PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Zviedrijas aptiekās novērtē sirds slimību risku

Doctus
Lielākā daļa patērētāju, kas Zviedrijas lielākajā aptieku ķēdē saņēma 20 minūšu sirds slimību riska novērtējumu, izteica atzinīgu novērtējumu par šādu iespēju un apgalvoja, ka tas ir palielinājis viņu interesi par iespējām uzlabot veselību un katrs trešais teica, ka pēc šīs pārbaudes ir palielinājis savas fiziskās aktivitātes un/ vai ēd veselīgāk, ziņo pētījuma rezultāti.

Apmierinātība tika analizēta, nosūtot aptaujas anketas 1078 patērētājiem, kuriem tika veika sirds slimību riska novērtēšana aptiekā. Vairāk nekā 10 000 cilvēku jau ir saņēmuši sirsds slimību riska novērtēšanu aptiekā, 72% no dalībniekiem bija sievietes. Dalībnieki bija vecumā no 18 līdz 90 gadiem, bet lielākā daļa patērētāju bija vecumā no 36 līdz 65 gadiem.

Aptiekā veic kardiovaskulāro notikumu riska novērtējumu Aptiekā veic kardiovaskulāro notikumu riska novērtējumu
Aptiekā veic kardiovaskulāro notikumu riska novērtējumu

Kopumā patērētāji bija ļoti apmierināti ar šādu iespēju, aptiekā pārbaudīt savas sirds veselības riskus un 95% apgalvoja, ka ieteiks draugiem, izmantot šo iespēju.

84% dalībnieku apgalvoja, ka šī pārbaude ir iedrošinājusi viņus pievērsties veselības uzlabošanai un 34% paaugstināja fiziskās aktivitātes, un 31% plāno veselīgāku uzturu. Mazāka dalībnieku proporcija (16%) plāno samazināt ikdienas stresu un 13% uzlabot gulēšanas ieradumus.

Eiropas kardiovaskulāro slimību profilakses vadlīnijas rekomendē katram pieaugušajam novērtēt kardiovaskulāros riskus vienu reizi gadā.  

Zviedrijā šobrīd 100 aptiekas no 345 Apoteket ķēdes aptiekām piedāvā veikt šo novērtēšanas programmu. Novērtēšanā izmanto algoritmu, kas ir izveidots, izmantojot standartizētu riska novērtēšanas metodi, kas iekļauj:

  • Jautājumus par dzīvesveidu;
  • Asinsspiedienu;
  • Kopējo holesterīnu;
  • Vidukļa apkārtmēru;
  • Slēdzienu.

Pacienti tiek iepazīstināti ar rezultātiem un grafiski tiek attēlots viņu individuālais kardiovaskulāro notikumu risks, kā arī sniegti ieteikumi riska samazināšanai.

Pirmavots: Wiklund S, et al. Check-up your heart health at the pharmacy. EuroPRevent , 2012; Abstract 447.