PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Identificēti jauni sirds un asinsvadu slimību riska faktori

Doctus
Identificēti jauni sirds un asinsvadu slimību riska faktori
Freepik.com
Sirds un asinsvadu slimības (SAS) ir galvenais iedzīvotāju priekšlaicīgas nāves un invaliditātes cēlonis, un saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem SAS sastopamība pieaug visā pasaulē. Ir identificēti un plaši pētīti tradicionālie riska faktori, kas veicina SAS rašanos un pasliktināšanos

Tie ietver augstu holesterīna līmeni, augstu asinsspiedienu, cukura diabētu, aptaukošanos, smēķēšanu un fizisko aktivitāšu trūkumu. Neskatoties uz šo riska faktoru profilakses un ārstēšanas pasākumu ieviešanu ar lipīdu līmeni pazeminošām zālēm, antihipertensīviem līdzekļiem, prettrombocītu līdzekļiem un antikoagulantiem, ar SAS saistītā mirstība joprojām ir augsta.

Neskatoties uz daudzu pašlaik pieejamo ārstēšanas iespēju efektivitāti, SAS riska novērtēšanā un ārstēšanā joprojām pastāv ievērojamas nepilnības. Dažu pēdējo gadu laikā ir parādījušies jauni koronārie riska faktori.

Sistēmisks iekaisums

Jaunie koronārie riska faktori ietver slimības, kurām raksturīgs sistēmisks iekaisums:

  • Podagra — pacientiem, kuriem nesen bijis podagras uzliesmojums, ir palielināta iespēja piedzīvot akūtu kardiovaskulāru notikumu, piemēram, miokarda infarktu vai insultu.
  • Reimatoīdais artrīts un sistēmiskā sarkanā vilkēde — pacientiem ar vienu vai abiem no šiem stāvokļiem ir lielāka iespēja saslimt ar priekšlaicīgu koronāro artēriju slimību.
  • Iekaisīga zarnu slimība (Krona slimība vai čūlainais kolīts) — pacientiem ar šo slimību ir lielāka koronāro artēriju slimības attīstības iespēja.
  • Psoriāze — pacientiem ar psoriāzi ir līdz 50 % lielāka iespēja saslimt ar SAS.

Mātes un bērnības faktori

Ar paaugstinātu koronāro artēriju slimības attīstības risku ir saistīti šādi mātes un bērnības faktori: gestācijas diabēts; preeklampsija; bērna ar mazu dzimšanas svaru; priekšlaicīgas dzemdības; priekšlaicīga vai ķirurģiska menopauze. Faktors vai faktori, kas palielina koronāro artēriju slimības risku saistībā ar katru no šiem stāvokļiem, nav zināmi, bet var būt paaugstināta citokīnu un oksidatīvā stresa rezultāts.

Ir novērota neparasta un vēl neizskaidrojama saistība starp migrēnas galvassāpēm ar auru sievietēm un nejaušu SAS.

Interesanta ir arī agrīnas dzīves traumu saistība ar nelabvēlīgu kardiovaskulāru iznākumu risku jauniem un vidēja vecuma cilvēkiem, kuriem anamnēzē ir bijis miokarda infarkts.

Transseksuāliem pacientiem arī ir paaugstināts kardiovaskulārais risks. Šo pacientu vidū koronāro artēriju slimības riska palielināšanās var būt saistīta ar augstu trauksmes un depresijas līmeni.

Vides faktori

Zems sociālekonomiskais stāvoklis ir kļuvis par riska faktoru. Palielināti psihosociālie stresa faktori, ierobežotas izglītības un ekonomiskās iespējas un vienaudžu ietekmes trūkums, kas dod priekšroku veselīgāka dzīvesveida izvēlei, var būt cēloņi, kas izraisa koronāro artēriju slimību saasināšanos indivīdiem ar sliktiem sociālekonomiskiem dzīves apstākļiem.

Tiek lēsts, ka 2019. gadā gaisa piesārņojums visā pasaulē izraisīja 9 miljonus nāves gadījumu, no kuriem 62 % izraisīja SAS un 31,7 % no tiem koronāro artēriju slimības. Ļoti piesārņota vide satur vairākus toksiskus metālus, piemēram, svinu, dzīvsudrabu, arsēnu un kadmiju. Pārejoša dažādu gaisa piesārņotāju iedarbība var izraisīt akūtu koronāro sindromu.

Dzīvesveida faktori

Ilgas darba stundas pacientiem, kuri piedzīvojuši pirmo miokarda infarktu, palielina atkārtota notikuma risku, iespējams, ilgstošas ​​darba stresa faktoru iedarbības dēļ.

Brokastu izlaišana ir saistīta ar paaugstinātu kardiovaskulāro un visu iemeslu mirstību.

Cukuru un mākslīgos saldinātājus saturošu dzērienu ilgstoša lietošana ir saistīta arī ar paaugstinātu kardiovaskulāro mirstību.

Viena vai vairāku šo jauno riska faktoru klātbūtnes atpazīšana varētu palīdzēt veicināt un uzlabot uzvedību, lai līdz minimumam samazinātu tradicionālos sirds un asinsvadu riska faktorus.

AVOTS: Alpert JS. New Coronary Heart Disease Risk Factors. The American Journal of Medicine, Volume 136, Issue 4, P331-332, April, 2023