PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Pacientiem ar šizofrēniju ir paaugstināts mirstības risks no Covid-19

Doctus
Šizofrēnijas spektra traucējumi var būt mirstības riska faktors pacientiem ar Covid-19, pētījuma rezultāti publicēti žurnālā JAMA Psychiatry.

Pētījuma mērķis bija novērtēt, vai šizofrēnijas spektra traucējumi, garastāvokļa traucējumi vai trauksmes traucējumi ir saistīti ar mirstību pacientiem ar Covid-19.

Šis bija retrospektīvs pētījums, kurā analizēja datus par 7348 pacientiem ar apstiprinātu Covid-19 diagnozi. Pacienti tika iedalīti grupās pēc psihiskās diagnozes: šizofrēnija un šizoafektīvi traucējumi, garastāvokļa traucējumi un trauksme. Pacienti ar šīm diagnozēm tika salīdzināti ar kontroles grupu bez psihiskiem traucējumiem.

No 26 540 testētiem pacientiem, 7348 tika diagnosticēts SARS-CoV-2 (vidējais vecums bij 54 gadi (SD 18,6); 3891 bija sieviete (53 %).  No visiem pētījumā iesaistītajiem pacientiem 75 (1 %) bija anamnēzē šizofrēnijas spektra traucējumi, 564 (7,7 %) bija garastāvokļa traucējumi un 360 (4,9 %) bija trauksmes traucējumi anamnēzē.  Pēc samērošanas ar demogrāfiskiem un medicīniskiem riska faktoriem, šizofrēnijas spektra traucējumi bija saistīti ar mirstību no Covid-19 (OR=2,67; 95 % TI [1,48 – 4,8]). Starp garastāvokļa traucējumiem (OR=1,14; 95 % TI [0,87 – 1,49]) un trauksmi (OR=0,96; 95 % TI [0,65 – 1,41]) un mirstību no Covid-19 netika konstatēta statistiski ticama saistība.   

Šajā kohorta pētījumā ar pieaugušajiem ar pozitīviem SARS-CoV-2 testa rezultātiem secināts, ka šizofrēnijas spektra traucējumu diagnoze ir saistīta ar paaugstinātu mirstības risku, bet tiem, kuriem bija garastāvokļa un trauksmes traucējumi, nebija paaugstināts mirstības risks. Šie rezultāti liecina, ka šizofrēnijas spektra traucējumi var būt mirstības riska faktors pacientiem ar Covid-19.

AVOTS: Nemani K, Li Ch, Olfson M, et al. Association of Psychiatric Disorders With Mortality Among Patients With COVID-19. JAMA Psychiatry. Published online January 27, 2021.

 

Lasītākais Doctus.lv
Xerosis cutis jeb sausa āda Gandrīz 100 % astoņdesmitgadnieku

Sausums, zvīņošanās, plaisas, raupja tekstūra un nieze — tā ir daļa no tipiskajiem xerosis cutis jeb sausas ādas simptomiem. Tās iemesli ir traucēta ādas aizsargbarjeras funkcija un nepietiekams mitruma līmenis ādā. Biežāk kserozi novērojam senioriem, bet tā var būt pavadonis daudzām blakusslimībām un izpausties arī jauniem cilvēkiem, ja netiek ievēroti standarta profilaktiskie pasākumi ādas veselības uzturēšanai.

S. Paudere–Logina, A. Zavorins
Nosaka vienotu kārtību vakcinācijai pret Covid-19

Veselības ministrijas izstrādājusi kārtību, kas nosaka pieraksta veidošanas nosacījumus grupu vakcinācijai un balstvakcinācijai (2.vakcīnas devas saņemšana) vakcinācijas iestādēs un ģimenes ārstu praksēs. Tā ir saistoša visām ārstniecības iestādēm, kas nodrošinās vakcināciju.

Doctus
Rekurenta nekomplicēta urīnceļu infekcija multidisciplināras komandas skatījumā

Rekurenta nekomplicēta urīnceļu infekcija (UCI) visbiežāk ir jaunām, seksuāli aktīvām sievietēm, un lielāko šo infekciju daļu pārstāv cistīts. Pētījumi Eiropā un ASV liecina, ka viena no piecām pieaugušām sievietēm kādā savas dzīves posmā piedzīvo vismaz vienu UCI epizodi, kas pierāda, ka tā ir bieža slimība visā pasaulē. [1]

V. Plūme, H. Čerņevskis, E. Brūklene, I. Tikmere
Izgulējumi. Profilakses nozīme

Izgulējumi jeb spiediena čūlas rodas, ja ilgstoši ir traucēta mobilitāte un asins piegāde ādai un zemādas audiem lokālās apasiņošanas mehāniskas saspiešanas dēļ, kam seko hipoksija un audu nekroze. Izgulējumu risks ir pacientiem, kam traucēta mobilitāte.

A. Kušpelo
Etiķa esence. Bīstama un dzīvību apdraudoša viela

Etiķskābe ir organiska skābe ar korozīvu darbību, tās koncentrācija līdz 10 % pazīstama kā galda etiķis, 30—70 % etiķskābe — etiķa esence, bezūdens jeb dehidratētā forma — ledus etiķskābe. Pārtikas konservēšanai Austrumeiropā plaši tiek lietota etiķa esence, tā ietilpst arī tīrīšanas līdzekļu sastāvā. Drošības apsvērumu dēļ 2010. gadā Latvijā tika aizliegta etiķa esences pārdošana mazumtirdzniecībā.

K. Stašinska, R. Stašinskis
EMA iesaka Eiropas Savienībā reģistrēt AstraZeneca izstrādāto Covid-19 vakcīnu

29. janvārī Eiropas Zāļu aģentūra (EMA) ir ieteikusi Eiropas Savienībā reģistrēt ar nosacījumiem vakcīnu “Covid-19 Vaccine AstraZeneca”. Lai vakcīna tiktu reģistrēta lietošanai visās ES dalībvalstīs, vēl nepieciešams saņemt Eiropas Komisijas apstiprinājumu. Saskaņā ar ražotāja sniegto informāciju Nacionālajam veselības dienestam (NVD) pirmā šo vakcīnu piegāde ir plānota šī gada februārī.

Zāļu Valsts aģentūra