PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Bezmiegs palielina atmiņas pasliktināšanās iespējamību gados vecākiem pieaugušajiem

Doctus
Bezmiegs palielina atmiņas pasliktināšanās iespējamību gados vecākiem pieaugušajiem
Freepik.com
Jauns pētījums atklāja, ka gados vecākiem cilvēkiem ar bezmiegu ir lielāks risks piedzīvot atmiņas pasliktināšanos un ilgstošus kognitīvus traucējumus, piemēram, demenci.

Pētījuma mērķis bija izpētīt ilgtermiņa saistību starp bezmiegu un gan subjektīvo, gan objektīvo atmiņas samazināšanos pusmūža un gados vecākiem pieaugušajiem.

26 363 dalībnieki, ≥45 gadus veci, pabeidza sākuma un pēcpārbaudes (3 gadus pēc pētījuma sākumu) pašnovērtējumu par miega, atmiņas un neiropsiholoģisko statusu šādās kognitīvās jomās: atmiņa, izpildfunkcijas un psihomotorais ātrums. Pamatojoties uz miega anketām, dalībnieki tika iedalīti kategorijās ar iespējamiem bezmiega traucējumiem (PID), bezmiega simptomiem (ISO) vai bez bezmiega simptomiem (NIS). Dalībnieki tika tālāk grupēti, pamatojoties uz viņu miega izmaiņām laika gaitā. Paredzamās izredzes uz pašu ziņotu atmiņas pasliktināšanos tika novērtētas, izmantojot loģistikas regresiju, un saikne starp bezmiegu un kognitīvo darbību tika novērtēta, izmantojot lineāru jauktu efektu modelēšanu, kas pielāgota demogrāfiskajiem, dzīvesveida un medicīniskajiem faktoriem.

Palielinātas izredzes (OR=1,70; 95 % TI [1,29 – 2,26]) par pašu ziņoto atmiņas pasliktināšanos tika novērota tiem NIS dalībniekiem, kuriem pēc novērošanas attīstījās PID, salīdzinot ar tiem, kuriem attīstījās ISO vai palika NIS. Turklāt dalībniekiem, kuru miegs pasliktinājās no sākotnējā stāvokļa (t.i., pārgāja no NIS uz ISO, ISO uz PID vai NIS uz PID), novēroja paaugstinātu iespējamību (OR=1,22; 95 % TI [1,10–1,34]) subjektīvās atmiņas pasliktināšanās novērošanas laikā, salīdzinājumā ar tiem, kuri palika bez bezmiega vai uzlaboja miega kvalitāti. Nebija būtisku saistību starp PID attīstību vai miega pasliktināšanos un veiktspēju neiropsiholoģiskajos testos.

Šie atklājumi par paaugstinātu subjektīvās atmiņas samazināšanās iespējamību pusmūža un gados vecākiem pieaugušajiem ar bezmiega traucējumiem liecina, ka bezmiegs var būt svarīgs agrīnas iejaukšanās mērķis, lai risinātu ar vecumu saistītu izziņas samazināšanos.

AVOTS: Zhao JL, Cross N, Yao CW, et al. Insomnia disorder increases the risk of subjective memory decline in middle-aged and older adults: a longitudinal analysis of the Canadian Longitudinal Study on Aging. Sleep, 2022