PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Augstāks venozas trombembolijas (VTE) risks Kušinga sindroma gadījumā, salīdzinot ar citiem hipofīzes audzējiem

Doctus
Augstāks venozas trombembolijas (VTE) risks Kušinga sindroma gadījumā, salīdzinot ar citiem hipofīzes audzējiem
Freepik.com
Pacientiem ar Kušinga slimību bija ievērojami augstāks venozās trombembolijas (VTE) risks nekā tiem, kuriem ir nehormonāli aktīvi hipofīzes audzēji vai akromegālija, un risks sasniedza maksimumu diagnozes noteikšanas un ķirurģijas laikā. Arī cukura diabēta anamnēze saglabājās kā neatkarīgs VTE riska faktors.

Pētnieki Anglijā veica daudzcentru retrospektīvu kohortas pētījumu, lai novērtētu VTE risku pacientiem ar Kušinga slimību, salīdzinot to ar pacientiem ar citiem hipofīzes audzējiem. Viņi analizēja 827 pacientus (mediānais vecums diagnozes noteikšanas brīdī – 54 gadi; 51,6 % vīrieši), tostarp 107 ar Kušinga slimību, 502 ar nehormonāli aktīviem hipofīzes audzējiem un 218 ar akromegāliju.
Dati par VTE notikumiem 4 gadu periodā pirms hipofīzes adenomas diagnozes līdz pēdējai novērošanas vizītei tika iegūti no pacientu medicīniskajiem ierakstiem, ar mediāno novērošanas ilgumu 13,4 gadi; ja vienam pacientam bija vairāki VTE notikumi, analizēts tika tikai pirmais.
Tāpat no pacientu dokumentācijas tika iegūti demogrāfiskie un klīniskie dati, piemēram, dzimums, audzēja diagnozes datums un vecums, hipofīzes audzēja operācijas datums, cukura diabēta vai traucētas glikozes tolerances anamnēze, kā arī konkrēta informācija par VTE gadījumiem.
VTE notikumi bija ievērojami biežāki pacientiem ar Kušinga slimību nekā tiem ar nehormonāli aktīviem hipofīzes audzējiem (OR = 21,05; P < 0,001) vai akromegāliju (OR = 4,48; P = 0,002).
Pielāgotajā analīzē Kušinga slimība bija saistīta ar ievērojami augstāku VTE risku nekā nehormonāli aktīvi hipofīzes audzēji(HR = 46,87; P < 0,001); arī akromegālija bija saistīta ar paaugstinātu risku (HR = 6,96; P = 0,007).
Cukura diabēts vai traucēta glikozes tolerance neatkarīgi bija saistīti ar paaugstinātu VTE risku (HR = 3,48; P = 0,008). No 12 VTE notikumiem, kas konstatēti pacientiem ar Kušinga slimību, astoņi notika gada laikā pirms vai pēc slimības diagnosticēšanas; turklāt četri gadījumi notika 45 dienu laikā pēc transsfenoidālās operācijas.

Pētījuma rezultāti sniedz papildu pierādījumus tam, ka pacientiem ar Kušinga slimību nepieciešama rūpīga tromboprofilakse, sākot no diagnozes noteikšanas brīža un turpinot visā perioperatīvajā periodā.

AVOTS: Isand K, Pofi R, Haermson O, et al. Venous thromboembolism in patients with pituitary adenoma: UK multicentre cohort study. European Journal of Endocrinology, lvaf139, 03 July 2025