PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Aptauja: 82% Latvijas iedzīvotāju kā galveno veselības aprūpes problēmu min garās rindas pie speciālistiem

Doctus
Aptauja: 82% Latvijas iedzīvotāju kā galveno veselības aprūpes problēmu min garās rindas pie speciālistiem
Kristaps Hercs/AS Olainfarm
Galvenā problēma - rindas, kā otra būtiskākā problēma minēta zemais atalgojums veselības aprūpē strādājošajiem (20%), bet ģimenes ārstu lielā noslodze un attiecīgi grūtības saņemt viņu pakalpojumus iedzīvotāju ieskatā ir trešā aktuālākā problēma (13%). 6% respondentu Norastat veiktajā aptaujā norādījuši, ka medikamentu pieejamība ierindojas starp top 3 galvenajām prioritātēm, kas būtu jārisina veselības aprūpes sistēmā.

30. novembrī AS Olainfarm organizēja ekspertu diskusiju “Medikamentu un veselības aprūpes pieejamība Latvijā”.

Ilze Aizsilniece, Latvijas ārstu biedrības prezidente, diskusijā atsaucās uz Valsts prezidenta Edgara Rinkēviča nesen teikto, ka kvalitatīva un pieejama veselības aprūpe ir pamats, lai sabiedrība justos droši un uzticētos valstij. “Es gribētu papildināt šo apgalvojumu ar piebildi, ka Latvijas izaugsme un attīstība nav un nebūs iespējama bez veseliem cilvēkiem. Diemžēl mūsu valstī situācija nav iepriecinoša. Desmitajai daļai Latvijas iedzīvotāju ir nopietnas saslimšanas un invaliditāte, kas ir indikators tam, ka veselības aprūpes pakalpojumi cilvēkiem nav savlaicīgi pieejami. Speciālistu pārslodze un trūkums, garas gaidīšanas rindas pie speciālistiem un nepilnīga kompensējamo medikamentu sistēma ir tikai neliela un acīmredzama daļa no visām problēmām. Neskaidrību par tālāko virzību rada arī nemitīgās runas par reformām. Veselības aprūpei ir vajadzīgs atbilstošs finansējums, jo beidzot proporcionāli esam sasnieguši to finansējuma līmeni, kāds bija 2008.gadā, jo 2009.gadā veselības aprūpes budžetu samazināja pa 40%, bet vajadzētu būt sasniegušiem to, kas nepieciešams 2023.gadā. Tāpēc nav vērts pat uzsākt veidot jaunus plānus, jo tie iegulsies skapju plauktos, ja to realizēšanai nebūs nepieciešamā finansējuma."

84% aptaujāto norādījuši, ka pēdējā gada laikā medikamentus iegādājas situācijās, kad tos izrakstījis ārsts, 11% norādījuši, ka to darījuši arī pēc ārsta rekomendācijas vai ieteikuma, 8% - pēc konsultācijas ar farmaceitu, bet salīdzinoši liels īpatsvars jeb 18% norādījuši, ka medikamentus iegādājušies pēc pašu veiktas izpētes un redzējuma par nepieciešamību. Taču vienlaikus aptauja atklāj, ka katrs desmitais jeb 11% nav varējuši iegādāties viņiem nepieciešamās zāles, jo farmaceits nevarēja piekļūt receptei e-veselībā.

“Latvijas iedzīvotāju zāļu lietošanas paradumi skaidri rāda, ka medikamentus viņi prioritāri iegādājas pēc sarunas ar ārstu un jau ar konkrētu recepti, kas ir visnotaļ pozitīvi. Tieši tāpēc tik svarīgi ir mazināt rindas pie ārstiem, jo tas veicinās arī konkrētam pacientam vispiemērotāko medikamentozo ārstēšanu. Lai arī Latvijā ir spēcīgi farmācijas uzņēmumi, Latvijas zāļu tirgū to īpatsvars veido tikai 5-6%, kas ir pārāk mazs, lai izvairītos no riskiem, kas saistīti ar medikamentu pieejamību ārkārtas situācijās, kad var būt traucētas to piegādes. Tāpēc, strādājot pie sistēmiskiem risinājumiem, nedrīkst aizmirst par valsts zāļu rezerves fonda izveidi un nepieciešamību stiprināt vietējos medikamentu ražotājus, kuri, nodrošinot darbavietas un zāļu ražošanu Latvijā, rada arī papildu nodokļu maksājumus kopējā valsts budžetā,” diskusijā akcentēja AS “Olainfarm” valdes priekšsēdētājs Juris Bundulis. Viņš gan piebilst, ka arī pašiem farmācijas uzņēmumiem ir aktīvi jāstrādā pie tirgus daļas palielināšanas un portfeļa paplašināšanas, tādējādi uzlabojot medikamentu pieejamību pacientiem.