PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Eiropas Antibiotiku informācijas diena – 18.novembris

Slimību profilakses un kontroles centrs
Eiropas Antibiotiku informācijas diena – 18.novembris
Pirmdien, 18.novembrī, visā Eiropā jau sesto reizi tiks atzīmēta Eiropas Antibiotiku informācijas diena, kuras mērķis ir aicināt iedzīvotājus lietot antibiotikas pareizi un vienīgi saskaņā ar ārsta norādījumiem. Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs atzīst, ka antibiotiku rezistence ir pieaugoša sabiedrības veselības problēma Eiropas slimnīcās un sabiedrībā kopumā, kas kļūst arvien nopietnāka.

Nepareiza antibiotiku izvēle un lietošana rada mikroorganismu rezistenci jeb noturību pret antibiotikām. Rezistentas baktērijas izdzīvo antibiotiku klātbūtnē un turpina vairoties, paildzinot slimību vai pat izraisot slimnieka nāvi, skaidro Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti.

Tādēļ SPKC speciālisti aicina ikvienu iedzīvotāju:

  • ievērojiet ārsta norādījumus, lietojot antibiotikas - noteiktajā laikā, daudzumā un ilgumā;
  • vienmēr lietojiet receptē norādītās antibiotikas, nevis iepriekš lietoto antibiotiku "pārpalikumus";
  • izvairieties no saslimšanas - vakcinējieties, lai nesaslimtu ar infekcijas slimībām;
  • regulāri mazgājiet rokas - pēc šķaudīšanas vai klepošanas, pirms un pēc saskarsmes ar citiem cilvēkiem vai priekšmetiem, sekojiet, lai rokas mazgātu arī bērni;
  • vaicājiet farmaceitam, kā atbrīvoties no pāri palikušajiem medikamentiem.

Kaut arī Latvijā ir viens no zemākajiem antibiotiku patēriņiem Eiropā ārpus stacionāra, tomēr bažas rada augsts plaša spektra antibiotiku patēriņš bērniem, kā arī nepietiekamās iedzīvotāju zināšanas par pareizu antibiotiku lietošanu.

Gadījumā, ja antibiotikas kļūst neefektīvas, mēs varam atgriezties "pirmsantibiotiku laikmetā", kad tādas medicīniskas procedūras kā orgānu transplantācija, vēža ķīmijterapija, reanimācija un citas procedūras vairs nebūs iespējamas.

SPKC speciālisti atgādina, ka antibiotikas nedrīkst lietot, ārstējot gripai līdzīgus simptomus vai saaukstēšanos, jo antibiotikas pret tiem NAV iedarbīgas!