PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Vai kafija aizsargā pret melanomu?

Doctus
Gan epidemioloģiskos, gan pre klīniskos pētījumos pierādīts, ka kafijas lietošanai ir aizsargājošs efekts pret ne-melanomas ādas audzējiem. Tomēr aizsargājošais efekts pret ādas melanomu (ļaundabīgu un in situ) ir mazāk izpētīts.

Pētījums tika veikts, lai novērtētu, vai pastāv saistība starp kafijas lietošanu un ādas melanomas risku. Informācija par kafijas lietošanu tika apkopta par 447 357 baltādainiem cilvēkiem pašu ziņotā uztura biežuma aptaujā 1995./1996.gadā, mediānais novērošanas laiks bija 10 gadi. Visiem dalībnieki, kuri tika iekļauti analīzē, nebija diagnosticēts vēzis pētījuma sākumā. Ar statistikas metodēm pētnieki samēroja visus pētījuma dalībniekus pēc ultravioletās radiācijas ekspozīcijas, ķermeņa masas indeksa, vecuma, dzimuma, fiziskajā aktivitātēm, alkohola lietošanas un smēķēšanas anamnēzē.

Kopumā, lielāks kafijas patēriņš bija apgriezti saistīts ar ļaundabīgas melanomas attīstības risku, tiem, kuri dienā izdzēra četras vai vairāk tasītes kafijas bija par 20% zemāks melanomas attīstības risks.

Tika pierādīts, ka, jo vairāk kafijas izdzer, jo lielāks aizsargājošais efekts, tas pieaug no 1 un mazāk krūzītēm dienā līdz  4 un vairāk krūzītēm. Tomēr efekts bija statistiski ticams tikai attiecībā uz kafiju, kas saturēja kofeīnu, bezkofeīna kafijai šādu efektu nenovēroja, turklāt aizsargājošo efektu novēroja tikai pret ļaundabīgu melanomu, bet ne pret melanomu in situ, kam varētu būt atšķirīga etioloģija.

Pētnieki norāda, ka šie rezultāti ir provizoriski un var nebūt piemērojami citām iedzīvotāju grupām, tādēļ ir nepieciešami papildus pētījumi. Tomēr ņemot vērā pieaugošo slimības slogu, dzīvesveida izmaiņas kaut ar nelielu aizsargājošu efektu var būt nozīmīgas, lai mazinātu saslimstību ar melanomu.

 

Pirmavots: E. Loftfield, N. D. Freedman, B. I. Graubard, A. R. Hollenbeck, F. M. Shebl, S. T. Mayne, R. Sinha. Coffee Drinking and Cutaneous Melanoma Risk in the NIH-AARP Diet and Health StudyJNCI Journal of the National Cancer Institute, 2015; 107 (2): dju421.