trūkumam vai svīšanai.
  • Kamēr veselības politikas veidotāji kaldina plānus, dažas pārdomas, kā sasniegt šos rezultātus. Pirmajā brīdī šķietami absurda, bet provokatīva ideja izskanēja raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” operācijā “Bīstamie kilogrami”: tika veikts eksperiments, apzvanot sociālos dienestus un vaicājot — ja kaimiņš redz, ka bērnu ar lieko svaru vecāki ēdina ar hotdogiem un saldumiem, vai ir tiesības ziņot sociālajam dienestam? Vecāku atbildība ir rūpēties par bērnu veselību! Sociālo dienestu darbinieku atbildes vedina domāt, ka šī problēma risināma ārsta kabinetā. Te nonākam pie jautājuma: kāda ir ārsta ietekme uz pacientu, kuram jāveido jauni ieradumi? Atbildība ir dalīta: vislielākā pašam, ģimenei, bet netieši arī likumdevējiem, skolotājiem, ārstiem un citiem viedokļa līderiem.
  • Kādā pētījumā analizēti 159 audioieraksti, kuros britu ģimenes ārsti deva padomus pacientiem svara zaudēšanā. Galveno padomu varētu raksturot īsi: “Ēdiet mazāk, dariet vairāk.” Tikai 33 konsultācijās tika paskaidrots, ko varētu darīt. Secinājums: konsultācijās pietrūkst personalizēta padoma, ārstiem tam nav laika, turklāt daļa raizējas, ka sarunas par svaru var pacientu aizvainot.
  • Cits pētījums liecina, ka ārsti, kuru svars ir normāls, rekomendācijas par veselīgu dzīvesveidu sniedz biežāk nekā kolēģi ar liekā svara problēmām. Turklāt pacienti ir vairāk līdzestīgi un seko ieteiktajām rekomendācijām, ja ārsts pats tās ievēro. Citējot jauno ģimenes ārstu Gunti Balodi sarunā Doctus janvāra numurā: “Ārsts nav boss, bet līderis, kurš rāda ar savu piemēru.”