PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Vidusjūras diētas ievērošana mazina kognitīvo spēju zudumu lielākā vecumā

Doctus
Vidusjūras diētas ievērošana mazina kognitīvo spēju zudumu lielākā vecumā
Freepik.com
Gados veciem cilvēkiem, kuri ievēro Vidusjūras diētu, ir mazāks izziņas pasliktināšanās risks. Pētījums sniedz jaunus pierādījumus, kas ļauj labāk izprast bioloģiskos mehānismus, kas saistīti ar uztura ietekmi uz kognitīvo veselību novecojošā sabiedrībā.

Pētījums ilga 12 gadus un tajā piedalījās 840 dalībnieki virs 65 gadu vecuma (65 % sievietes). Pētījuma ietvaros tika izveidots uztura metabolomisks indekss, pamatojoties uz biomarķieriem, kas iegūti no dalībnieku seruma, uz pārtikas grupām, kas veidojas, kā daļa no Vidusjūras diētas. Pētījumā tika novērtēta saistība starp šo indeksu un kognitīviem traucējumiem.

Pētījumā par biomarķieriem tika izvēlēti piesātināto un nepiesātināto taukskābju, zarnu mikrobiotas iegūto polifenola metabolītu un citu fitoķīmisko vielu sākotnējais līmenis serumā, kas atspoguļo individuālo biopieejamību. Daži no šiem rādītājiem ir ne tikai atzīti par pazīmēm, kas liecina par Vidusjūras diētas galveno pārtikas produktu grupu iedarbību, bet arī ir atbildīgi par Vidusjūras reģiona uztura modeļa ieguvumiem veselībai.

Metabolisms vai metabolītu kopums, kas saistīts ar pārtiku un iegūts no zarnu mikrobiotas aktivitātes, tika pētīts, izmantojot liela mēroga kvantitatīvu metabolomisko analīzi no dalībnieku, kuriem nebija demence pētījuma sākumā,  seruma. Kognitīvie traucējumi tika novērtēti ar pieciem neiropsiholoģiskiem testiem divpadsmit gadu laikā.

Rezultātā pētījums atklāj aizsargājošu saistību starp Vidusjūras diētas rezultātu, pamatojoties uz seruma biomarķieriem, un vecāku cilvēku izziņas samazināšanos.

AVOTS: Tor‐Roca A, Sánchez‐Pla A, Korosi A, et al. A Mediterranean Diet‐Based Metabolomic Score and Cognitive Decline in Older Adults: A Case–Control Analysis Nested within the Three‐City Cohort Study. Molecular Nutrition & Food Research, 2023